Pühapäevased arvamussaated arutlesid Ratase peaministriaja kulutuste üle
Raadio 2 "Olukorrast riigis" ning Vikerraadio "Samost ja Sildam" saatejuhid arutlesid pühapäeval Jüri Ratase (KE) peaministriks oleku aja kulutuste üle.
Eesti Ekspress avaldas sel nädalal artikli, milles analüüsis riigikantselei viimaste aastate kulutusi ning avastas kümnete tuhandete eurode eest oste, mis viitavad lehe hinnangul, et Jüri Ratasel läksid peaministrina sageli sassi riigi, erakonna ja iseenda rahakott.
Eesti Ekspressi ajakirjanik Indrek Lepik rääkis saates "Olukorrast riigis", et tema hinnangul on Ratase käitumises näha mustrit, mis on kandunud üle teistele keskerakondlastele.
"Minu isiklik seisukoht on see, et ma näen siin ikkagi mustrit, mis on laienenud ka teistele keskerakondlastele, kus tegelikult riigi rahakott on olnud ikkagi /.../ nagu preemia selle eest, et sa oled võimu juurde jõudnud ja siis saab seda raha vabalt kasutada. Siin on olnud suuri järellainetusi meedias sel teemal, keskerakondlased on väga jõuliselt asunud Jüri Ratase kaitsele. On räägitud sellest, et ka Eesti Ekspress on siin teadlikult asunud Jüri Ratast mustama selleks, et teda ei oleks võimalik Eesti Vabariigi presidendiks sügisel valida," ütles ta.
"Aga minu meelest see küsimus on palju põhimõttelisem. Ühtpidi need summad riigieelarve lõikes on väikesed, me räägime siin mõnekümnest tuhandest eurost, aga teistpidi on siin selline põhimõtteline küsimus, kuidas meie poliitilised liidrid suhtuvad riigi rahakotti. Siin ka meemiks kujunenud nn joogid autosse tšekk, kus me täpselt ei teagi, mis selle rahaga, nende jookidega tehti, aga seal on palju selliseid kulutusi, kus saaks küsida, kas need kulutused on seotud valitsuse esindamisega seotud või on need ikkagi sellised kaasnevad kulud, mida kõik teised riigipalgalised peavad katma omast taskust, arvestades kas või seda, et mingeid päevarahasid näiteks siselähetustes ka kõrgetele ametnikele ei maksta," lisas Lepik.
Maalehe ajakirjanik Hindrek Riikoja märkis saates, ühegi seaduse või eeskirja vastu Ratas ilmselt eksinud ei ole. Ta selgitas, et peaministrile tehakse tema töös paljud asjad ette. "Oleme ausad, lõviosa nendest kulutustest, väga paljud asjad, nende hinna või maksumuse sai Jüri Ratas teada tõenäoliselt Eesti Ekspressist. Peaministritöös on suur osa selliseid asju peaministrile ette ära tehtud," rääkis ta.
Riikoja möönis, et artiklis välja toodud kulutuste hulgas on asju, mida võib Ratasele ette heita.
"Kui Jüri Ratas näeb seda, et ta läheb peamiselt oma nõunikega Saaremaale kolmeks päevaks visiidile, kus ametlikke kohtumisi kas ei ole üldse või on väga vähe, siis mingisugune tunnetus võiks ju tekkida, kas me kõiki selliseid asju peame tegema, mida selle visiidi käigus tehti," kommenteeris ajakirjanik.
Riikoja hinnangul on paljud asjad, mida Ratasele praegu ette heidetakse, eelmiste peaministrite kujundatud tavad ja tema hinnangul on ebaaus tuua välja ainult Ratase kulutusi.
"Ajast, kui Taavi Rõivas Reformierakonna esimehena oli peaminister, räägitakse riigikantseleis ju legende sellest, kuidas lennati eralennukitega, väidetavalt vahel isegi helikopteritega, kuidas välisvisiitidele võeti inimesi kaasa ainuüksi sellepärast, et oleks kindlasti olemas pildimaterjali, mida sotsiaalmeediasse üles riputada jne. Selles mõttes ainult Jüri Ratast niimoodi liistule võtta on ebaaus," sõnas ta.
Riikoja lisas, et Eestis ei ole presidenti ja sisuliselt ka peaministrit, kelle mingisugustele otsustele, käitusmitavadele ei saaks teha etteheiteid.
"Ratase kaasuse näite varal peaks kindlasti selliseid asju rohkem läbi mõtlema, rohkem läbi arutama. Kui suure delegatsiooniga peab käima kuskil, siis kas on vaja võtta kaasa nii palju nõunikke, kus tekib tunne, kas tegu on visiidiga või suvepäevadega, mida riigi raha eest tehakse. Sellised küsimused on lihtsad tekkima," ütles ta.
"Aga jutt, mis puudutab seda, kas need on peaministri või Keskerakonna esimehe kulutused - need on summaliselt tegelikult suhteliselt tühised -, aga seal küll jah see küsimus, et kui vaatad rodu riigikogu liikmetest, kellele on viidud lilli või kingitus sünnipäeva puhul, siis on need ikka valdavalt Keskerakonna inimesed," lisas ta.
Samost ja Sildam: korruptiivset mustrit Ratase kulutustes näha pole
ERR-i uudistejuht Anvar Samost rääkis saates "Samost ja Sildam", et Eesti Ekspressis avaldatud Ratase kulutuste seas oli asju, mida ta ise poleks teinud, kuid poliitikut häbiposti ta samas nende eest ei paneks.
"Ma leidsin sealt asju, mida ma ise võib-olla päris ei teeks, aga samas, kas ma nüüd tahaks, et peaminister sellepärast ametist maha võetakse ja avalikku häbiposti pannakse, selliseid asju seal ka nagu ei olnud," rääkis Samost, kelle hinnangul on Ratase kulutused igaühe maitse asi.
"Kas kullast tõld oli? Ei olnud. 24 000 eurot aastas ei kanna välja ka kuidagi," lisas ta ja tõdes, et Ratas oleks saanud ilmselt ka säästlikumalt rahaga ümber käia.
"Siin on maitse küsimuse koht. Jüri Ratas kinkis kringleid, konjakeid jne. Mõni teine peaminister kingib võib-olla midagi, mis on minu maitsega rohkem kooskõlas jne. Aga seal ei olnud ju mingisugust korruptiivset, omakasupüüdlikku mustrit," rääkis Samost.
ERR-i poliitikaajakirjanik Toomas Sildam oli samal arvamusel. Samas tundus talle, nagu oleks Ratas oma kulutustega hoogu sattunud.
"Korruptiivset mustrit ma tõesti ei näinud. Kas ma võisin seal tajuda mingit uljust või hoogu, mis oleks võinud olla natuke kammitsetum nii mõnigi kord, seda kindlasti," ütles ta ja märkis, et Ratase kulutuste seas oli kindlasti sellist, mis küsimusi tekitab.
Sildami sõnul on hea, et riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon Ratase üle kuulas ning soovib sama teha riigisekretäri ja riigikantselei osade töötajatega.
"Minu arvates on see väga hea. Las see lugu saab siis detailideni selgeks. See on Jüri Ratase huvides, tema ka ei taha, et tema kohale jäävad mingi varjud, mingid küsimärgid. Ja tegelikult see on ka Ratase huvides, et viimase juhtumini, toidupakini, pudelini saaksid need asjad selgeks," ütles Sildam.
Toimetaja: Merili Nael