Euroopa Komisjon: EL toetab Itaalia meetmeid võitluses koroonaviiruse vastu

{{1583855940000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP

Euroopa Liit avaldas teisipäeval Itaaliale tunnustust julgete meetmete rakendamise eest uue koroonaviiruse puhangu ohjeldamiseks, lisades, et Brüssel teeb kõik endast oleneva Rooma abistamiseks.

"Me tunnustame Itaalia võime väga julgete meetmete eest, mida nad rakendavad," ütles Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis ajakirjanikele.

"Me teame, et nad panevad suure pinge itaalia rahvale, kuid on parem rakendada neid julgeid meetmeid praegu, et kaitsta nii palju inimesi kui võimalik viiruse eest," lisas ta.

Itaalias piiratakse liikumist kogu riigis

Itaalia peaminister Giuseppe Conte teatas esmaspäeva õhtul edastatud telepöördumises, et alates teisipäevast kehtestatakse liikumispiirangud kogu riigis ja ära jäetakse kõik jalgpallimatšid.

Muuhulgas on keelustatud kõik massikogunemised. 

Conte sõnul on koduspüsimine parim, mida itaallased saavad praegu teha ja meetmed rakendatakse kõige nõrgemate kaitsmiseks.

Itaalia sulgeb kõik suusakuurordid osana jõupingutustest ohjeldada uue koroonaviiruse levimist, mis on nõudnud riigis juba 463 inimese elu, teatas valitsus juba varem päeval.

"Me otsustasime sulgeda (teisipäeva) hommikul kõik riigi suusakuurordid," ütles Itaalia regionaalminister Francesco Boccia ajakirjanikele.

Liikumispiirangud kehtivad vähemalt 3. aprillini.

Itaalia teatas esmaspäeval veel 97 inimese suremisest uue koroonaviiruse tõttu, ohvrite arv Euroopas tõusis sellega üle 500.

Euroopa Parlamendi spiiker isoleeris end Itaalia külastamise järel ise

Euroopa Parlamendi itaallasest spiiker David Sassoli ütles teisipäeval, et isoleeris end pärast kodumaa külastamist ise kaheks nädalaks oma Brüsseli residentsi.

63-aastane Sassoli nimetas oma avalduses otsust ettevaatusabinõuks pärast Itaalia valitsuse teadet, et valitsus kehtestab koroonaviiruse leviku pirdurdamiseks liikumispiirangud kogu riigis. 

"COVID-19 vajab kõigi poolt vastutustunnet ja ettevaatlikkust," märkis ta. 

Ei ole mingit märki, nagu oleks spiiker nakatunud. Tema abide sõnul külastas Sassoli Roomat läinud nädalal, kui pealinna suhtes ei olnud veel meetmeid rakendatud. 

Viirus on tuvastatud käputäiel EL-i personalil ja ka NATO peakorteris Brüsseli lähedal on kinnitust leidnud esimene juhtum. 

Euroopa Parlament kogunes teisipäeval viiruse tõttu piiratud plenaaristungile Brüsselis, mitte oma tavapärases asupaigas Prantsusmaal Strasbourg'is. 

Austria kehtestas reisipiirangud Itaaliast saabuvatele inimestele

Austria kantsler Sebastian Kurz teatas teisipäeval reisipiirangute kehtestamisest Itaaliaga viiruse COVID-19 tõttu. 

"Kehtestame sisenemiskeelu Itaaliast Austriasse saabuvatele inimestele, kui neil pole vastavat arsti luba," ütles Kurz ajakirjanikele.

Austerlastel on lubatud naasta Itaaliast kodumaale, kui nad nõustuvad kahe nädala pikkuse kodukarantiiniga, lisas ta. 

Sloveenia sulgeb Itaalias leviva viirusepuhangu tõttu ühise piiri

Sloveenia valitsus teatas teisipäeval, et sulgeb Itaalias leviva koroonaviiruse puhangu tõttu ühise piiri.

"Ma andsin välisministeeriumile ja siseministeeriumile korralduse sulgeda piir Itaaliaga pärast Austria (samalaadset) sammu," ütles ametist lahkuv peaminister Marjan Šarec Twitteris.

Ryanair tühistab kõik Itaalia lennud kuni 8. aprillini

Iiri odavlennufirma Ryanair tühistab alates kolmapäevast seoses koroonaviirusega kuni 8. aprillini kõik Itaalia lennud.

Kõigepealt tühistatakse kõik Itaalia siselennud ja alates reedest ka rahvusvahelised, teatas Ryanair teisipäeval avalduses. 

"Ryanair teatas täna oma lennugraafiku peatamisest täies ulatuses sinna ja tagasi ning Itaalia-siseselt pärast Itaalia valitsuse otsust "sulgeda" terve riik, et pidurdada COVID-19 viiruse levikut," seisis avalduses. 

Oma lennud Itaaliasse on tühistanud ka British Airways. 

Air France peatab 14. märtsist 3. aprillini kõik lennud Itaaliasse

Prantsuse lennukompanii Air France teatas teisipäeval, et peatab 14. märtsist 3. aprillini kõik lennud Itaaliasse seoses naaberriiki tabanud koroonaviiruse puhanguga.

Kompanii ütles avalduses, et hoiab 14. märtsini kõikidesse sihtkohtadesse Itaalias käigus ühe lennu päevas, võimaldades oma klientidel reisida, kui nad seda vajavad.

Kreeka sulgeb kõik õppeasutused viiruse leviku aeglustamiseks

Kreeka teatas teisipäeval, et sulgeb kaheks nädalaks kõik õppeasutused aeglustamaks riigis uue koroonaviiruse levikut.

"Valitsus otsustas peatada üle riigi kõigi haridusasutuste töö järgmiseks 14 päevaks," ütles tervishoiuminister Vassilis Kikilias ajakirjanikele.

"Me kõik peame käituma vastutustundlikult. Lapsevanemad peavad sulgema oma lapsed (koju). Meede on mõeldud aeglustama haiguse levikut," ütles ta.

Kreekas on seni tuvastatud 89 uude viirusse nakatumise juhtumit, enamik neist on riigi lääneosas, kuid ka Ateenas, Thessalonikis ning Evia ja Lesbose saarel.

Enamik juhtumitest on seotud rühma palveränduritega, kes külastas eelmisel kuul Iisraeli ja Egiptust. Peaaegu kõik nad nakatusid ning üks reisil osalenud 66-aastane mees on kriitilises seisundis.

Võimud on juba sulgenud koole ja tühistanud avalikud üritused kolmes Kreeka läänepiirkonnas, kust palverändurite rühma liikmed on pärit.

Viirusepuhang mõjutab ka Tokyo suveolümpia tule süütamise tseremooniat, see korraldatakse neljapäeval Olümpias ilma pealtvaatajateta.

Hispaania peatas lennuühenduse Itaaliaga ja sulges koolid

Hispaania keelas teisipäeval kõik otselennud Itaaliaga, sulges koolid ja blokeeris fännid jalgpallimatšidelt, reageerides uue koroonaviiruse juhtumite ligi kolmekordistumisele vähem kui 48 tunni jooksul.

Erakorralised meetmed jäävad jõusse kaheks nädalaks.

"Kõik otselennud Itaalia lennuväljadelt Hispaaniasse on keelatud alates keskööst kuni 25. märtsini," edastas riigiteataja. Ainus erand tehakse meditsiini- ja humanitaarlendudele.

Kuigi Hispaania jääb oma viirusestatistikas Itaaliast kaugele maha, kasvas uute haigestumiste arv pühapäeva õhtu 590-lt 1622-le teisipäeva keskpäeval. Viiruseohvrite arv aga rohkem kui kahekordistus 16-lt 35-le.

Ametnikud Madridis, kus on registreeritud ligi 800 juhtumit ja kus on surnud 21 inimest, peatasid kõigi õppeasutuste töö vähemalt kaheks nädalaks. See samm mõjutab umbes 1,5 miljonit last ja noort. See samm jõustub kolmapäeval.

Samalaadse sammu astusid ka Baskimaa pealinn Vitoria-Gasteiz ja Hispaania põhjapoolne piirkonda La Rioja.

Hispaania La Liga teatas teisipäeval, et pealtvaatajad ei saa vähemalt kaks nädalat kõiki esimese ja teise liiga matše vaatama.

"Me arvame, et selliste meetmetega suudame me ära hoida jõudmise sellisesse olukorda nagu on Itaalias," ütles Hispaania tervishoiuminister Salvador Illa pressikonverentsil.

Madridis jäeti ära kõik selleks nädalaks kavandatud parlamendi istungid. Otsus järgnes parempopulistliku erakonna Vox teatele, et nende aseliider nakatus koroonaviirusse. Kaks päeva tagasi osales ta ühel 9000 inimesega parteiüritusel.

Valitsus andis ka korralduse, et viirusepuhangu piirkondades on keelatud rohkem kui tuhande inimesega avalikud üritused ja kogunemised.

Madridi võimude teatel hakatakse 6,5 miljoni elanikuga linnas iga päev desinfitseerima ühiskondlikku transporti.

Pealinnas Madridis ja mujal on inimesi haaranud ka ostupaanika ning kaubanduskeskustes võis näha pikki järjekordi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: