London pole endiselt nimetanud Euroopa Komisjoni volinikukandidaati

Ursula von der Leyen ja Boris Johnson 17. oktoobril Brüsselis.
Ursula von der Leyen ja Boris Johnson 17. oktoobril Brüsselis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kuigi volinikukandidaadid Prantsusmaalt, Ungarist ja Rumeeniast said teisipäeval Euroopa Parlamendi õiguskomisjoni heakskiidu, võib uue Euroopa Komisjoni töö algus sellest hoolimata edasi venida. Nimelt on põhjuseks asjaolu, et Ühendkuningriik pole endiselt nimetanud volinikukandidaati, milleks London on kohustatud tänu sellele, et riik on hetkel endiselt Euroopa Liidu liige.

Euroopa Komisjon kinnitas, et Ühendkuningriik pole enda volinikukandidaadi kohta informatsiooni saatnud, vahendas Yle.

Tulevase Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen on palunud Londonilt, et nad oma kandidaadist või kandidaatidest võimalikult kiiresti teada annaksid. Komisjoni poolt seatud tähtaeg oli juba esmaspäeval ning Von der Leyen vajaks vastust hiljemalt käesoleva nädala lõpuks.

Volinikukandidaadid Prantsusmaalt, Ungarist ja Rumeeniast pääsevad õiguskomisjoni heakskiidu järel neljapäeval toimuvatele kuulamistele. Kui neil ka seal hästi läheb ja Euroopa Parlament Euroopa Komisjoni heaks kiidab, võiks uus koosseis alustada tööd juba detsembri alguses.

Selle ajakava komistuskiviks on just Ühendkuningriigi volinikukandidaadi puudumine. Nõudest, et igal liikmesriigil peab olema enda poolt esitatud volinik, on eriti tugevalt pidanud kinni väiksemad liikmesriigid, kes kardavad, et puuduva volinikuga Komisjoni heaks kiitmisest võib kujuneda ohtlik pretsedent.

Euroopa Liit on andnud Ühendkuningriigile Brexiti ajapikendust jaanuari lõpuni tingimusel, et London ei tekita vahepealsel ajal Euroopa Liidu töös probleeme.

Samas on detsembrikuisteks valimisteks valmistuv peaminister Boris Johnson varem kinnitanud, et Ühendkuningriik ei hakka uut volinikukandidaati enam nimetama.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: