Raport: Moslemi Vennaskond ohustab Prantsusmaa ühtekuuluvust

Moslemi Vennaskonna liikumine kujutab endast ohtu Prantsusmaa rahvuslikule ühtekuuluvusele ning poliitilise islami leviku peatamiseks on vaja meetmeid rakendada, öeldakse kolmapäeval president Emmanuel Macronile esitatavas raportis.
"Selle ohu reaalsus, isegi kui see pole vahetu ega hõlma vägivaldset tegevust, kujutab endast ohtu ühiskonna ja vabariiklike institutsioonide struktuurile... ja laiemalt rahvuslikule ühtekuuluvusele," öeldakse aruandes, millega uudisteagentuur AFP sai teisipäeval tutvuda.
Kahe kõrge riigiteenistuja koostatud aruande vaatab kolmapäeval läbi Prantsuse kaitsenõukogu.
Prantsusmaal ja Saksamaal on Euroopa Liidu riikide seas suurim moslemikogukond.
Aruandes viidati islamismi levikule "alt üles" ja munitsipaaltasandil, lisades, et see nähtus kujutab endast "ohtu lühikeses ja keskpikas perspektiivis".
Prantsusmaal põhineb liikumine "kindlal struktuuril, kuid poliitiline islamism levib peamiselt kohalikul tasandil", rõhutasid autorid.
"Poliitilise islamismi tõusu peatamiseks tundub olevat vajalik resoluutne ja pikaajaline tegutsemine kohapeal," ütlesid nad.
Aruandes rõhutati islamismi õõnestavat olemust, öeldes, et selle eesmärk on "muuta järk-järgult kohalikke või riiklikke reegleid", eriti neid, mis puudutavad ilmalikkust ja soolist võrdõiguslikkust.
Selline "munitsipaalislamism" võib mõjutada avalikku sfääri ja kohalikku poliitikat, öeldi aruandes, viidates "üha arvukamate islamistlike ökosüsteemide loomisele".
Prantsusmaa otsekohese jutuga siseminister Bruno Retailleau väljendas teisipäeval muret "rohujuuretasandi islamismi" pärast, mille lõppeesmärk on tema sõnul "kohandada kogu Prantsuse ühiskond šariaadiseaduste järgi".
Aruande autorite sõnul ei näita "ükski hiljutine dokument siiski Prantsusmaa moslemite soovi luua Prantsusmaal islamiriik või jõustada seal šariaadiseadust".
Organisatsiooni "Prantsusmaa moslemid" (Musulmans de France), endist Prantsusmaa Islamiorganisatsioonide Liitu, nimetab aruanne "Moslemi Vennaskonna riiklikuks haruks Prantsusmaal".
"Meil pole tegemist agressiivse separatismiga", vaid "peene (...), kuid mitte vähem õõnestava eesmärgiga liikumisega institutsioonide jaoks," ütlesid autorid.
Aruande autorite hinnangul on Musulmans de France'iga seotud 139 pühakoda ja lisaks peetakse veel 68 palvepaika ühendusele lähedaseks.
See moodustab seitse protsenti Prantsusmaal teadaolevast 2800 islami pühakojast, öeldi aruandes.
Islamistlik liikumine on kaotamas oma mõjuvõimu araabia maailmas ja "keskendub oma jõupingutused Euroopale", lisati aruandes.
Avalikkuse teadlikkuse kampaania tuleb kombineerida uute jõupingutustega "ilmaliku diskursuse" edendamiseks ning "tugevate ja positiivsete signaalide edastamiseks moslemikogukonnale", sealhulgas araabia keele õpetamiseks, öeldi aruandes.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: AFP-BNS