Antony Blinken kohtus Pekingis Xi Jinpingiga

{{1687175100000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/EPA/XINHUA / LI XUEREN

USA välisminister Antony Blinken kohtus esmaspäeval Pekingis Hiina kommunistliku partei peasekretäri Xi Jinpingiga. Blinken on kõrgeim USA võimuesindaja, kes viimase viie aasta jooksul Hiinat külastab.

USA ja Hiina parandavad suhteid ning Blinken on esimene USA välisminister, kes külastas Pekingit alates 2018. aastast. Analüütikud leiavad, et Blinkeni visiit õnnestus, kuna ta kohtus Hiina presidendiga. Varem on enamik USA välisministreid kohtunud Pekingis Hiina tippjuhtidega, vahendas Financial Times

USA välisministeerium teatas, et Blinken rõhutas avatud suhtluskanalite säilitamise tähtsust kõikides küsimustes. 

Blinken kohtus Pekingis ka välisminister Qin Gangi, ning Hiina tippdiplomaadi Wang Yi-ga. Wang on ka kompartei poliitbüroo liige.  

"Me peame Hiina ja USA suhete allakäiguspiraali ümber pöörama ja tegema koostööd, et leida õige viis uuel ajastul läbi saada," väitis Wang. 

Xi Jinping väitis hiljem esmaspäeval, et USA ja Hiina on teinud edusamme kahepoolsete suhete stabiliseerimisel, vahendas Financial Times. 

Blinken ütles esmaspäeval, et Hiina kinnitas taas, et Peking ei saada Venemaale relvastust. Blinken siiski väljendas muret Hiina erafirmade tegevuse pärast, vahendas CNN. 

"Meil on jätkuvalt muresid Hiina erafirmade pärast, ettevõtted, mis võivad pakkuda tehnoloogiat, mida Venemaa saab kasutada oma agressiooni edendamiseks. Me palusime Hiina valitsust, et nad oleksid selles osas väga valvsad," ütles Blinken. 

USA muretseb Hiina kasvava sõjalise aktiivsuse pärast Taiwani ümbruses. Taiwan ehk Hiina Vabariik on sisuliselt iseseisev riik, kuid Hiina Rahvavabariik peab seda enda osaks. Hiina kompartei pole ka mõistnud hukka Venemaa sissetungi Ukrainasse. 

Blinken pidi sõitma Pekingisse juba selle aasta alguses, kuid veebruaris tulistas USA riigi õhuruumis hulkuva Hiina luureõhupalli alla. Blinken jättis siis ära oma riigivisiidi Hiinasse. 

Hiina riiklik meedia oli Bideni ja Xi kohtumise käsitlemises neutraalne. Riigimeedia teatas, et pooled leppisid kokku, et tuginevad üksteisemõistmisele, mis saavutati eelmise aasta novembris. Biden ja Xi  leppisid siis Balil toimunud G20 tippkohtumisel kokku, et üritavad kahe riigi suhteid stabiliseerida. Õhupalliintsidendi tõttu läksid kahe suurriigi suhted aga veelgi halvemaks.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: