Ravimifirma AstraZeneca: koroonavaktsiin toimib ka eakatel

AstraZeneca koroonavaktsiini tootmine.
AstraZeneca koroonavaktsiini tootmine. Autor/allikas: AstraZeneca

Koroonavaktsiini tootja AstraZeneca lükkas tagasi Saksamaa meedias levinud teated, et ravimi tõhusus on üle 65-aastastel inimestel väiksem. Euroopa Liit soovib kehtestada ekspordi läbipaistvuse mehhanismi, et näha, kuhu Euroopas toodetud vaktsiini tarnitakse.

Saksamaa ajaleht Bild väitis, et Astrazeneca koroonavaktsiini efektiivsus üle 65-aastastel inimestel on ainult kaheksa protsenti.

"Esimesed andmed koroonavaktsiini mõju kohta olid tegelikult 18-55 aastaste osalejate hinnangute põhjal. Sellest hoolimata leiame, et, vaktsiin on kõigis vanuserühmades sama tõhus," teatas AstraZeneca Bildi päringule.

Saksamaa liiduvabariikide valitsused kavatsevad AstraZeneca vaktsiini süstida vanematele inimestele, kes elavad kodus ega saa vanuse või haiguse pärast külastada vaktsineerimiskeskusi. AstraZeneca koroonavaktsiini on lihtsam transportida kui BioNTechi ja Moderna vaktsiine.

AstraZeneca väitis eelmisel nädalal, et suudab esialgu toimetada Euroopa Liitu planeeritust vähem koroonavaktsiini annuseid. "Põhjuseks on probleemid meie tehases, mis mõjutab meie Euroopa tarneahelat, teatas AstraZeneca".

Euroopa Liidu Komisjon nõudis sel nädalal ülevaadet AstraZeneca andmetest, mis on seotud vaktsiinide tarnimisega.

"Euroopa Liit nõuab AstraZenecalt hiljemalt 29. jaanuariks teavet selle kohta, miks ta soovib Euroopa Liidule vähem vaktsiiniannuseid tarnida," teatas Euroopa Komisjon.

Euroopa Liidu ja AstraZeneca vahelises lepingus on sätestatud, et AstraZeneca pidi juba alates 2020. aasta neljandast kvartalist tootma Euroopa turule miljonites annustes koroonavaktsiini.

Lisaks tagab leping AstraZenecaga Euroopa Liidule juurdepääsu ettevõtte tootmisandmetele.

"Seetõttu soovib Euroopa Komisjon kasutada andmeid selleks, et näha, millises tehases ja kui palju on AstraZeneca vaktsiine toodetud," teatas Euroopa Komisjon.

AstraZenecal on palutud esitada Euroopa Liidule üksikasjalikud tarnegraafikud ja kolmapäeval on kavas veel üks kohtumine ettevõtte esindajatega.

Nädal varem oli teatanud ravimifirma Pfizer, et Belgias Puursi tehases toimuvad ümberehitustööd ja sellest tingituna on oodata tarneviivitusi.

Kokku on Euroopa Liit tellinud AstraZenecalt 400 miljonit koroonavaktsiini annust. Suurbritannia-Rootsi ravimifirma väljatöötatud koroonavaktsiin peaks EL-i ravimiameti (EMA) poolt heakskiidu saama reedel. See oleks kolmas koroonavaktsiin, mida saaks Euroopas kasutada.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: