Koalitsioonikõnelejad arutasid eestikeelsele haridusele ülemineku üksikasju

{{1656689880000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Reformierakond, sotsiaaldemokraadid ja Isamaa arutasid reedel koalitsioonikõnelustel eestikeelsele haridusele ülemineku üksikaasju, metsandust ja energiakulude hüvitamist. Osapooled on koalitsiooni sündimise suhtes endiselt optimistlikud.

Eestikeelsele haridusele ülemineku puhul on olnud Isamaa soov, et üldhariduses algaks üleminek 2024. aastal, sotsiaaldemokraadid on pakkunud aga 2026. aastat. Reedel leiti eestikeelsele haridusele ülemineku teemal küll kompromiss, kuid ka seal aastat veel kirjas pole.

"Koalitsioonilepe hakkab paistma küll. Täna oli minu meelest hea arutelu eestikeelsele haridusele ülemineku detailide üle, nii et sisuliselt on olemas täna õhtuks kompromiss, mida erakonnad omavahel veel arutada saavad. /.../ Võtame vastu seaduse veel selle aastanumbri sees, kus saab olema fikseeritud üleminek kolmes etapis," rääkis Reformierakonna aseesimees, rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus.

"Võib öelda, et kompromissi veel aastaarvus ei ole, seda teemat me peame jätkama. Aga mis puudutab seda, et tulevikus õpitakse eesti koolis ja meil on ainult ühte tüüpi eesti kool, mitte mitut tüüpi eesti koolid, siis selles, ma arvan, me võiksime olla kokku leppinud," ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Lauri Läänemets.

Kõrgete energiahindadega toimetuleku puhul on Isamaa aseesimehe Urmas Reinsalu kinnitusel ühine arusaam, et kütteperioodiks tuleb hüvitisi ette näha.

"Tuleb leida need moodused, meie vaates võimalikult vähe täiendavat bürokraatiat kaasatoovalt, aga et inimestel oleks selgus võimalikult vara käes," selgitas ta.

President Alar Karis ütles reedel "Aktuaalsele kaamerale", et ta loodab koalitsioonikõnelustel selgust pühapäevaks.

"Tänase arutelu tulemusel ma ütlen küll, et kõik on valmis järgmised 24, 48, 72 tundi tööd tegema ja pingutama, et see kokkulepe sünniks võimalikult kiiresti. Ma usun, et me oleme sellele väga lähedal," ütles Pentus-Rosimannus.

"Siin on vahepeal olnud küsimus, et kui ühes teemas kokkuleppele ei jõua, siis ta ei saa minna koalitsioonilepingusse, need teemad on küll olnud, et kas need siis lähevad, näiteks seesama hariduse teema. Aga praegu tundub, et ka siin me selle kokkuleppe varsti ära teeme," rääkis Läänemets.

"Mina seda sugugi ei välista. Isamaast see ei ole sõltunud, Isamaa on heatahtlikult ja rõõmsameelselt panustanud selle koalitsiooni loomisse. Aga küsimus ei ole kiiruses, küsimus on tulemuslikkuses. Vahel kassipojad sünnivad ka kiirelt, aga ei ole silmi," kommenteeris Reinsalu.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: