NATO juht: Hiinal pole põhjust Pelosi Taiwani-visiidi pärast ülereageerida

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles, et Hiinal pole põhjust ülereageerida USA esindajatekoja liikme Nancy Pelosi visiidi pärast Taiwanisse. G7 välisministrid kutsusid Hiinat üles Taiwani ümber rahu hoidma.

Pelosi külastas Taiwanit kolmapäeval ning Hiina alustas seepeale neljapäeval saareriigi lähistel õppusi. Taiwani kaitseministeeriumi teatel tulistasid Hiina rahvavabariigi relvajõud Taiwani lähistel olevatesse vetesse rakette. Taiwan vastas omakorda teatega valmisolekust agressioon tõrjuda.

"Nancy Pelosi visiit ei ole põhjus, miks Hiina peaks ülereageerima, ähvardama Taiwanit või kasutama ähvardavat retoorikat," ütles Stoltenberg Reutersile.

"USA ja teiste NATO liitlaste kõrged ametnikud on aastate jooksul regulaarselt Taiwanit külastanud ja seetõttu ei ole see Hiinale põhjus ülereageerimiseks," lisas Stoltenberg.

Tööstusriikide ühenduse G7 välisministrid kutsusid Hiinat üles lahendama pingeid Taiwani väinas rahumeelselt.

"Ei ole mingit õigustust kasutada Pelosi visiiti ettekäändena agressiivseks sõjaliseks tegevuseks Taiwani väinas. Meie riikide seadusandjate puhul on tavaline ja rutiinne rahvusvaheliselt reisida," ütlesid ministrid pressiteate vahendusel.

Nad lisasid, et Hiina eskalatiivne reaktsioon võib kasvatada piirkonnas pingeid ja destabiliseerida olukorda.

Taiwani president Tsai Ing-wen tänas G7 riike toetuse eest. Hiina aga hurjutas G7 liikmeid ning tühistas Hiina ja Jaapani välisministri plaanis olnud kahepoolse kohtumise.

Hiina välisministri Wang Yi sõnul ignoreerivad G7 ministrid USA provokatsiooni.

"See (G7 - toim.) kritiseerib alusetult Hiinat oma suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse kaitsmiseks vastu võetud mõistlike ja õiguspäraste meetmete rakendamise eest," ütles Wang pressiteates.

"Kust on nad võtnud sellise privileegi? Kes on neile sellise kvalifikatsiooni andnud? Kaitsta õiguste rikkujat ja süüdistada enda kaitsjaid – kui seletamatu!" lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: