Julia Laffranque'i sõnul seab anonüümne veebisolvamine õigusriigi ohtu

Julia Laffranque
Julia Laffranque "Plekktrummi" stuudios. Autor/allikas: ERR

Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik Julia Laffranque avaldas "Plekktrummi" saates arvamust, et anonüümsete veebikommentaatorite õelad kirjutised seavad ohtu demokraatia ja õigusriigi.

Saatejuht Joonas Hellerma küsis Laffranque'ilt Marika Korolevi anonüümsete veebikommentaatorite vastu kohtusse minemisega seoses kommentaari. Hellerma küsis, miks inimesed kipuvad võimalusi eneseväljenduseks kurjasti ära kasutama ja tihti mustavad teineteist ja ütlevad teineteisele väga lihtsalt halvasti.

"Praegu me oleme sellises seisus, kus võib-olla ei ole Euroopas seda rõõmu või kirge sellisel kujul enam. Tekib niisugune faas, kus me oleme saanud selle sõnavabaduse kätte, mida meil ju väga kaua ei olnud ja mida me väga ihaldasime ja väga tahtsime. Ja kui ta meil siis käes on, siis me ei oska seda enam ära kasutada ja siis me hakkame seda ka kuritarvitama. Eks inimesel on ikka selline kadedus ja väike krutski ka seal sees. Ei ole alati see asi must-valge. Ja see kadedus tuleb ju kuskil välja elada. Ja kui seda on võimalik anonüümselt välja elada, et sa nagu ise millegi eest ei vastuta, siis tuleb ju see seda lihtsamini," vastas Laffranque.

"Kui ma olen ise neid kommentaare vaadanud, siis mul on piinlik või häbi nende inimeste pärast. Mul on kahju sellest, et nad on seda teed läinud. Me peaksime olema sellised, et me ise oma demokraatiat ja sõnavabadust ära ei rikuks," lisas ta.

"Me oleme selle nimel nii palju võidelnud, ma oleme nii palju teinud selleks, et saavutada see õigusriiklus ja kui see on meil käes, siis võib ühel heal päeval juhtuda, et me lihtsalt hakkame teineteist ära sööma - see on ju eestlase lemmiktoit. Ja võib-olla mõni idanaaber plaksutab käsi ja ütleb, et mul ei olegi vaja siia suure võimu ja relvadega sisse tulla, need inimesed ise teevad oma demokraatiaga üks-null. Ma loodan muidugi, et seda ei juhtu," ütles Laffranque veel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: