Stoltenbergi büroo juht: Ukraina võib saada NATO-sse aladest loobudes

NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi kantselei ülem Stian Jenssen viitas teisipäevases paneeldiskussioonis, et Ukraina võiks saada NATO liikmesuse vastutasuks kui loobub osast oma territooriumist Venemaa kasuks.
Kuigi NATO kaitsealliansi peasekretär Jens Stoltenberg ise pole soovinud kommenteerida võimalikke lahendusi Vene-Ukraina sõjale, siis tegi seda hiljuti tema kantselei ülem Stian Jenssen, vahendas Norra leht Verdens Gang (VG).
Stian Jenssen viitas teisipäeva hommikul peetud paneeldiskussiooni käigus Arendalis, et Ukraina võib saada NATO liikmesuse vastutasuks kui loovutab osa oma territooriumi Venemaale.
Konkreetselt päris seda talt VG ajakirjanik, kes küsis kas Ukraina peab maad loovutama saavutama rahu Venemaaga ja NATO liikmesuse. Jenssen ütles oma vastuses, et kõnelused sõjajärgse staatuse osas on juba käigus ning territooriumi loovutamise on toonud esile juba teised. Stian Jenssen samas tõi esile, et sedasi ei pea minema, kuid see võib olla võimalik lahendus.
NATO peasekretär Jens Stoltenberg ise on korduvalt öelnud, et Ukraina peab ise otsustama millal ja millistel tingimustel on nad valmis pidama Venemaaga kõnelusi. Ka Jenssen ütles paneeli käigus sama.
Stian Jenssen ütles lisaks, et Ukraina NATO liikmesuse osas on olnud palju liikumist ning on kõigi huvides, et ei tuleks uut sõda. Jensseni sõnul on Venemaa praegu suurtes sõjalistes raskustes ning Venemaa poolt uute Ukraina alade vallutamine tundub ebarealistlik. Nüüd on pigem küsimus, et mida Ukraina suudab tagasi võtta.
NATO riigid leppisid Vilniuse tippkohtumisel kokku, et Ukraina saab liikmeks kui alliansi liikmed on sellega nõus ning Ukraina vastab vajalikele tingimustele.
Podoljak: ainult Venemaa lüüasaamine hoiab järgmise sõja ära
Norra meedias ilmunud väiteid kommenteeris sotsiaalmeedias ka Ukraina kantselei ülema nõunik Mõhhailo Podoljak, kelle sõnul oleks territooriumist loobumine NATO liikmesuse saamiseks naeruväärne. Podoljaku sõnul tähendaks see kaotust demokraatiale ja julgustaks Vene režiimi säilimist ning hävitaks rahvusvahelise õiguse ja jätaks järgnevatele põlvkondadele sõja.
Mõhhailo Podoljak rõhutas, et kui Putin ei kannata hävitavat lüüasaamist ja Venemaa poliitiline režiim ei muuta, siis jätkub Venemaa sõjaisu.
Trading territory for a NATO umbrella? It is ridiculous. That means deliberately choosing the defeat of democracy, encouraging a global criminal, preserving the Russian regime, destroying international law, and passing the war on to other generations. After all, why should Russia…
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) August 15, 2023
Eraldiseisvalt kinnitas ka Ukraina välisministeeriumi esindaja Oleg Nikolenko, et on vastuvõetamatu vahetuskaup anda ära Ukraina territooriumi saamaks NATO liikmesus, vahendas Ukrainska Pravda.
Enamus ukrainlasi tahab kõigi okupeeritud alade vabastamist
Ukraina julgeolekunõukogu sekretär Oleksi Danilov ütles hiljuti eraldiseisvalt Itaalia lehele La Repubblica, et Ukraina rahvusvahelised partnerid ei ole neid survestanud pidama Venemaaga kõnelusi. Samuti ütles Danilov ka varem Ukraina riigijuhtide välja öeldud seisukoha, et vaja on vabastada kõik okupeeritud alad.
Eelmise aasta detsembris läbi viidud küsitlusuuringu kohaselt ei toeta suur enamus ukrainlastest rahu nimel Ukraina territooriumite loovutamist.
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: Verdens Gang