Ossinovski: sotsiaaldemokraadid pole oma töös tasemel olnud
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) madalat reitingut ja tagasihoidlikku valimistulemust kommenteerides ütles Ossinovski, et erakondade toetused ongi kõikuvad. Ta tunnistas, et kuigi ka üleüldises poliitilises elus on viimastel aastatel esile kerkinud uued jõud, ei ole sotsiaaldemokraadid olnud tasemel.
"Praegu on olukord selline ja sellel on oma objektiivsed põhjused. /.../ Sotsiaaldemokraatidel on olnud kindlasti keerulised ajad. Viimase kahe aasta jooksul, kui oleme opositsioonis olnud, on olnud lootus, et erakonnal tekib selline tugevam väärtuspakkumine Eesti avalikkusele, see, mille eest me seisame, kuhu suunas me läheme, millisena me Eesti ühiskonda näeme ja kuhu tahame teda viia. Meie hääl ei ole väga selge selles olnud ja see on ka üks põhjus, miks 5. veebruaril erakond valib endale uut juhti," rääkis ta.
"Enesekriitiliselt ei saa selles olukorras öelda, et teised on sellised ja sellepärast on nii. Eks tuleb ikka peeglisse ka vaadata ja tunnistada, et sotsiaaldemokraadid ei ole ka oma töös tasemel olnud," ütles ta.
Ossinovski märkis, et erakonnal on oma ilmavaateline vailja umbes kümne protsendi ulatuses olemas, kuid sellega ei saa rahul olla. "Me peame oma mängukvaliteeti parandama selleks, et riigikogu valimistel parem tulemus teha," sõnas ta.
Ossinovski kinnitas, et ta ei kandideeri järgmisel üldkogul erakonna esimeheks.
"Tallinna volikogu esimehe koht pole vähem kaalukas kui riigikogu liikme oma"
Riigikogust Tallinna volikogu juhiks minemise kohta ütles Ossinovski, et need on mõlemad kaalukad ametikohad.
"Arvestades Tallinna suurust ja tähtsust nii poliitilises mõttes kui ka Eesti arengus, ei saa küll kuidagi öelda, et Talinna linnavolikogu esimehe koht või täitevametid Tallinna linnavalitsuses oleks kuidagi vähem kaalukad poliitilises mõttes kui riigikogu liikme koht," rääkis ta.
"Sotsiaaldemokraadid on esimest korda sellisel viisil ehk pariteetsel alusel läinud Tallinnas koalitsiooni. See on väga suur ülesanne meie jaoks neid positiivseid muutusi ellu kutsuda. See tähendab hoopis teistusugust juhtimist Tallinna linnas kui varem ainuvõimu ajal on olnud ja arvan, et see on poliitiliselt suur väljakutse," lisas ta.
Küsimusele, miks volikogu esimeheks ei läinud erakonna Tallinna esinumber Raimond Kaljulaid, ütles Ossinovski, et see oli erakonda enda otsus, mitte Keskerakonna surve.
"Nii me meeskonnas otsustasime. Kaalusime erinevaid asjaolusid, mis personalivalikute puhul olid laual. Püüdsime meeskonda komplekteerida, et seal oleks nii poliitilist kogemust, põhiliselt minu näol, ka koalitsioonivalitsuste juhtimise kogemust riigi tasandil. Me saame aru, et koalitsioon Keskerakonnaga Tallinna linnas ei saa olema kuidagi lihtne. See ei ole hinnang koalitsioonipartnerile, meil on väga hea koostöö, aga ma usun, et oma poliitilise kogemusega saan siin oma lisandväärtust anda. Raimond Kaljulaidiga arutasime ja ta soovis jätkata riigikogus ja rohkem keskenduda tööle seal," selgitas Ossinovski.
Koalitsioonilepingu läbirääkimistel oli Ossinovski sõnul rohkem vaidlusi kaalukates teemades nagu transport ja linnaruum, milles partneritel on erinev vaade. Ta tõdes, et koalitsioonilepingusse pole võimalik kõiki oma soove saada.
"Koalitsioonilepingus on tihti pea neljaks aasaks kuhjatud tegevusi, mis ette võetakse. Tallinna koalitsioonileping meie vaatest on mitte selle tee lõpppunkt, vaid alguspunkt. Need on olulised teemad, kus meil on kokkulepe olemas, olulisemad printsiibid, prioriteedid, mis on kokku lepitud. /.../ Tõsi on see, et nagu koalitsioonides ikka, kõike, mida üks partner oluliseks peab, pole võimalik kokku leppida. Võtame lasteaiakoha - on oluline kokku leppida, et lasteaia kohatasu ei tõuse nelja aasta jooksul, aga oma maksimumeesmärki, et kaotada kohatasu, seda me selles koalitsioonileppes hetkel ei saavutanud."
Toimetaja: Merili Nael