Valgevene protestijate sõnul miilitsa vägivald ainult suurendab rahva viha

{{1600598460000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Valgevene miilitsal ei õnnestu piinamistest ja ähvardamistest hoolimata meeleavaldusi maha suruda ning vägivald ainult suurendab rahva viha, ütlevad protestijad. Protestijate kinnitusel on miilits võrreldes möödunud nädalavahetusega veelgi vägivaldsem, samas kasvab ka meeleavaldajate hulk.

Nii laupäeval kui ka pühapäeval oli nii Minskis kui ka teistes Valgevene suuremais linnades taas tänavail tuhandeid meeleavaldajaid. Nad ei lasknud ennast segada tõigast, et miilits oli Minski Iseseisvuse väljaku metallvarrastega sulgenud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Siseministeerium kordas oma ähvardust, et sanktsioneerimata meeleavaldustel osalejad vahistatakse. Nii ka tehti - pühapäevased andmed pole veel teada, ent laupäeval viidi kodanikeühenduste teatel tänavailt arestikambritesse üle 300 meeleavaldaja.

Demonstratsioonidel kõlasid aga president Aleksandr Lukašenko vastaste hüüdlausete kõrval ka juba otse miilitsa kõrvadele mõeldud lööksõnad: "Ühtne rahvas ei alistu kunagi!", "Palju maksab südametunnistus?!", "Minge ära!", "Häbi!".

Minski miilits aga ülehindas ennast ning oli sunnitud mõned kinnivõetud kohapeal lahti laskma, sest need lihtsalt ei mahtunud kongautodesse ära.

Protestijate infoportaal Nexta avaldas aga rohkem kui 1000 meeleavaldajate vastu vägivalda kasutanud julgeolekutöötaja nime ja auastme.

Valimispettusega võimule tagasi saanud Aleksander Lukašenko ei ilmuta aga endiselt mingeid taandumise märke.

Valgevene võimud koondasid Minskisse miilitsajõude ja tehnikat

Valgevene võimud koondasid Minski kesklinna, kus tavapäraselt on pühapäeviti peetud kümnete tuhandete protestijate osavõtul meeleavaldusi, miilitsajõudusid ja tehnikat rahvakogunemiste ärahoidmiseks.

Hommikul oli linnas märgata veokeid okastraadi rullidega, kirjutab väljaanne TUT.by. Nii olid sellised veoautod Iseseisvuspalee lähistel.

Lisaks raporteerisid lugejad väljaandele ka veekahuritest kesklinnas ning ilmusid ka fotod kümne soomuki suundumisest Iseseisvuspalee juurde.

Samuti olevat metallpiiretega suletud ligipääs Aleksadrovi väljakule, mille taga asub presidendipalee.

Lisaks on suletud kuus Minski kesklinna metroojaama, et takistada inimeste saabumist meeleavaldustele.

TUT.by teatas, ka miilitsajõudude, busside ning muu tehnika paigutamisest riigilipu väljakule.

Valgevene politsei teatas, et võttis Minskis pühapäeval kinni üle kümne meeleavaldaja.

Valgevenes on pärast 9. augusti võltsitud presidendivalimisi, mis jätsid võimule 26 aastat riiki valitsenud Aleksandr Lukašenko, korraldatud laialdasi proteste, suurimad neist igal pühapäeval Minskis ja teistes linnades.

Võimud on protestimeeleavaldused seni karmikäeliselt maha surunud, pälvides sellega opositsiooni ja demokraatlke riikide terava kriitika.

Laupäeval peetud naiste protestil võeti kinni 430 inimest, neist 415 MInskis, teatasid võimud pühapäeval.

 

Toimetaja: Mait Ots, Arni Alandi, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: