X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Fraktsioonijuhid jätkavad presidendikandidaatide sõelumist uuel nädalal

{{1627635600000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Riigikogu esimees, Keskerakonna esimees Jüri Ratas palus reedel riigikogu fraktsioonide esimeeste virtuaalkohtumisel arutada akadeemik Tarmo Soomere võimalikku kandidatuuri presidendiks. Arutelu jätkub tuleval nädalal, ütles ERR-ile Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.

Seeder ütles pärast kohtumist, et praegu on veel vara rääkida mingist tulemusest. Tema sõnul käis arutelust läbi küll erinevaid nimesid, ent Ratas palus fraktsioonidel arutada just Soomere kandidatuuri.

"Rõhutades, et Soomere ei ole kokku lepitud ametlik koalitsioonikandidaat, vaid keda võiks arutada fraktsioonid ja võiks otsida ühisosa ja kus oleks võimalik vähemalt teoreetiliselt saada piisav toetus riigikogus," lisas Seeder.

"Eks kõik fraktsioonid nüüd arutavad ja mõtlevad ja kujundavad oma seisukohad ja arvamused. Loomulikult on kandidaadi puhul vajadus kohtuda ka konkreetse inimese endaga ja saada teada, millised on tema seisukohad Eestile olulistes küsimustes."

Seedri sõnul lepiti kokku, et järgmise kolmapäeva õhtul fraktsioonide esimehed kohtuvad uuesti. Siis vast on ka selgem, kas fraktsioonid on jõudnud kohtuda Tarmo Soomerega, kas on saanud küsimustele vastused, kuidas edasi minna, ja kas on põhjust ka teiste kandidaatidega kohtuda. Võimalikud teised kandidaadid käidi rohkem küsimusena välja, märkis Seeder ühtegi nime nimetamata.

Reedesel kohtumisel Isamaa oma kandidaati välja ei käinud. Seedri sõnul pole ka Soomere teemal Isamaa fraktsioonis laiemat arutelu olnud.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar ütles, et erakonnal on Soomerele palju küsimusi.

"Meie tahame siiralt küsida, mida Tarmo Soomere näeb, et milline on presidendi roll alates aastast 2021 sügis ja millised on need rõhuasetused, mida ta peab vajaduseks presidendina initsieerida, mille eest ta kindlasti seisab," ütles Saar "Aktuaalsele kaamerale".

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ei näe põhjust Soomerega kohtuda, kuna soovib presidendiks oma aseesimeest Henn Põlluaasa. 

Jüri Ratas teatas pärast kohtumist, et enamikul parlamendierakondade juhtidest on huvi, et järgmine riigipea saaks valitud riigikogus 30. augustil ja presidendikandidaat oleks laiapindne.

"Arutelu all oli, et fraktsioonid kohtuksid järgmise nädala alguses Eesti Teaduste Akadeemia presidendi Tarmo Soomere kui võimaliku riigipea kandidaadiga," kirjutas Ratas.

"Ma arvan, et ta on väga väärikas kandidaat. Kindlasti ka see mõte, et meil on täna veel rohkem vaja ühendada oma tegemisi teaduspõhistele lahendustele. Kindlasti siin ta oskab aidata kogu ühiskonda. Ma arvan, et ta on ka hea tasakaalustaja Eesti ühiskonnas," ütles Ratas Soomere kohta.

Reformierakonna fraktsioon on Soomere võimalikku kandidatuuri ka varem arutanud.

"Kui teised erakonnad oma konsultatsioonide käigus jõuavad sinna, et nad oleksid valmis toetama Tarmo Soomere kandidatuuri, siis me saaksime temaga edasi liikuda," sõnas Reformierakonna juht, peaminister Kaja Kallas.

"Me koosolekul arutasime ka erinevaid nimesid. Lisaks Tarmo Soomerele ka Kersti Kaljulaidi nimi - meie fraktsioon on kindlasti valmis temaga kohtuma, et kas oleks võimalik talle toetust leida. Ka oli seal veel mitmeid nimesid, kelle kohta ei ole teada, kas nad oleksid nõus või ei oleks nõus," ütles Kallas.

Soomere ütles, et on vestelnud nii Ratase kui ka Kallasega. Tema märkmikus on kirjas ka ajad, millal läheb esmaspäeval ja teisipäeval kohtuma fraktsioonidega. Pärastlõunaks polnud veel kõik fraktsioonid avaldanud soovi temaga kohtuda.

Soomere ütles, et on valmis ka kriitikaks.

"Eks mul endal on ka päris huvitav uuesti meenutada asju oma elust, mida ma võib-olla juba unustanud olen. Mind täitsa huvitab, millised aspektid loetakse positiivseteks ja millised negatiivseteks. /.../ Selline on juba elu ja sellisest arvamuste rägastikust tuleb käbi käia, et teha mõistlik valik," rääkis Soomere.

Fraktsioonidega kohtumistel tahab ta rääkida näiteks sellest, millest lähtub presidendina oma otsuste tegemisel.

Seeder tõstatas reedesel kohtumisel koroonaviirusega võitlemise teema ja tegi ettepaneku kutsuda kokku riigikogu erakorraline istung olukorra arutamiseks. Selgitamist vajavad vaktsineerimisega seotud probleemid, samuti piirangutega seotud problemaatika, kuidas erinevalt koheldakse vaktsineeritud ja vaktsineerimata isikuid ning milline on selle õiguslik raamistik. Lisaks läheneb kooliaasta algus ning ka seetõttu vajavad riigikogu liikmed infot, kuidas sügisel vaktsineerimine ja koolielu korraldus olema hakkab.

Seedri sõnul koguneb järgmisel reedel seda ettepanekut arutama riigikogu vanematekogu.

 

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: