Vene gaasieksport Euroopasse läbi Poola on järsult vähenenud

Vene gaasiettevõtte Gazprom on järsult vähendanud oma tarneid läbi Poola Saksamaale suunduvas gaasitorus Jamal–Euroopa.
Laupäeval läbib torujuhet ainult 5,2 miljonit kuupmeetrit ööpäevas, mis on 6 protsenti võimalikust mahust, ehk 89,1 miljonist kuupmeetrist ööpäevas, vahendas Interfax andmekogu GSA Platform infot.
Ajalehe Kommersant andmeil edastas torujuhe laupäeval ainult 1,2 miljonit kWh energiat, kui reedel oli see kogus olnud veel 10 ja neljapäeval 12 miljonit kWh.
Gazprom ei ole seni mahtude vähendamist kommenteerinud.
Gaasitarnete kärpimine tuleb ajal, kui Euroopa riikides on algamas aasta kõige külmem periood ning gaasi nõudlus ja tarbimine oleks tipus, tõdeb Kommersant.
Gaasi hind on Euroopa riikides viimasel ajal järsult kasvanud seoses ilmade külmenemise ning tuulenergia nappusega, samas on ka gaasihoidlad üsna tühjad ning optimismi ei sisenda ka ebakindlus gaasitrassi Nord Stream 2 tuleviku suhtes, tõdeb leht.
Detsembri alguseks oli Euroopa gaasihoidlatest välja võetud juba 11,2 miljardit kuupmeetrit gaasi, mis on viimase viie aasta suurim kogus, kuna november oli Euroopas ootamatult külm. Kui tarbimine jätkub sellises tempos, siis ei pruugi praegustest gaasivarudest Euroopas kütteperioodi lõpuni jätkuda, seda eriti tavapärasest külmemate ilmade korral, märgib Kommersant.
Torujuhe Jamal-Euroopa algab Venemaalt Jamali poolsaarelt ja Lääne-Siberist ning läbib Valgevenet ja Poolat ning lõppeb Saksamaal Oderi jõe ääres.
Gaasitrassi Poolat läbiva osaga sõlmitud Gazpromi leping lõppes aasta tagasi ning sellest saadik on Vene gaasiettevõtte toru opereerinud ainult oksjonitel ostetud kogustega. Kui varasemalt broneeris Gazprom torujuhet kuu kaupa, siis alates detsembrist teeb ta seda ainult ühe päeva kaupa.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: Interfax, Kommersant.ru