Vene võimud pidasid kinni üle 3000 Navalnõi toetaja
Vene võimud pidasid laupäeval Moskvas ja teistes linnades puhkenud opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi vabastamist nõudvate meeleavalduste ja kokkupõrgete käigus kinni enam kui 3000 inimest.
Navalnõi võeti kinni pühapäeval, kui ta saabus kodumaale pärast mürgitamisjärgset ravi Saksamaal. Politseijaoskonnas kiiruga peetud kohtuistungil mõisteti ta 30 päevaks vahi alla.
Laupäeval tulid enam kui sajas linnas üle terve Venemaa tänavatele kümned tuhanded inimesed. Varasemad suuremad opositsiooni meeleavaldused 2012. ja 2019. aastal peeti suuremalt jaolt Moskvas.
Meeleavaldused toimusid nüüd ka Vladivostokis, Novosibirskis, Habarovskis, Jekaterinburgis, Jakutskis, Peterburis. Protestijaid hakati Moskvas ja Peterburis juba enne meeleavaldust kinni võtma.
A video from the massive protest in St Petersburg earlier today, via Telegram pic.twitter.com/4Q3qvcliZf
— Matthew Luxmoore (@mjluxmoore) January 23, 2021
Navalnõi abikaasa Julia võeti laupäeval kinni Moskva meeleavaldusel. Ta teatas sellest oma Instagrami kontol, kuhu postitas foto endast politseiautos. Hiljem lasti ta vabaks.
Politsei võttis laupäeval kinni Navalnõi Moskva kontori juhtkonda kuuluva Oleg Stepanovi, seda vaid mõni tund enne meeleavalduse algust.
Moskvas suundusid meeleavaldajad üle Puškini väljaku ja loopisid hästirelvastatud märulipolitseid lumepallidega, kuid paljud peeti kinni, samuti kasutati protestijate kallal vägivalda.
Russian police stand fearless before crowd of CIA agents hurling WMD.#23январяЗаСвободу pic.twitter.com/3aMhufa8N7
— Darth Putin (@DarthPutinKGB) January 23, 2021
Protestijad marssisid Moskvas Kremli poole, enne kui nad laiali valgusid, ühel hetkel koguneti massiliselt Moskva tsirkuse ees, kus lasti valgust oma mobiiltelefonidest ja loobiti politseiautot lumepallidega.
"Kurjategijad mundrites kaitsevad kurjategijaid tüüris," ütles üks 71-aastane meeleavaldaja.
Opositsiooni meeleavaldusi jälgiv ühendus OVD-Info teatas, et kümnetes linnades peeti kinni enam kui 2500 meeleavaldajat.
"Murega jälgime sündmuste arengut Venemaal. Mul on kahju massiliste kinnivõtmiste, ebaproportsionaalse jõukasutuse, interneti ja telefoniside väljalülitamise pärast," kirjutas Euroopa Liidu välispoliitika juht Josep Borrell avalduses.
Meeleavaldajad viitasid oma protestides ka Navalnõi juurdlusele, mille ta sel nädalal avaldas ja mis puudutab Musta mere ääres asuvat luksuspaleed, mis kuulub väidetavalt Venemaa presidendile Vladimir Putinile. Uurivad videot on YouTube'is vaadatud enam kui 70 miljonit korda.
Sajad inimesed kogunesid Moskva vangla ees, kus Navalnõid hoitakse, kuid politsei surus nad tagasi.
Navalnõi kolleeg Leonid Volkov ütles, et Venemaal tuli meelt avaldama kuni 300 000 inimest. AFP ajakirjanike hinnangul oli Moskvas tänavatele tulnud 20 000 ja Peterburis enam kui 10 000 inimest.
Vene juurdluskomitee teatas, et on algatanud esialgse uurimise väidetava politseivastase vägivalla suhtes.
Paljude riikide juhid on nõudnud Navalnõi vabastamist. Samad riigid taotlevad Venemaalt ka Navalnõi mõrvamise katse avatud ja põhjalikku uurimist. Opositsioonijuht ise on süüdistanud rünnakus Vene julgeolekuteenistust ja president Vladimir Putinit.
Uudisteagentuuri Bloomberg reedel avaldatud andmetel võidakse Navalnõile nõuda koguni 13,5 aastast vanglakaristust.
Paljud venelased on avaldanud Navalnõile toetust muu hulgas sotsiaalmeedias. Nende seas on ka avaliku elu tegelasi, kes üldiselt hoiavad poliitikast eemale.
USA saatkond Moskvas taunis võime, kes rikuvad kodanike väljendusvabaduse õigust.
"Me jälgime teateid protestidest 38 Vene linnas, 350+ rahumeelsete meeleavaldajate ja ajakirjanike kinnivõtmisest. USA toetab kõigi inimeste õigust rahumeelselt meelt avaldada, väljendusvabadust. Vene võimude astutud sammud on nende õiguste mahasurumine," teatas saatkonna kõneisik Rebecca Ross Twitteris.
Ka Eestis näidatakse üles toetust opositsiooniliidrile
Tallinnas toimus laupäeva keskpäeval Vabaduse väljakul meeleavaldus Navalnõi toetuseks. Ka Narvas leidis aset meeleavaldus.
"Navalnõi kehastab absoluutset julgust ning taaskehtestab üksikkodanikku võimumasina väe ees. Ta väärib austust ja tuge. Meil ei ole ükskõik, et meie naaberriigi võimud rikuvad niivõrd jõhkralt inimelusid. Vabad ühiskonnad peavad tulema Vene kodanikuühiskonnale appi," ütles Tallinna meeleavalduse üks korraldajatest Sergei Metlev.
Lisaks oli ka Kuressaare raekoja ette tulnud Navalnõi toetaja.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve, Merilin Pärli, Mait Ots
Allikas: BNS, BBC, ERR, Reuters