Scholz: Saksamaa tõstab oma kaitsekulud üle kahe protsendi SKP-st

{{1645958880000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / EPA

Saksamaa investeerib veel sel aastal 100 miljardit eurot sõjalisteks kuludeks ning alates järgmisest aastast tõstab kaitse-eelarve üle kahe protsendi sisemajanduse koguproduktist, ütles kantsler Olaf Scholz pühapäeval.

"Me peame hakkama rohkem oma julgeolekusse investeerima, et kaitsta oma vabadust ja demokraatiat," ütles Scholz Bundestagi erakorralisel istungil, mis oli kokku kutsutud seoses Venemaa rünnakuga Ukrainale.

Saksamaa on aastaid keeldunud oma kaitsekulusid tõstma NATO-s kokku lepitud kahe protsendi tasemele SKP-st, viidates oma 20. sajandi ajaloole ning selle järel kinnistunud patsifistlikule hoiakule oma rahva seas.

NATO statistika kohaselt kulutas Saksmaaa 2021. aastal kaitsekuludeks 1,53 protsenti oma SKP-st.

Kuid sotsiaaldemokraatide, roheliste ja liberaaldemokraatide koalitsioonivalitsus on teinud viimastel päevadel mitu kannapööret Saksa poliitikas, mille on kaasa toonud Venemaa agressioon Ukrainas, märkis Reuters. Sel nädalal teatas Berliin ka sellest, et peatab tegevuse Vene gaasitoru Nord Stream 2 käikuandmiseks ning loobus ka senisest relvade konfliktitsooni saatmise keelust, lubades tarnida Ukrainale tankitõrjerakette, maa-õhk-tüüpi õhutõrjerelvi ja laskemoona.

Küsimusele tankitõrjerelvade ja õhutõrjerakettide saatmise otsusest Ukrainale vastas Scholz: "Putini agressioonile ei ole muud vastust."

Kantsleri sõnul saab Venemaa juhtkond peagi tundma alustatud sõja kõrget hinda. "Ja me jätame endale õiguse kehtestada edaspidi veelgi uusi sanktsioone ilma igasuguste tabudeta," rõhutas Scholz.

Scholz teatas ka valitsuse otsusest eraldada riigi 2022. aasta eelarvest täiendavalt 100 miljardit eurot kaitseotstarbelisteks kuludeks. Saksamaa terve kaitse-eelarve oli 2021. aastal 47 miljardit eurot.

Saksamaa võib soetada USA hävitajaid F-35, et asendada seni kasutuses olnud hävitajad Tornado maailma kõige moodsamate sõjalennukitega, ütles Scholz. Aga uue põlvkonna hävitajad ja tankid, mida Saksamaa hakkab soetama, tuleks ehitada Euroopas koos Euroopa partneritega, eelkõige koostöös Prantsusmaaga, lisas kantsler.

Kallas tervitas Saksamaa otsust

Peaminister Kaja Kallas tervitas pühapäeval Saksa valitsuse otsust suurendada järsult oma kaitsekulusid.

"Agressiooni peatamiseks Euroopas peame kõik tegema rohkem enda kaitseks. Ma tervitan liidukantsler Scholzi otsust suurendada Saksamaa kaitsekulutusi kahe protsendini SKP-st. Ma loodan, et sellele järgnevad veel moitmed riigid," kirjutas Kallas sotsiaalmeedias.

Saksamaa kiirustab Vene gaasisõltuvusest vabanema

Scholz teatas ka oma kõnes, et riik kiirustab, et vabaneda sõltuvusest Venemaa gaasist.

Saksamaa ehitab kiiresti kaks vedelgaasiterminali - Brunsbüttelisse ja Wilhelmshavenise – ning suurendab oma gaasivarusid pikaajaliste lepingute sõlmimisega kahe miljardi kuupmeetri võrra, lisas Scholz.

Mida kiiremini suudame kasutusele võtta taastuvenergia allikaid, seda parem, rõhutas kantsler.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: