Biden nõustus Putiniga kohtuma, kuni Ukrainat ei rünnata

USA president Joe Biden nõustus põhimõtteliselt Venemaa presidendi Vladimir Putiniga kohtuma Prantsusmaa vahendatud tippkohtumisel, nii kaua, kuni Venemaa ei tungi Ukrainasse, teatas Valge Maja pühapäeval.
Pressisekretär Jen Psaki sõnul toimuks kohtumine pärast USA ja Venemaa välisministrite kohtumist neljapäeval, 24. veebruaril.
CNN-i hinnangul tundus aga Psaki pidavat kohtumise toimumise väljavaateid kesiseks, arvestades, et USA ametnikud peavad ülimalt tõenäoliseks Ukraina ründamist lähiajal.
"Me oleme alati valmis diplomaatiaks. Samuti oleme valmis rakendama kiireid ja raskeid tagajärgi, kui Venemaa peaks valima sõja. Praegu paistab Venemaa jätkavat ettevalmistusi täiemahuliseks rünnakuks Ukrainale," ütles Psaki pühapäeva õhtul tehtud avalduses.
Ka teised USA ametnikud selgitasid, et ühtegi kindlat plaani presidentide kohtumise aja, formaadi ja asukoha kohta pole olemas.
Kõnelused pakkus välja Prantsusmaa president Emmanuel Macron, kes helistas pühapäeval nii Bidenile kui ka Putinile, teatas Élysée palee. Avalduses märgiti, et mõlema suurriigi liidrid on valmis jätkama kõnelusi Normandia formaadis.
Macroni büroo teatel toimub lähipäevil intensiivne diplomaatiline tegevus ja hulk konsultatsioone.
Putin ütles pärast Macroniga peetud telefonikõnet, et Ukraina kriisi lahendamiseks tehtavaid diplomaatilisi pingutusi tuleb tõhustada, milles nähakse signaali, et Moskva võib olla valmis taganema ähvardavast sõjaohust.
Kremli avalduses seisis, et Putin ja Macron arutasid NATO riikide relvade ja laskemoona saatmist Ukrainasse. Kremli teatel sunnib see Kiievit kasutama sõjalist lahendust Ida-Ukraina separatistide vastu.
Macronist on saanud vahendaja
Macronist on kujunenud kriisi arenedes omamoodi diplomaatiline vahendaja. Ta kohtus veebruari algul Putiniga Moskvas ning rääkis Vene presidendiga pühapäeval kaks korda. Prantsuse ametnike sõnul näitavad Macroni diplomaatilised püüdlused soovi proovida iga olemasolevat võimalust konflikti vältimiseks.
Venemaa sõjandusanalüütik Pavel Felgenhauer ütles Al Jazeerale, et Vene väed on rünnakuks valmis, kuid ta pole kindel, kas poliitiline kliima on selleks soodne.
"Macron üritab midagi teha, kuid probleem on selles, et ta ei saa tegelikult Venemaad survestada. Ning ta ei saa survestada ka Ameerika Ühendriike. Seega tema vahendamine pole kuigi oskuslik," ütles Felgenhauer.
USA ametnikud on pidevalt rõhutanud, et Biden on valmis Putiniga suhtlema, hoolimata sellest, et ette on valmistanud majandussanktsioonid Venemaale Ukraina rünnaku puhuks.
"President Biden on valmis president Putiniga suhtlema igal ajal ja igas formaadis, kui see aitab sõda ära hoida," ütles USA välisminister Antony Blinken pühapäeval CNN-is.
Kaasata tuleks ka Zelenski
USA endine suursaadik Venemaal Michael McFaul kahtles, kas presidentide kohtumine päriselt toimub. Tema hinnangul tuleks sel juhul kohale kutsuda ka Ukraina president Volodõmõr Zelenski.
Biden ja Putin kohtusid näost näkku juunis Genfis ning vestlesid telefonis viimati üle nädala tagasi, 12. veebruaril.
USA ametnike sõnul on Putini plaanide dešifreerimine keeruline. Nende hinnangul varjab president oma plaane ka kõige kõrgemate nõunike eest.
Pühapäeval ütles Valge Maja ametnik, et Blinken ja tema Vene ametivend Sergei Lavrov arutavad Bideni ja Putini võimalikku tippkohtumist, kui nad sel nädalal kohtuvad.
"Blinken ja Lavrov jätkavad arutelusid, kuid ainul siis, kui sissetung ei ole selleks ajaks alanud – sel juhul jääb kõik ära," ütles ametnik.
Ukraina piirile lisandub vägesid
USA ettevõtte Maxari teatel näitavad värsked satelliidipildid, et Ukraina piiri lähedale on toodud veelgi juurde Vene sõjatehnikat ja sõdureid, mis näitavad kasvavat sõjalist valmisolekut.
Bideni administratsiooni hinnangul on Venemaa paigutanud Ukraina ümbrusesse kuni 190 000 sõjaväelast, nende seas on ka separatistid Donetski ja Luganski piirkonnas.
Toimetaja: Kadri Põlendik
Allikas: CNN-BBC-Reuters-Al Jazeera