X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

OSCE kinnitas Malta uueks eesistujaks ja uuendas tippametnike mandaati

OSCE praeguse eesistujamaa Põhja-Makedoonia välisminister Bujar Osmani (keskel) koos tulevase eesistujariigi Malta välisministri Ian Borg (paremal) ja OSCE peasekretäri Helga Schmidiga pärast ministrite kohtumist Skopjes.
OSCE praeguse eesistujamaa Põhja-Makedoonia välisminister Bujar Osmani (keskel) koos tulevase eesistujariigi Malta välisministri Ian Borg (paremal) ja OSCE peasekretäri Helga Schmidiga pärast ministrite kohtumist Skopjes. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) praeguse eesistujariigi Põhja-Makedoonia välisminister Bujar Osmani kuulutas reedel riigi pealinnas Skopjes lõppenud OSCE välisministrite kohtumisel organisatsiooni uueks eesistujaks Malta ning pikendas ka kolme tippametniku mandaati.

Malta on OSCE eesistuja 2024. aastal ning selle peasekretär Helga Schmid, ja veel kolm ametnikku – meediavabaduse volinik Teresa Ribeiro, rahvusvähemuste ülemvolinik Kairat Abdrakhmanov ja OSCE demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo juht Matteo Mecacci – jäävad ametisse vähemalt kuni järgmise aasta septembrini.

Malta valimisega ilmutatud konsensus OSCE-s "toob taaskord esile, kui tähtis on läbirääkimiste kaudu meie ühiste huvide ja eesmärkide nimel kokkuleppeid ja kompromisse otsida", ütles pärast otsuseid Põhja-Makedoonia välisminister OSCE kodulehel avaldatud pressiteate vahendusel.

"Hoolimata erimeelsustes suutsime näidata strateegilist visiooni, mis on vajalik, et jätkata meie konstruktiivseid jõupingutusi, et viia ellu OSCE eelised selle töö kaudu kõigi meie rahvaste kasuks," lisas ta.

OSCE-s tekitas pingeid Venemaa ja selle toetatud Valgevene vastuseis Eesti valimisele 2024. aasta eesistujariigiks ning ka soovimatus pikendada organisatsiooni juhtametnike mandaati. Kuna OSCE-s võetakse otsused vastu konsensusega, piisas ühest riigist, et organisatsiooni tegevus halvata.

Kuna Skopjesse saabus ka Vene välisminister Sergei Lavrov, boikoteerisid kohtumist Balti riikide, Poola, Rumeenia ja veel mitme riigi välisministrid.

Kriitikute sõnul on Venemaa täiemahuline agressioon Ukrainas näidanud, et OSCE kui Euroopas julgeoleku ja rahu tagamiseks moodustatud organisatsioon on oma mõtte kaotanud.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: European pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: