X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

ERR Iowas: USA-s saavad eelvalimised hoo sisse

{{1705336800000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP PHOTO/Jim Watson

Ameerika Ühendriikide vabariiklaste presidendikandidaadiks püüdlejaid ootab esmaspäeva õhtul ees esimene väljakutse, nimelt leiavad Iowa osariigis aset partei eelvalimised. Kindla soosikuna läheb õhtule vastu eelmine president Donald Trump.

Kui möödunud nädalal tühistas Donald Trump külma talveilma tõttu nii mõnedki kampaaniaüritused, siis päev enne eelvalimisi ei olnud takistuseks isegi 28 miinuskraadi.

Iowa pealinnast Des Moines'ist 30 kilomeetri kaugusel asuvasse Indianola väikelinna kogunes pühapäeva hommikul sadu Trumpi valijaid. Toetajad seisid järjekorras juba tunde enne Simpson kolledži uste avamist. Eesmärk üks: näha Donalt Trumpi ja võimalikult lähedalt.

"Ma olen lihtsalt põnevil. See on minu esimene valimiskoosolek ja see oleks ka esimene kord kohtuda president Trumpiga. Ma pidin kohal olema seitsmeks, lahkusin kell 6.30 ja lõpuks sain kodust tulema üheksa paiku, kuna auto selle külmaga ei käivitunud," rääkis Trumpi toetaja Lori.

Donald Trumpi valimisüritustele on tung aga suur, sest graafik ei ole Iowas olnud pooltki nii tihe kui teistel kandidaatidel.

Põhjus selleks on lihtne: küsitluste kohaselt on Trumpi edumaa Florida kuberneri Ron DeSantise ja endise ÜRO suursaadiku Nikki Haley ees mäekõrgune. Trumpi toetab enam kui 50 protsenti Iowa vabariiklastest valijatest.

"Trump on parim. Ma ootan, et ta jätkaks seda tööd, mida ta on siiani teinud. Ma usaldan teda. Jah, mõnele inimesele ei meeldi, mida ta ütleb, aga see ei häiri mind, sest ma tunnen end turvaliselt. Biden on muutnud meie riigi väga ebaturvaliseks," rääkis Trumpi valija Susie.

Ekspertide hinnangul võib külm talveilm aga Iowas valimisaktiivsust mõjutada, seetõttu kutsus Trump Indianola kampaaniaüritusel oma toetajaid juba varakult valimiskoosolekutele kohale minema, et vältida võimalikke logistilisi tõrkeid.

Kohalike sõnul on nad aga külma ilmaga harjunud ning kogunemistele minnakse näpistavale külmale vaatamata.

"Ma arvan, et see mõjutab rohkem madalama toetusega kandidaate. Trumpi toetajad ilmuvad kohale täpselt sinna, kuhu vaja," ütles Trumpi toetaja George.

Erinevalt teistest osariikidest toimuvad Iowas eelvalimised valimiskoosolekutena ehk registreeritud vabariiklastest valijad kogunevad kohaliku aja järgi õhtul kell seitse koolide aulatesse, spordisaalidesse, raamatukogudesse ja kirikutesse, kus kuulatakse kandidaatide esindajate kõnesid, misjärel langetatakse juba lõplik otsus.

Iowa eelvalimised võivad tähendada DeSantise kampaania lõppu

Alates 1972. aastast on Ameerika Ühendriikide presidendikandidaatide eelvalimised saanud alguse just Iowast, tõmmates osariigi sellega mõneks hetkeks maailma tähelepanu keskpunkti.

Vabariiklased loodavad rasketele oludele vaatamata aga kõrget osalust.

"Ootame, et kohale tuleb palju inimesi. Muidugi tahame, et inimesed oleksid ettevaatlikud, kuid arvame, et valimisaktiivsus on suur," ütles Iowa vabariiklane David Barker.

Möödunud nädalal tühistati külma tõttu suurem osa plaanis olnud kampaaniaüritustest, kuid päev enne eelvalimisi andsid kõik kandidaadid endast maksimumi. Nii astus Indianola väikelinna elanike ette Donald Trump.

"Valimiskoosolekud on teie võimalus saavutada võit kõigi valetajate, petturite, pättide, pervertide, tüssajate, kelmide, veidrikute ja teiste üsna toredate inimeste üle," kõneles Trump.

"Miks Trump? Sest ta on jumalast. Tal on moraal. Ta on seda varem teinud. Ta on võitnud kaks korda, ta võidab uuesti ja viib selle riigi ja maailma tagasi õigele teele. See rumalus, mis praegu toimub, mõjutab kogu maailma. See pole ainult Ameerika Ühendriigid, see on globaalne kaos. Sõjad, sisserändajad. See kõik peab lõppema või USA-st saab kolmanda maailma riik," rääkis Trumpi toetaja Ralph.

"Ta on mulle alati meeldinud. Mulle meeldib, et ta räägib asjadest otse ja ei ilusta. Arvan, et Ameerika peab seda sagedamini kuulma," ütles Trumpi toetaja Nikki.

"Ma lihtsalt arvan, et Trump on mees, keda meie riik praegu vajab, et asjad läheksid õiges suunas, et oleksime kaitstud," ütles Trumpi valija Susie.

Viimaste küsitluste põhjal kolmandale positsioonile kukkunud Florida Kuberner Ron DeSantis on seevastu külastanud kõiki 99 maakonda. Suurtele pingutustele vaatamata ei ole see tema toetusnumbreid aga turgutanud.

Iowa eelvalimistel kolmandaks jäämine võib DeSantise kampaaniale tähendada ka lõppu, sest järgmisena hääletavas New Hampsire'is on Nikki Haley toetus Florida kuberneri ees kindel ning läbikukkumist Iowas on oma sponsoritele raske maha müüa.

Viimases meeleheites võttis muidu Trumpi suunal vaikinud DeSantis aga endise presidendi sihikule.

"Sa võid olla Ameerika kõige väärtusetum vabariiklane, aga kui sa ta sõrmust suudled, ütleb ta, et oled imeline. Sa võid olla kõige tugevam, dünaamilisem ja edukam vabariiklane ja konservatiiv Ameerikas, aga kui sa seda sõrmust ei suudle, siis üritatakse sind maha teha," rääkis DeSantis.

Oma viimased pingutused tegi ka endine ÜRO suursaadik Nikki Haley, kes on vahetult enne eelvalimisi tõusnud arvamusküsitlustes teisele positsioonile.

"Meil on riik, mida päästa. Kui sa ühined meie liikumisega, kui sa ühined ja osaled eelhääletamisel, kui võtate seda tehes veel sõbrad ja pere ka kaasa, siis ma luban teile, et meie parimad päevad on veel ees. Tänan teid kõiki. Jumal õnnistagu teid," kõneles Haley.

Vabariiklaste presidendikandidaadiks pürgijate tõetund selgub vähem kui 24 tunni pärast, kui Iowa valijad on valimiskoosolekud ära pidanud ning hääled kokku lugenud.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: