Norstati reitingud: Isamaa möödus Reformierakonnast

{{1698814200000 | amCalendar}}
Urmas Reinsalu pärast Isamaa esimeheks valimist
Urmas Reinsalu pärast Isamaa esimeheks valimist Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Norstati küsitlustulemuste põhjal on kõige populaarsem erakond jätkuvalt EKRE, kelle toetus on kaks kuud püsinud 23–24 protsendi vahel, ent Isamaa toetus jätkas kümnendat nädalat järjest tõusu ning möödus reitingutabelis Reformierakonnast.

MTÜ Ühiskonnauuringute instituudi tellitud värske küsitluse tulemuste põhjal toetab Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 23,2 protsenti, Isamaad 20,2 protsenti ja Reformierakonda 20 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Viimase kümne nädalaga 10,4 protsendipunkti võrra tõusnud Isamaa toetus on kõrgeimal tasemel alates 2019. aasta algusest. Viimase kuue nädalaga 5,9 protsendipunkti võrra langenud Reformierakonna toetus on madalaimal tasemel alates 2019. aasta algusest, kui Norstat erakondliku eelistuse küsitlustega alustas.

Esikolmikule järgnevad Keskerakond (14,6 protsenti), SDE (10,4 protsenti) ning Eesti 200 (6,4 protsenti). Ühegi esikolmikule järgneva erakonna toetus nädalaga märkimisväärselt ei muutunud.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 36,8 ning opositsioonierakondi 58 protsenti vastajatest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 3.–27. oktoobrini ning kokku küsitleti 4002 valimisealist Eesti kodanikku.

Kui võtta aluseks konkreetselt eelmisel nädalal ehk ca 1000 vastaja eelistused, oli EKRE toetus 22,1 protsenti, Isamaal 21,6 ja Reformierakonnal 20,3 protsenti.

Keskerakonna toetus oli nädalaküsitluses 14,7 protsenti, SDE-l 11,0 ja Eesti 200-l 6,1 protsenti.

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute instituut ja uuringufirma Norstat keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele, mis tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest, millest on erakondade suhtelise toetuse arvutamisel välja arvatud erakondliku eelistuseta valijad. Maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest.

Antud küsitluses oli suurimaks grupiks EKRE toetajad (23,2 protsenti) ning sellisel juhul on veamäär +/-1,59 protsenti. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Eesti 200 puhul +/-0,92 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: