Biden hoiatas Putinit tugevate sanktsioonidega seoses Ukrainaga

{{1638903540000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP

USA president Joe Biden hoiatas teisipäeval peetud virtuaalkohtumisel oma Vene kolleegi Vladimir Putinit, et Ühendriigid kehtestavad tugevad sanktsioonid, kui peaks aset leidma sõjaline eskaleerumine Ukrainaga, teatas Valge Maja.

"President Biden avaldas USA ja meie Euroopa liitlaste sügavat muret seoses olukorra eskaleerumisega Vene vägede paigutamisega Ukraina lähistele ning andis selgelt mõista, et USA ja meie liitlased reageerivad tugevate majandus- ja teiste meetmetega sõjalise eskaleerumise korral," ütles Valge Maja avalduses.

Biden rõhutas toetust Ukraina suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele ning kutsus deeskaleerimisele ja naasmisele diplomaatia juurde, lisati avalduses.

Valge Maja teatel leppisid Biden ja Putin kokku, et mõlema riigi töörühmad tegelevad tippkohtumise teemadega edasi.

Valge Maja rõhutas, et USA järgmised sammud on tihedas koordineerimises liitlaste ja partneritega.

Biden ja Putin arutasid ka strateegilist stabiilsust, küberrünnakuid ja ühist tegutsemist selliste piirkondlike teemadega nagu Iraan, lisati teates.

Kahe riigipea virtuaaltippkohtumine kestis veidi üle kahe tunni.

USA: Biden ei andnud Putinile lubadusi ega teinud järeleandmisi

Biden ei andnud teisipäeval Vene riigipeale Vladimir Putinile mingeid lubadusi seoses nõudmisega, et Ukrainal takistataks ühineda NATO-ga või Ühendriigid vähendaksid sõjalist kohalolekut regioonis, ütlesid USA ametnikud.

"Ma ei lasku üksikasjadesse selles osas, mida nad rääkisid," ütles USA riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan pärast Bideni ja Putini virtuaaltippkohtumist. "Kuid ma ütlen teile selgelt ja otse, et ta ei andnud selliseid lubadusi ega teinud järeleandmisi."

Kreml: Putin tahtis Bidenilt tagatisi välistamaks NATO laienemise itta

Vladimir Putin tahtis teisipäeval USA riigipealt tagatisi, et NATO ei jätka idasuunalist laienemist, teatas Kreml pärast kahe liidri virtuaaltippkohtumist.

"Venemaa on tõsiselt huvitatud usaldusväärsete õiguslike tagatiste saamisest, mis välistaksid NATO idasuunalise laienemise ja ründerelvade paigutamise Venemaaga külgnevatesse riikidesse," ütles Kreml avalduses.

Vastates Bideni märkusele, et Venemaa sõjaliste jõudude koondumine Ukraina piiride lähedale on ähvardav, ütles Putin, et pingete tõusu "ei tohiks panna Venemaa õlgadele".

"NATO on see, kes teeb ohtlikke katseid kasutada Ukraina territooriumi ja suurendab oma sõjalist potentsiaali meie piiridel," tsiteeris Kreml Putini sõnu Bidenile.

Vene president on korduvalt öelnud, et Moskva soovib Läänelt õiguslikke tagatisi, et Ukrainast ei saa NATO stardiplatvorm. Ta on kritiseerinud ka USA-juhitavaid õppuseid Mustal merel.

Putini ja tema Bideni virtuaaltippkohtumine oli avameelne ja töine, selle keskne teema oli Ukraina, lisas Kreml teates. Putin ja Biden arutasid Ukraina sisekriisi ning edusammude puudumist Minski kokkulepete elluviimisel.

Presidendid olid üksmeelel, et arvestades erilist vastutust rahvusvahelise julgeoleku ja stabiilsuse hoidmisel, jätkavad Venemaa ja USA dialoogi ja vajalikke kontakte, teatas Kreml.

USA: Venemaa sissetung Ukrainasse seaks ohtu Nord Stream 2

USA teatas teisipäeval, et Venemaa sissetung Ukrainasse seaks ohtu vastuolulise Vene gaasijuhtme Nord Stream 2.

"See on Lääne jaoks mõjutaja, sest kui Vladimir Putin tahab näha gaasi voolamist läbi selle torustiku, siis ei pruugi ta tahta võtta Ukrainasse tungimise riski," ütles USA riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan pärast Joe Bideni ja Vladimir Putini virtuaaltippkohtumist.

Ukraina ja Ida-Euroopa riigid kardavad, et Nord Stream 2 julgustab Moskvat ja suurendab Kremli mõju Lääne-Euroopa üle.

Putin tegi Bidenile ettepaneku tühistada kõik piirangud saatkondadele

Putin tegi Bidenile virtuaaltippkohtumisel ettepaneku, et Moskva ja Washington tühistaksid kõik piirangud saatkondade töötajate osas mõlemas riigis, edastas Kreml.

"Vene pool tegi ettepaneku tühistada kõik kogunenud piirangud diplomaatiliste missioonide toimimisele, mis võiks aidata normaliseerida kahepoolsete suhete teisi aspekte," ütles Kreml pärast tippkohtumist.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: