Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ministeerium lubab apteegireformi rakenduskavaga tänavu välja tulla

Ravimid apteegis.
Ravimid apteegis. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Sotsiaalministeerium tegeleb praegu apteegireformi jõustamiseks vajaliku rakenduskava väljatöötamisega, lubades teha ettepanekud hiljemalt käesoleva aasta lõpuks.

Kui ravimiseaduse muudatused 2015. aastal riigikogus vastu võeti, jäeti pikk üleminekuperiood, mis lõpeb aastal 2020.

Laias laastus kehtestab reform omandipiirangu, mille järgi peab apteegis vähemalt 50-protsendiline osalus olema proviisoril. Samuti ei tohi hulgimüüjad omada apteeki ega nende üle valitsevat mõju. Mõlemad piirangud jõustuvad 2020. aasta aprillis.

Omandipiirangute jõustamisega seotud väljakutsed on sotsiaalministeerium kaardistanud. Mullu sügisese seisuga oli Eestis ligi 500 apteeki ja omandipiirangutele vastas neist 27 protsenti ehk ligi 130 apteeki.

Seaduse rakendamise väljakutsena on sotsiaalministeerium välja toonud küsimused, kas senised omanikud soovivad apteeke müüa, kas proviisorid soovivad apteeke osta ja kas proviisoritel on piisavalt vahendeid apteekide ostmiseks?

Ostjatega soetud riskidena toob ministeerium välja, et proviisoritel võib puududa julgus ettevõtlusega tegeleda. Selleks nähakse vajadust tõsta proviisoriõppe mahtu ja täiendada ärijuhtimise õppekavaga.

Proviisorite finantsilise võimekuse tõstmiseks kaalutakse variantidena subsideeritud laenu või riigi tagatist laenule, apteekri lähtetoetuse tõstmist.

Sotsiaalministeerium möönis seaduse rakendamise väljakutsete puhul, et praegu on ka teadmata apteegi hinna kujunemine. Võimaliku lahendusena kaalub ministeerium müügikeskkonna loomist ravimiameti veebilehele. Samuti võiks olla lubatud frantsiisilepingute kasutamine proviisorist omaniku ja kaubamärgi omaniku vahel.

Vältimaks olukorda, kus senised apteekide omanikud hakkavad kasutama nn halle skeeme tegelike omandisuhete varjamiseks, pakub ministeerium ühe lahendusena konkurentsiameti õiguste laiendamist omandisuhete tuvastamiseks.

"Tegelema praegu riigikogus vastuvõetud seadusemuudatuste jõustamiseks vajaliku rakenduskava väljatöötamisega ja teeme sellekohased ettepanekud hiljemalt käesoleva aasta lõpuks," ütles ministeeriumi pressiesindaja ERR-ile.

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse ütles Eesti Päevalehele, et riigikogu algatatud ja otsustatud muudatuse õnnestumises oma osa ka sellel, kas turuosalistel on head tahet.

Suvel pöördus Benu apteegiketi omanik Tamro Eesti OÜ, mis kuulub Saksamaa Phoenixi kontserni, riigi poole palvega omandipiirangu säte ümber vaadata, nimetades uue korra jõustumist ebaseaduslikuks sundvõõrandamiseks. Riigikogu sotsiaalkomisjon kujunas seisukoha, et ravimiseadust ei muudeta ja seaduse rakendamisega minnakse edasi.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: