Malis hukkus helikopterite kokkupõrkes 13 Prantsuse sõdurit

{{1574759940000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Malis põrkas lahinguoperatsiooni käigus kokku kaks Prantsuse sõjaväe helikopterit, hukkus 13 terrorivastase missiooni Barkhane sõdurit, teatas Prantsuse president Emmanuel Macron teisipäeval.

Õnnetus leidis aset esmaspäeva õhtul, kui väed võitlesid džihadistidega, kes on viimastel nädalatel Põhja-Malis mitu rünnakut korraldanud.

Macron väljendas kirjalikus avalduses sõjaväele kaastunnet ning rõhutas Sahelis sõdivate Prantsuse sõdurite julgust.

Avalduses õnnetuse üksikasju ei avaldatud.

Prantsuse kaitseministri Florence Parly sõnul alustati õnnetuse täpsete asjaolude väljaselgitamiseks uurimine.

Kesk- ja Lääne-Aafrikas toimuvas Barkhane'is osaleb 4500 sõjaväelast. See teeb Barkhane'ist Prantsusmaa suurima välismaal toimuva sõjaoperatsiooni.

Islamiäärmuslaste rünnakud Malis ägenevad. Viimase kuu jooksul on neis surma saanud kõvasti üle saja kohaliku sõjaväelase. Rünnakute eest võtab sageli vastutuse äärmusrühmitus ISIS.

USA sõnul on Lääne-Aafrika Saheli piirkond saamas IS-i ja teiste rühmituste vastu käivas võitluses aina tähtsamaks rindeks.

Enne sel aastal surma saamist õnnitles ISIS-ejuht Abu Bakr al-Baghdadi oma "vendi" Malis ja kõrvalasuvas Burkina Fasos ning tänas neid talle truuduse vandumise eest.

Luik: Prantsusmaa kaotus on kaotus ka Eestile

Kaitseminister Jüri Luik teatas teisipäeval, et Prantsusmaa kaotus on kaotus ka Eestile.

"Võtsin sügava kurbusega vastu uudise, et üks meie lähemaid liitlasi Prantsusmaa on kaotanud Malis eile aset leidnud helikopteriõnnetuses 13 sõdurit. Avaldan sügavat kaastunnet elu kaotanud Prantsuse sõdurite lähedastele. Soovin vastupidavust kõigile meie ja liitlaste kaitseväelastele," märkis ta.

"Meie kaitseväelased teenivad koos Prantsuse relvavendadega täna nii Eestis kui Malis. See iseloomustab hästi tänaseid julgeolekuohte, mis ei tunne riigipiire ja millele on võimalik vastu seista ainult ühiselt koos liitlastega," lausus Luik.

"Viimasel ajal kasvanud sisepinged Lääne-Aafrika Saheli piirkonnas tekitavad soodsa pinnase terrorismi arenguks, mis on ühtmoodi ohtlik nii Prantsusmaale kui kogu Euroopale. Meie selge huvi on tegelda terrosimivastase võitlusega tekkekohtades, et see võitlus ei kanduks edasi Euroopa tänavatele," sõnas Eesti kaitseminister.

Saheli riigid avaldasid Prantsusmaale Mali õnnetuse puhul kaastunnet

Mali ja Burkina Faso avaldasid teisipäeval kaastunnet Prantsusmaale, kelle sõdurid said surma kahe lahingoperatsioonil osalenud helikopteri kokkupõrkes.

Mali president Ibrahim Boubacar Keita ütles kirjas Prantsuse presidendile Emmanuel Macronile, et sõdurid hukkusid Mali ja Saheli, aga ka Prantsusmaa nimel.

"Kaotus on raske, aga Saheli rahvas jagab teie leina," ütles ta.

Õnnetus juhtus esmaspäeva õhtul Burkina Faso ja Nigeri piiri lähedal ning on Prantsuse sõjaväe suurim üksikkaotus viimase 36 aasta jooksul.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: