Pelosi Aasia-turnee kavas Taiwanit ei mainita

USA Esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi.
USA Esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

USA Esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi alustab pühapäeval oma ringsõitu Aasias, külastades Singapuri, Malaisiat, Jaapanit ja Lõuna-Koread. Infot sellest, et Pelosi teeks visiidi ka Taiwanile, mis on pälvinud Hiina terava kriitika, turnee kavas ei ole.

"Spiiker Pelosi juhib kongressi delegatsiooni India – Vaikse ookeani regioonis, külastades sealhulgas  Singapuri, Malaisiat, Lõuna-Koread ja Jaapanit," teatas tema büroo pühapäeval avaldatud pressiteates.

Teates mainitakse ainult neid nelja riiki, kuid ei täpsustata, kas Pelosi, kes on USA võimuhierarhias presidendi ja asepresidendi järel tähtsuselt kolmas isik, võiks külastada ka muid paiku.

"Turnee keskendub vastastikkusele julgeolekule, majanduslikule partnerlusele ja demokraatlikule valitsemisele India – Vaikse ookeani regioonis," lisati teates.

Hiina suhtub USA kõrgete esindajate külaskäikudesse Taiwanile, mida ta peab oma lahkulöönud territooriumiks, saareriigi iseseisvusmeelsete julgustamiseks. Ameerika Ühendriikidel ei ole Taiwaniga diplomaatilisi suhteid, kuid ta on võtnud vastu seaduse, millega kohustab Taiwanit varustama kaitserelvastusega.

Demokraatliku partei poliitiku Pelosi võimalikku visiiti nähakse dramaatilise pöördena USA-Hiina suhetes. Viimati külastas USA parlamendi alamkoja liider Taiwani 1997. aastal, selleks oli vabariiklane Newt Gingrich.

Hiina president Xi Jinping hoiatas alles neljapäeval peetud telefonikõnes USA liidrit Joe Bidenit, et Washingtonil tuleb kinni pidada ühe Hiina poliitikast.

Biden kinnitas, et USA ei ole oma seisukohta Taiwani suhtes muutnud, kuid rõhutas, et Ameerika Ühendriigid vastustavad praeguse olukorra ühepoolse muutmise katseid või rahu ja stabiilsuse kahjustamist Taiwani väinas.

Pelosi Aasia-turnee tuleb nii Hiina kui USA jaoks tundlikul ajal. Xi soovib kompartei juhitud Hiinas pretsedenditut kolmandat ametiaega sel sügisel toimuval parteikongressil. President Biden ja tema Demokraatlik partei seisavad aga novembris silmitsi vahevalimistega, kus neil on oht kaotada Esindajatekojas enamus.

Biden ütles kolmapäeval ajakirjanikele, et USA relvajõudude hinnangul Pelosi visiiti Taiwanile "praegu ei ole hea idee".

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: