Prantsusmaa plaanib suurendada radikaalse islami vastast võitlust

Prantsusmaa parlament arutab esmaspäeval radikaalse islami vastase võitluse seaduse eelnõud.
President Emmanuel Macroni algatatud separatismi vastane seadus on mõeldud pidurdama fundamentalistlike islami doktriinide levikut, teatas The Times.
Prantsuse võimude teatel toidab fundamentalistlik islam terrorit ja ei järgi seadusi. Radikaalse islami vastase võitluse eelnõus on 70 meedet, need hõlmavad koduõppe piiramist ja spordiklubides jutlustamise keeldu. Samuti piiratakse usuliste sümbolite kasutamist avalikus ruumis.
Prantsusmaa võimud on karmistamas radikaalse islami vastast võitlust, kuna eelmisel aastal mõrvas džihadist brutaalselt kooliõpetaja Samuel Paty. Samuti pussitati Nice'is eelmisel aastal surnuks kolm inimest.
Vastuseks Paty surmale sulges Prantsusmaa valitsus mitmeid isalmistlikeks peetud mošeesid, palvemaju ja usuühendusi.
Uue eelnõu kohaselt on Prantsusmaa prefektidel volitused lõpetada religioossed tavad, mis arvatakse rikkuvat Prantsusmaa rangeid sekulaarsuse seadusi avalikes teenustes. Näiteks Pariisi lennujaamade töölised ei tohiks enam kanda hijabi, pearätte ega muid usulisi rõivaid.
Püüdes vabastada riiki välisrahastusega jutlustajatest, moodustavad Prantsusmaa moslemijuhid uue imaamide registri. Samuti on imaamid valitsusega kokku leppinud koodeksis, mis kohustab neid austama "vabariigi väärtusi".
Mõned inimõiguslased on radikaalse islami vastase võitluse eelnõud nimetanud vabaduse rikkumiseks.
"Prantsusmaal on kombeks segada religioonipoliitikat julgeolekupoliitikaga, mida teised võrreldavad (läänemaailma) riigid ei tee," ütles akadeemiline usundispetsialist Philippe Portier.
Laupäeval toimus Prantsusmaal meeleavaldus, milles protestiti seaduseelnõu klausli vastu, mis muudab kuriteoks videote postitamise, milles on võimalik tuvastada politseinikke.
Eeldatavasti kiidab Prantsusmaa parlamendi alamkoda radikaalse islami vastase eelnõu heaks veebruari lõpus.
Toimetaja: Karl Kivil