Briti suursaadik: London ei esita enne valimisi volinikukandidaati

{{1573723860000 | amCalendar}}
Vasakult: Briti suursaadik EL-i juures Tim Barrow ja peaminister Boris Johnson.
Vasakult: Briti suursaadik EL-i juures Tim Barrow ja peaminister Boris Johnson. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Briti suursaadik Euroopa Liidu juures Tim Barrow teatas kolmapäeval Euroopa Komisjonile saadetud kirjas, et enne 12. detsembril toimuvaid valimisi pole Ühendkuningriigil kavas enda poolt volinikukandidaati esitada.

Londoni teade tekitab EL-i institutsioonidele märkimisväärset jurdiidilist peamurdmist ja tõenäoliselt võib see olukord edasi lükata Ursula von der Leyeni juhitud Euroopa Komisjoni koosseisu ametisse asumist, vahendas Politico.

Brüsselis oli varem juba tuntud muret, et Ühendkuningriik pole endiselt nimetanud volinikukandidaati, milleks London on kohustatud tänu sellele, et riik on hetkel endiselt Euroopa Liidu liige.

Tulevase Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen on palunud Londonilt, et nad oma kandidaadist või kandidaatidest võimalikult kiiresti teada annaksid. Komisjoni poolt seatud tähtaeg oli juba esmaspäeval ning Von der Leyen vajas vastust hiljemalt käesoleva nädala lõpuks.

Volinikukandidaadid Prantsusmaalt, Ungarist ja Rumeeniast pääsesid õiguskomisjoni heakskiidu järel neljapäeval toimuvatele kuulamistele. Kui neil ka seal hästi läheb ja Euroopa Parlament Euroopa Komisjoni heaks kiidab, võiks uus koosseis alustada tööd juba detsembri alguses.

Selle ajakava komistuskiviks on just Ühendkuningriigi volinikukandidaadi puudumine. Nõudest, et igal liikmesriigil peab olema enda poolt esitatud volinik, on eriti tugevalt pidanud kinni väiksemad liikmesriigid, kes kardavad, et puuduva volinikuga Komisjoni heaks kiitmisest võib kujuneda ohtlik pretsedent.

Euroopa Liit on andnud Ühendkuningriigile Brexiti ajapikendust jaanuari lõpuni tingimusel, et London ei tekita vahepealsel ajal Euroopa Liidu töös probleeme.

Samas on detsembrikuisteks valimisteks valmistuv peaminister Boris Johnson varem kinnitanud, et Ühendkuningriik ei hakka uut volinikukandidaati enam nimetama.

Euroopa Komisjon algatas rikkumismenetluse

Euroopa Liit algatas neljapäeval rikkumismenetluse Suurbritannia vastu, kes on keeldunud nimetamast volinikku Euroopa Komisjoni, ehkki Brexiti edasilükkamise tõttu ei lahku ta EL-ist enne uue komisjoni töö algust, vahendas BNS.

Euroopa Komisjon saatis neljapäeval Ühendkungriigile ametliku teate EL-i lepingu kohustuste rikkumise kohta, kuna ta ei esita kandidaati voliniku kohale, öeldi komisjoni avalduses.

Londonile anti järgmise nädala reedeni aega oma ametliku seisukoha esitamiseks.

Ametliku teate saatmine on esimene samm pikas juriidilises protseduuris, mis käivitatakse, kui komisjon leiab, et liikmesriik rikub EL-i reegleid. Lõpuks võib asi jõuda EL-i kõrgeimasse kohtusse, kes võib määrata rahatrahvi.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: