Euroopa ombudsmaniks kandideerival Laffranque'il on neli rivaali

Julia Laffranque
Julia Laffranque Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunikul Julia Laffranque'il on Euroopa Liidu ombudsmaniks kandideerimisel neli konkurenti, kellest kõige tugevamaks peetakse teist ametiaega taotlevat praegust ombudsmani, iirlannat Emily O'Reillyt.

Euroopa Parlament teatas kolmapäeval, et ombudsmaniks kandideerivad lisaks O'Reillyle ja Laffranque'ile veel ka Nils Muižnieks, kes on endine Euroopa Nõukogu inimõiguste volinik, rootslasest Euroopa parlamendi saadik Cecilia Wikström ja Itaalia Campania regiooni praegune ombudsman Giuseppe Fortunato.

Kandideerimiseks vajalikud 40 Euroopa Parlamendi saadiku toetushäält, kes on pärit vähemalt kahest erinevast riigist, said esimesena - juba septembri alguses - kokku O'Reilly ja Laffranque.

Kandidaatide kuulamine europarlamendi petitsioonide komitees toimub 3. detsembril ning ombudsmani valib parlamendi täiskogu detsembri plenaaristungil, mis peetakse 16.-19. detsembrini.

Laffranque'i üheksa-aastane ametiaeg Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunikuna lõppeb järgmise aasta 4. jaanuaril. Euroopa Inimõiguste Kohus ei ole Euroopa Liidu institustioon, vaid 47 liikmesriigiga Euroopa Nõukogu organ.
Laffranque soovis kandideerida Euroopa Liidu Kohtu kohtujuristiks, kuid ei saanud Eesti riigi toetust ning sellele kohale sai hoopis riigikohtu endine esimees Priit Pikamäe.

Euroopa Ombudsman uurib kaebusi Euroopa Liidu institutsioonide ja muude asutuste poolse puuduliku halduse kohta. Neid võivad esitada EL-i liikmesriikide kodanikud ja elanikud või Euroopa Liidus asuvad ühendused ja ettevõtjad

Ombudsmani valib Euroopa Parlament ning tema ametiaeg on viis aastat, mida saab pikendada. Erapooletu organina ei allu ta ühelegi valitsusele ega organisatsioonile. Ta esitab iga-aastase tegevusaruande Euroopa Parlamendile.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: