Apteekides võib koroonaviiruse vastu vaktsineerimine alata juba lähiajal

{{1626686520000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigilt koroonaviiruse vastu vaktsineerimiseks loa saanud apteegid teevad ettevalmistusi ning loodavad kaitsepookimisega alustada juba selle nädala lõpus.

Apteegid hakkasid ettevalmistusi vaktsineerimiseks tegema eelmisel nädalal.

"Plaan on esialgu alustada Tallinnas ja Ida-Virumaal, seal, kus vajadus on kõige suurem vaktsineerimiskomisjoni sõnade alusel. Loodame sealt edasi liikuda teistesse maakondadesse. Oleme öelnud, et suudame vaktsineerimist pakkuda kuni üheksas maakonnas," rääkis Eesti Proviisorapteekide Liidu (EPAL) juht Ly Rootslane "Aktuaalsele kaamerale".

Apteekides hakkavad vaktsineerima meditsiiniõed, kes on saanud vastava väljeõppe.

"Praegu on õed meil olemas ja kui me nüüd peame laiendama neid apteeke ja piirkondi, siis loomulikult otsime juurde õdesid. Esimene tingimus on see, et apteegis peab olema selle jaoks spetsiaalne ruum, kus vaktsineerida, et see ei toimu apteegi nurgas, vaid eraldatud ruumis, seal on olemas võimalus inimestel olla pärast 15 minutit jälgimisalal," selgitas Rootslane.

Apotheka kaubamärgi omaniku Magnum AS-i kommunikatsioonijuht Martin Aadamsoo ütles, et põhimõtteline otsus vaktsineerimise kohta on olemas ning praegu käivad selleks ettevalmistused. 

Aadamsoo ütles, et Eestis on umbes 50 apteeki, millel on vaktsineerimiseks vajalikud ruumid olemas. Tema sõnul otsitakse praegu arste ja õdesid, sest apteekritel pole Eestis õigust vaktsineerida.

"See on ainuõige otsus, sest oleme vaktsineerimisega jännis. Kahju ainult, et see nii hilja tuli," ütles Aadamsoo.

Aadamsoo sõnul on ettevalmistused läinud üllatavalt kiiresti ning võimalik, et vaktsineerimine algab juba sellel nädalal.

Aadamsoo ei osanud öelda, millistes asukohtades algust tehakse.

"See on osaliselt riigi valik, ilmselt seal kus suuremad probleemid on," ütles Aadamsoo.

Kui varem on riik tõrjuvalt suhtunud apteekide ettepanekusse, et vaktsineerimise kiirendamiseks võiks inimesi koroona vastu vaktsineerida ka apteekides, siis juuli alguses saatis sotsiaalministeerium proviisorapteekide liidule kirja sooviga saada teada, kui palju apteeke selleks sobiksid.

Möödunud nädala teises pooles ja nädalavahetusel toimunud suurematest eelregistreerimiseta vaktsineerimisüritusest tehti enim süste Sillamäel - 400, Tallinnas keskturul umbes 300 ja Lasnamäel üle 160 süsti.

"Eriti hea meel on Sillamäe üle. Kuigi meie bussi võimsus oli suurem, aga see huvi, mis nendel kahel päeval oli, oli märkimisväärne ja me kindlasti jätkame nende projektidega," ütles vaktsineerimise töörühma juht Marek Seer.

Sel nädalal toimuvad elavas järjekorras vaktsineerimised nii Ida- kui ka Lääne-Virumaal, Harjumaal, Tartumaal ja Viljandimaal. Seejuures jätkub ka soodustuste pakkumine huvi tõstmiseks, näiteks Proto avastustehases vaktsineeritud saavad sinna tasuta perepääsme.

Kui seni on sellistel aktsioonidel kasutatud nii Pfizeri kui ka Jansseni vaktsiine, siis edaspidi hakatakse pakkuma ka Moderna vaktsiini.

"Kõige ebastabiilsem on Jansseni tarne, kahjuks sel nädalal Jansseni tarnet ei toimu. Pfizeri tarne on kõige stabiilsem. Nagu ma ka varem olen öelnud, siis vaktsiini puuduse taha meil küll täna ükski asi seisma ei jää. Tõepoolest, ehk Moderna varu on kõige suurem, sest seda kulub kõige vähem, võiks hoopis rohkem kuluda," rääkis Seer.

Vaktsineerimisaja saab endiselt ka ette broneerida patsiendiportaalis või helistades telefonil 1247.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: