Malis sai terroristide rünnakus sõjaväebaasile viga viis Eesti kaitseväelast

{{1563823080000 | amCalendar}}
Rünnaku sündmuskoht Malis.
Rünnaku sündmuskoht Malis. Autor/allikas: AFP video stoppkaader

Malis ründasid esmaspäeva õhtul enesetaputerroristid Prantsusmaa sõjaväebaasi Gao linnas, kus teenivad ka Eesti ja Mali kaitseväelased. Lisaks Prantsuse ja Mali sõduritele sai haavata viis Eesti kaitseväelast.

Rünnakus haavata saanud kaitseväelastele anti koheselt esmaabi. Nende vigastused ei ole rasked, kinnitas kaitseväe peastaap.

Enesetaputerroristid ründasid baasi autosse paigutatud isevalmistatud lõhkekehaga.

Prantsuse armee pressiesindaja kolonel Frederic Barbry teatas varem, et rünnak toimus baasi sissepääsu juures, vahendas The Defence Post. Baasi sisse ründajad ei pääsenud. Ka Barbry kinnitas, et kannatanute vigastused ei ole eluohtlikud.

Gaos viibiv allikas rääkis varem Nord Sud Journalile, et Mali sõjaväelased tulistasid kurjategijate sõiduki pihta, kui see püüdis tungida läbi sõjaväebaasi juures olevast kontrollpunktist. Autos viibinud vastasid tulele enne, kui sõiduk plahvatas.

Prantsusmaa juhitud operatsioonil Barkhane osaleb umbes 4500 Prantsuse sõjaväelast kogu regioonis, neist 2700 Malis. Gaos asub Prantsusmaa alaline baas, kus teenivad Eesti, Prantsuse ja Mali kaitseväelased.

AFP videokaadrid sündmuskohalt: 

Kaljulaid ja Ratas soovivad sõduritele kiiret paranemist

President Kersti Kaljulaid ja peaminister Jüri Ratas soovisid Mali rünnakus viga saanud Eesti sõjaväelastele kiiret paranemist ning rõhutasid panust, mille nad annavad Eesti ja liitlaste julgeoleku tagamisse.

"Soovin kiiret paranemist Eesti kaitseväelastele, kes said eile õhtul Malis enestapurünnakus vigastada. Kogu Eesti hoiab teile pöialt, sest missioonil seisate te iga päev meie kõigi ja meie liitlaste eest!" ütles Kaljulaid sotsiaalmeedia vahendusel.

"Soovin kiiret paranemist meie kaasmaalastele, loodan meelerahu nende lähedastele ja aitan sellele igati kaasa. Kohtusin Eesti kaitseväelastega Gao baasis mullu oktoobris. Nägin, kui tõsiselt panustavad nad rahvusvahelise operatsiooni õnnestumisse Eestimaa ja meie regiooni julgeoleku nimel ning kui kõrgelt hindavad meie kaitseväelaste panust malilased ja prantslased. Täna saan seda taaskord kinnitada," kirjutas Ratas teisipäeva hommikul sotsiaalmeedias.

Ratas sõnas rünnaku järel saadetud pressiteates, et see oli meeldetuletus, kuivõrd tõsiselt tuleb hinnata meie kaitseväelasi, kes Eesti julgeoleku nimel osalevad rahu ja stabiilsuse hoidmiseks rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel ka kaugetes paikades, vahendas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Ratase sõnul palus tal oma tänusõnad ja head soovid Eesti võitlejatele ja nende omastele edastada ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron. "Eesti riik teeb kõik, et aidata kaasa oma kaitseväelaste kiirele taastumisele," sõnas peaminister.

Ratas ütles oma avalduses, et Eestil on maailmas selge roll ja vastutus. "Toetume igapäevaselt oma liitlastele ja partneritele NATO-s ning Euroopa Liidus."

Luik arutas Prantsuse kolleegiga rahuvalvajate ründamist Malis

Kaitseminister Jüri Luik ja Prantsusmaa kaitseminister Florence Parly arutasid täna hommikul peetud telefonikõnes rünnakut Malis ja tihedat koostööd erinevate ohtude vastu seismisel.

"Oleme uhked Eesti kaitseväelaste üle, kes kaitsevad Malis Euroopa julgeolekut," ütles kaitseminister Luik. "Soovin meie võitlejatele kiiret paranemist."

"Meie huvides on seista ohtudele vastu ühiselt koos liitlastega, mõistes teineteise vajadusi ja tugevdades oma liitlassuhteid," sõnas Luik.

Prantsuse kaitseminister Parly tänas Eesti kaitseväelasi nende eeskujuliku tegevuse eest ja soovis neile kiiret paranemist. Parly rõhutas, et Eesti kaitseväelaste professionaalne käitumine rünnaku käigus on see, mille eest Prantsuse kaitseväelased oma Eesti kaasvõitlejaid nii kõrgelt hindavad.

Operatsioon Barkhane on Prantsusmaa juhitav mässutõrjeoperatsioon

Eesti osaleb Prantsusmaa juhitaval operatsioonil Barkhane alates 2018. aasta augustist kuni 50 kaitseväelasest koosneva üksusega. Operatsiooni eesmärk on toetada viie Saheli regiooni riigi (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) võitlust islamiäärmuslastega ja anda seeläbi panus Euroopa-suunalise ebaseadusliku immigratsiooni ja inimkaubanduse tõkestamiseks.

Gao sõjaväebaasis teenivad jalaväerühma Estpla-30 ja rahvusliku toetuselemendi liikmed, kokku ligi 50 kaitseväelast. Prantsuse armee juhitaval mässutõrjeoperatsioonil Barkhane on eestlaste ülesanne lisaks patrullimisele ka baasi julgeoleku tagamine ja kiirreageerimisülesannete täitmine.

Operatsioon Barkhane on Prantsusmaa juhitav mässutõrjeoperatsioon Saheli piirkonnas. Selle eesmärk on toetada viie riigi (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) võitlust islamiäärmuslastega ning seeläbi tõkestada ka Euroopa-suunalist ebaseaduslikku immigratsiooni ja inimkaubandust. Barkhane on Prantsusmaa suurim sõjaline välisoperatsioon.

Prantsusmaa kindlustab otseselt Eesti julgeolekut alates 2017. aastast osaledes Eestis paiknevas NATO liitlaste lahingugrupis kompanii-suuruse üksusega.

USA saatkond avaldas Eesti kaitseväelastele toetust

USA saatkond Eestis teatas oma avalduses, et teade rünnakust valmistab neile kurbust.

"Me imetleme sügavalt kaitseväelaste pühendumist terrorismi väljajuurimisele ning nende võetud riske, mis on selle missiooniga seotud. Me jagame oma poolehoidu viga saanud tsiviilisikutele, sõduritele ja nende perekondadele ning seisame ühtselt oma liitlastega võitluses igasuguse terrorismiga üle kogu maailma," märkis saatkond pressiteates.

Toimetaja: Merili Nael, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: