Savisaare kohtuasja motiveeritud otsus sai avalikuks

{{1585215120000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Harju maakohus avalikustas neljapäeval osapooltele 87 leheküljel nn Savisaare kohtuasja motiveeritud otsuse. ERR teeb viited allpool toodud otsuse tähelepanuväärsematele osadele.

Lk 14 annab kohus hinnangu küsimusele, kas Edgar Savisaar oli süüdistuses toodud kuritegude toimepanemise ajal ametiisik: vaidlus puudub.

Lk 15 hindab kohus, et "Teabehanketoimingu kokkuvõtted on kohtu hinnangul lubatav tõend."

Samuti lk 15 ja lk 16 leiab kohus, et "tutvunud jälitustoimikutega, jälituslubade taotluste ja jälituslubadega, leiab, et antud kriminaalasjas on kõik eeltoodud kriminaalmenetluse seadustikust ja kohtupraktikast tulenevad nõuded jälituslubade väljaandmisel täidetud olnud. /.../ Kohus ei ole tuvastanud mingit alust jälitustoimingute lubade õigusvastaseks tunnistamiseks."

Lk 36 selgitab kohus, et võttis Kalev Kallo karistuse mõistmisel arvesse, et ta oli kuritegude toimepanemise ajal riigikogu liige. "Kuivõrd ühiskonnal on nimetatud ametikohal töötavate inimeste aususe ja eetilisuse suhtes kõrgendatud ootused, siis ei ole kohtu hinnangul põhjendatud karistada K. Kallot üksnes rahalise karistusega. Rahaline karistus ei kuulu kohaldamisele ka seetõttu, kuna süüdistatav ei tunnistanud ennast süüdi ja ei kahetsenud tehtut. Seega selleks, et mõjutada K. Kallot edaspidi hoiduma kuritegude toimepanemisest, tuleb teda karistada vangistusega."

Lk 45 hindab kohus Villu Reiljani ütluste usaldusväärsust.

Lk 75 nõustub kohus Alexander Kofkini kaitsja Aivar Pilve seisukohaga, et kriminaalmenetluse kohtueelsel uurimisel on esinenud tegevusetuse perioode.

Lk 77 defineerib kohus Alexander Kofkini kui isiku, kes ei ole avaliku elu tegelane. Lisaks märgib kohus samas, et Kofkini jaoks on tema suhtes läbiviidav menetlus olnud "äärmiselt häiriv ja intensiivselt tema põhiõigusi riivav pika aja jooksul". Sama kordab kohus ka lk 78.

Tegemist on jõustumata kohtuotsusega ehk seda on võimalik 15 päeva jooksul edasi kaevata.

Jaanuari keskel mõistis Harju maakohus (kohtunik Anne Rebane) korruptsioonikaasuses kohtu all olnutest süüdi vaid Keskerakonna veteranpoliitiku Kalev Kallo. Kohus leidis, et Kallo süü korruptsioonis on tõendatud ja tal tuleb kanda tingimisi poolteise aasta pikkune vangistus.

Ettevõtjad Aivar Tuulbergi ja Vello Kunmani mõistis kohus õigeks. Ärimees Alexander Kofkini osas lõpetas kohus menetluse aegumise tõttu.

Prokuratuur on Harju maakohut teavitanud otsuse edasikaebamise soovist. 

2018. aasta detsembri lõpus tegi riigikohus otsuse, millega Edgar Savisaar vabastati tema tervisliku seisundi tõttu kohtu alt.

Toimetaja: Hannes Sarv, Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: