Raikist saab taas Narva meer, volikogu hakkab juhtima Stalnuhhin
Mihhail Stalnuhhiniga koostöö tegemise hinnaga saab Katri Raikist taas Narva linnapea. Raiki sõnul ei jaga ta Stalnuhhini vaateid Ukraina sõjale ega Eesti valitsusele, aga Jaan Tootsi ja Aleksei Jevgrafoviga võrreldes tundus liit Stalnuhhiniga stabiilsem ja kindlam.
"Lõpetasime läbirääkimised Jaan Tootsi ja Aleksei Jevgrafoviga, lähme edasi läbirääkimistega Mihhail Stalnuhhini fraktsiooniga. Fraktsioon on moodustamisel järgmisel volikogu istungil, mis toimub järgmisel neljapäeval, kus avaldatakse umbusaldust praegusele volikogu esimehele," ütles Raik ERR-ile.
Uueks volikogu esimeheks saab Stalnuhhin, ütles Raik.
"Koalitsioonilepingus on kirjas, et see koht kuulub fraktsioonile Respekt ja mina olen linnapea kandidaat. Mind ei valita 21. novembril, need otsused võtavad kõik aega," sõnas Raik.
"Läbi rääkida tuleb sellega, kes on stabiilsem, kindlam. Kus on suurem tõenäosus teha järgmised kümme kuud linna heaks koostööd. Stabiilsem on Mihhail Stalnuhhin ja tema fraktsioon. Läbirääkimised läksid ka rahulikumas meeleolus, olid ja on vastastikku lugupidavad. See on võrdsete partnerite liit," rääkis Raik põhjustest, miks ta asus koostööd tegema Stalnuhhiniga.
Raik ütles, et ta kujutab ette, milline torm läheb lahti Eesti meedias uudise peale, et ta teeb koostööd Stalnuhhiniga.
"Olen öelnud varem ja ütlen veel: ma ei jaga Stalnuhhini vaateid sõjale Ukrainas, ma ei jaga Stalnuhhini vaateid valitsusele, aga meie koalitsioonilepingus on kirjas, et Narva tegutseb Eesti riigi seaduste järgi ja teeb koostööd valitsusega ja näeb valitsust oma olulise partnerina," rääkis Raik.
"Mitte ühtegi erakonna Koos liiget pole Narva volikogus, küll aga on Stalnuhhini fraktsiooni 11 liikmest viis Keskerakonna liikmed," ütles Raik.
Raik, ütles, et tuleb valida võimuliidu selline kooslus, mis on võimeline koos töötama.
"Eelmine kord ei läinud see õnneks, tuli suuri pingeid ja võibolla olin ka Narva kohta liiga tormakas. Loodan, et suudan nüüd olla rahulikum, kuigi mu vaated pole muutunud," sõnas Raik.
"Ma usun, et meil on rohkem soovi teha koostööd, kuna volikogus on kõik kõigiga proovinud teha koostööd ja pole õnnestunud. Ma teen kõik selleks, et linnavalitsus töötaks tõhusalt ja kiiresti, teen koostööd mõlema võimufraktsiooni ja muidugi opositsiooniga. Loodan, et mitmed asjad saavad selgemaks, kasvõi see kütteprobleem, majade soojustamine, eestikeelsele õppele üleminek," rääkis Raik.
Valimistele ei lähe Raik vastu sotsiaaldemokraadina, vaid paneb kokku valimisliidu.
"Narvas ühegi erakonna valimisliit ei saa olla edukas, välja arvatud Keskerakond, sest kaasa tuleb võtta kõik selle erakonna väljaöeldud mõtted. Sotsiaaldemokraat olla on väga ebapopulaarne -– Vene õigeusu kirik, piir, nüüd ka Vene kodanikelt valmisõiguse äravõtmine... Nii et valimisnimekiri on see, mis koondab inimesi, mina proovin välja tuua noori ja eestlasi, sest mina olen praegu ainus inimene volikogus, kes räägib kodus esimese keelena eesti keelt, ning inimesi eri elualadelt," selgitas Raik.
"See on ettearvatav, et järgmisetel valimistel oleme Stalnuhhiniga kõige suuremad konkurendid," lisas Raik.
Raik ütles, et tal on kokkulepe, et Narva muuseumi nõukogu koosseis muutub.
"Linna esindajad seal on inimesed, kes tegelevad ise linna ajalooga, kes jagavad rahaasju ja kes on kursis kaasaegsete muuseumite arengutega. Vadim Orlov ja Aleksei Mägi ei saa olema nõukogu liikmed. Neil olid siiski ka tõsised märkused muuseumi kohta, neid võtan arvesse," ütles Raik.
Narvas uue võimuliidu moodustamise kokkulepe sündis reedel, koalitsioonilepingut tutvustab ja allkirjastab võimuliit järgmise nädala alguses. Siis korraldavad Stalnuhhin ja Raik ühise pressikonverentsi.
Toots: Raik ei teinud soodsaks soojahinnaks midagi
Praegune Narva linnapea Jaan Toots, ütles Vikerraadios, et võimukoalitsioon ei lagunenud, vaid nemad moodustasid Keskerakonna fraktsiooni.
"Praegu oli Narvas 21-liikmeline fraktsioon Narva, lihtsalt pooled nendest on nüüd Keskerakonna fraktsioon. Meie siin ei oleks midagi lagundanud. Ettepanek tuli proua Raikilt luua koalitsioon, kus tema pool saaks volikogu esimehe koha, ja linnapea osa jääks Keskerakonnale. Heas teadmises me neid läbirääkimisi pidasime nädal aega, kuni Stalnuhhin vana kavala poliitikuna tegi ettepaneku Raikile temale kõige meelsama ametikoha võtmiseks," sõnas Toots.
Toots ütles, et linnapeaks saamine on Raikile tähtsam, kui töövõimeline koalitsioon. "Sest teada on, et Stalnuhhin võttis tagasi minu ettepaneku struktuuri muuta, ka proua Raik on tahtnud seda teha," sõnas Toots.
Toots meenutas ka, et Raik oli linnapea, kui Narva toasooja hinnatõus oli 84 protsenti.
"Me ei tea, et ta oleks midagi teinud. Nüüd olen mina käinud mööda ministeeriume, kohtunud konkurentsiameti peadirektori ja Eesti Energia peadirektoriga ja oleme saavutanud selle, et detsember-jaanuar-veebruar suudame Balti elektrijaama 11. energiaplokiga hoida seda hinda. Kõik, mis on võimalik, olen ma teinud. Mind paneb muretsema, mis saab järgmistel aastatel," rääkis Toots.
Poliitikas pole keegi hea ega paha, märkis Toots.
"Proua Raiki eelis on see, et ta tegeleb ainult PR-iga, mina ei oska ennast müüa, aga mina olen töötegija. Mulle väga meeldis Narvas, väga huvitav töö, tore rahvas. Olen teinud ka PPA-le mitmeid ettepanekuid, et 300-400 inimesi ei oleks pidevalt piirijärjekorras," sõnas Toots.
Toots ütles ka, et on just Narvasse korteri soetanud, kuid ta ei oska veel öelda, kas ta on Keskerakonna linnapeakandidaat järgmistel valimistel.
Keskerakond Raiki võimuliidu püsimist ei prognoosi
Narva koalitsioonist kõrvale jäetud Keskerakond loodaval võimuliidul pikka iga ei näe.
"Ma tahan aru saada, kuidas nad võiksid omavahel koostööd teha, sest teades mõlemaid, ma väga kahtlen, et see koostöö kestab kaua," ütles Keskerakonna Narva piirkonna juht, linnavolinik Aleksei Jevgrafov.
Keskerakonna seis on Narva volikogus keeruline. Keskerakondlasi on praegu nii Stalnuhhini kui ka Jevgrafovi leeris.
"Aga see näitab veel üks kord, et lõpetame nüüd selle jutu Keskerakonnast Narvas. See oli frantsiis, mida kasutati võimul olemiseks," ütles Raik.
"Kui nemad hakkavad hääletama meie linnapea vastu, siis me oleme sunnitud neid välja viskama erakonnast," sõnas Jevgrafov.
Toimetaja: Mari Peegel, Indrek Kiisler, Kadri Põlendik, Jüri Nikolajev, Merili Nael
Allikas: ERR-i uudised, "Uudis+", Vikerraadio, "Aktuaalne kaamera"