Lukašenko vannutati kuuendaks ametiajaks salajasel tseremoonial

{{1600852380000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/Reuters

Valgevene president Aleksandr Lukašenko vannutati kuuendaks ametiajaks salajasel tseremoonial, millest ette ei teatatud, teatas kolmapäeval riiklik uudisteagentuur Belta.

"Aleksandr Lukašenko astus Valgevene presidendi ametisse. Inauguratsioonitseremoonia toimub neil minutitel Iseseisvuspalees," andis uudisteagentuur teada ja lisas, et riigipea andis ametivande valgevene keeles.

Tseremooniast võttis osa mitusada kõrget valitsusametnikku.

Sõltumatute agentuuride teatel suleti Minski tänavad Lukašenko autokolonni läbisõiduks.

Lukašenko võitis ametnikel andmetel 9. augusti presidendivalimised ja valiti pärast 26 võimuaastat ametisse tagasi. Ametlike tulemuste põhjal võitis Lukašenko 80 protsenti häältest, opositsioonikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja sai 10 protsenti.

Opositsiooni ei nõustunud esitatud valimistulemustega ja süüdistas võime võltsimises. Lukašenko-vastased meeleavaldused on kestnud juba kuus nädalat.

Valimisi ja meeleavalduste jõhkrat mahasurumist on kritiseerinud nii USA kui Euroopa Liit.

Lukašenko tõotas ametisseastumise tseremoonial "teenida Valgevene Vabariigi rahvast, austada ja kaitsta kodanike õigusi ja vabadusi".

Tsihhanovskaja: Lukašenko ametissevannutamine oli farss

Endine Valgevene presidendikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja nimetas kolmapäeval Aleksandr Lukašenko salajast ametissevannutamist farsiks ja rõhutas, et on ise ainus rahva poolt valitud legitiimne Valgevene riigipea.

"Mina, Svjatlana Tsihhanovskaja, olen ainus Valgevene rahva poolt valitud liider," ütles ta avalduses pärast Lukašenko ametissevannutamise tseremooniat.

"See nõndanimetatud ametissevannutamine on kindlasti farss. Tegelikult läks Lukašenko täna lihtsalt pensionile," ütles ta.

Valgevene opositsioon kavandab allumatuskampaaniat

Valgevene opositsioon kavatseb alustada pärast Aleksander Lukašenko kuuendaks ametiajaks presidendiks vannutamist määramata kestusega protesti.

"Me ei lepi iial häälte võltsimisega ja me nõuame uusi valimisi!" ütles opositsiooni koordinatsiooninõukogu presiidiumi liige Pavel Latuško kolmapäeval Telegramis.

"Kutsme kõiki alustama tähtajatut allumatuskampaaniat."

Latuško ütles, et Lukašenko ametissevannutamise tseremoonia viidi läbi salajas ning selline olukord on pretsedenditu.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: