Apteekrite liit ravimite tarneraskustest: see on kriis

{{1575722340000 | amCalendar}}
Ravimite tarneraskused on kujunenud kriisiks, leiab apteekrite liit.
Ravimite tarneraskused on kujunenud kriisiks, leiab apteekrite liit. Autor/allikas: OÜ Marja Apteek

Eesti apteekrite liit tegi pöördumise suurematele hulgimüüjatele, nende esindusorganisatsioonidele ja riigiasutustele seoses ravimikriisiga, kutsudes hulgimüüjaid üles kriitilisele olukorrale kiiret lahendust leidma, et ravimid apteekides taas kättesaadavad oleksid.

Eesti Apteekrite Liidu hinnangul on Eestis tekkinud tõsine ravimite kättesaadavuse kriis, kuna hulgimüüjad ei suuda varustada apteeke vajalike ravimitega. Liit pöördus olukorrale kiire lahenduse leidmiseks suurimate ravimite hulgimüüjate, nende esindusorganisatsioonide ja riigiasutuste poole.

Ravimiametis on registreeritud üle 3000 ravimi, millest 6. detsembri seisuga on tarneraskused 331 ravimil. 

"Ravimite tarneraskused häirivad või takistavad täna juba kümnete tuhandete patsientide ravi," ütles Eesti apteekrite liidu peaproviisor Kaidi Sarv. "Ravimiametis on registreeritud tarneraskused juba kümne protsendi ravimite puhul. Tegelike tarneraskustega ravimite hulk on tõenäoliselt veelgi suurem."

"Eesti Apteekrite Liitu kuuluvatest proviisorapteekidest tuleb väga palju signaale selle kohta, et hulgimüüjad ei suuda mitmeid vajalikke ravimeid tarnida. Meil puudub info, kas samalaadsed probleemid esinevad ka hulgimüüjatele endile kuuluvates apteekides," ütles Sarv.

Tema sõnul annab hulgimüüja laoprogramm apteegile sageli küll võimaluse ravimi tellimiseks, kuid tellimuse saabudes vajalik ravim saadetises puudub.

"Sageli puudub eelinfo selle kohta, et ravimit tegelikult ei tarnita," lisas Sarv.

Eesti Apteekrite Liit nõuab tekkinud ravimite kättesaadavuse kriisi tõttu ravimite hulgimüüjate, ravimitootjate, meditsiinisektori esindusorganisatsioonide osalusel kriisiplaani koostamist ja lahenduste otsimist.

"Teravale ravimite kättesaadavuse kriisile on juhtinud tähelepanu juba nii Eesti perearstide selts kui ka Eesti lastearstide selts. Kriisi tõttu kannatavad kümned tuhanded patsiendid, ohtu on pandud ka laste tervis," lisas Sarv. "Ravimite hulgimüüjad on keskendunud apteegireformile, patsientide vajadused on jäetud tagaplaanile," ütles Kaidi Sarv. 

Eestis on ravimite maaletoomise õigus ainult ravimite hulgimüügiettevõtetel, millest suurimad on Magnum Medical OÜ (omab ka Terve Pere Apteegi apteegiketti), Tamro Eesti OÜ (omab ka BENU apteegiketti) ja Apteekide Koostöö Hulgimüügi OÜ.

Apteegid ootavad hulgimüüjatelt selget infot, milliseid ravimeid pole võimalik hankida või saab hankida oluliselt väiksemates kogustes.

"Operatiivne teave hulgimüüjalt apteegile aitaks ennetada patsientide raviprobleeme ja vähendada ravimit otsivate patsientide jooksmist apteegist apteeki," ütles rääkis Sarv. "Teiseks vajame selget lahendust, kuidas hulgimüüjad suudaksid varustada apteeke patsientidele vajalike ravimitega."

Eesti apteekrite liit ühendab Eestis tegutsevaid proviisoritele kuuluvaid sõltumatuid apteeke. 

Eesti ravimihulgimüüjate liit: ravimite tarneraskused on globaalne probleem

Eesti ravimihulgimüüjate liit teatas vastuseks, et jagab muret ravimite kättesaadavuse pärast. "Tegemist on küsimusega, mille lahendamine vajab kõigi osapoolte ühiseid jõupingutusi. Ravimite tarneraskused on probleem, mis ei ole põhjustatud hulgimüüjate poolt," seisab laupäeval edastatud pöördumises.

"Nõustume ravimiameti seisukohaga, et ravimite kättesaadavuse probleem ületab riigipiire." ütles liidu juht Teet Torgo. "Küsimus ravimite kättesaadavusest on kogu maailmas üha aktuaalsem ja sellele ei ole lihtsat ühest lahendust."

Üle Euroopa otsivad Torgo sõnul ravimite hulgimüüjad vastust küsimusele, kuidas lahendada ravimite kättesaadavuse probleemi.

"Ühte kiiret ja konkreetset retsepti siin kahjuks ei ole. Ravimite kättesaadavuse probleem saab pahatihti alguse juba ravimi tootmisest, teinekord varemgi. Kui näiteks ravimi tootmiseks vajalikku lähteainet ei ole globaalselt saada, siis olemegi hädas ja seda mitte ainult Eestis," rääkis Teet Torgo." Siinjuures on alusetu ja ebaõiglane süüdistada hulgimüüjaid, sest ainuüksi nende käed probleemi lahendamisel jäävad lühikeseks."

Hulgimüüjad omalt poolt teevad Torgo kinnitusel kõik, et ravimid rahvusvaheliselt turult leida ja Eestisse toimetada ning et need jõuaks apteekide ja tervishoiuasutusteni ja nende kaudu patsientideni.

"Hulgimüüjad hindavad ja kohtlevad võrdväärselt kõiki oma partnereid sõltumata sellest, kas tegemist on riigile kuuluva haigla, hooldekodu, proviisorile või suuremasse ketti kuuluva apteegi või hoopis hulgimüüjat ennast ravimitega varustava ravimitootjaga. Meie ühine eesmärk on aidata patsienti. Ravimist saab abi inimene ning selle ülesande täitmisel ei ole kellelgi erikohtlemine võimalik. Loodetavasti mõistavad ja jagavad seda eesmärki ka apteekrite liidu liikmed," rääkis ravimihulgimüüjate liidu juht.  

Ta ütles, et ravimiameti avalikus ravimiregistris on info tarneraskustes olevate ravimite kohta olemas ja iga registrisse kantud umbes 300 tarneraskusega ravim on sinna teavitatud ravimitootjate poolt.

"Kahjuks pea poolte osas neist on teabe tegelikuks sisuks asjaolu, et nende ravimite turustamise Eestis on ravimitootja üldse lõpetanud. Õnneks on raviminappus suuremal osal juhtudest siiski ületatav või vähemalt leevendatav teiste ravivalikute abil. Ravimiregistris on selle kohta avaldatud ka Ravimiameti soovitused. Soovitame nii apteekritel kui arstidel neid kindlasti kasutada," sõnas Teet Torgo.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: