Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poliitikud apteekide omandiga skeemitamisest: ravimiseadus tuleb taas avada

Apteegireform ei ole täitnud oma eesmärki, mistõttu poliitikud soovivad ravimiseaduse taas ette võtta.
Apteegireform ei ole täitnud oma eesmärki, mistõttu poliitikud soovivad ravimiseaduse taas ette võtta. Autor/allikas: ERR

Reformierakonna fraktsioon esitas riigikogule ravimiseaduse muutmise seaduse eelnõu, mille eesmärk on kaotada apteekide omandipiirangud. Ka õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid (KE) leiab, et skeemitamised apteekide omandivormiga tõestavad ravimiseaduse avamise vajalikkust.

ERR kirjutas apteekide omandivormiga skeemitamisest, millega näiliselt on proviisoritest saanud apteekide omanikud, ent tegelikult on kontroll endiselt ravimitete hulgimüüjate ja apteegikettide käes ning selliseid juriidilisi kehasid juhib üks ja sama advokaat. Seejuures ei ole skeemi varjamiseks ka eriti vaeva nähtud.

Riigikogu õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid (KE) kommenteeris ERR-ile, et selline skeemitamine tõestab vajadust avada ravimiseadus uueks aruteluks.

"Praegused võimalikud skeemitamised tõestavad ravimiseaduse avamise vajalikkust," ütles Karilaid.

"Minu teada soovis eelnõu omaaegne algataja sotsiaalministeerium apteegireformi kaudu saavutada, et apteegipidamine kaugeneks ravimimüügi hulgifirmadest ja läheks proviisorite kätte. Lisaks sooviti suurendada konkurentsikeskkonda, alandada ravimite hindu ja parandada teenuse kättesaadavust. Kui vastuvõetud ravimiseadus tekitab hoopis probleeme juurde ning vähendab apteegiteenuse kättesaadavust, siis tuleb sügisel ravimiseadus uuesti avada ja vead parandada," põhjendas Karilaid.

Ka Reformierakonna fraktsioon andis teada, et apteekide omandipiirangud ei ole täitnud oma eesmärki, mistõttu tuleks ravimiseadus taas avada, ehkki apteegireformi jõustav seadus sai vastu võetud Reformierakonna valitsemise ajal.

"Tõeks on saanud ravimiseaduse muutmise reformist tulenev ennustus ehk juba on alanud apteekide vormistamine nn tankistproviisoritele. Igasugused piirangud teevad inimesed leidlikuks. Alguse ongi saanud kunstlik apteekide üleminek, mis on juriidiliselt korrektne, aga sisult segane ning läbipaistmatu," ütles endine sotsiaalminister, nüüdne riigikogu liige Hanno Pevkur.

"2014. ja 2015. aastal toimunud ravimiseaduse muutmise reformi käigus tehti üldapteekide tegevusloa omajate omandistruktuuri laialdased piirangud. Viimased aastad, aga eriti viimane aasta, on näidanud, et kehtestatud omandipiirang ei ole täitnud oma eesmärki, vaid muutnud apteekide omandisuhteid advokaatide kaasamisega varjatuiks. Riigile peab aga apteegi kui ühe olulise tervishoiusüsteemi osa omandivorm olema selge ja läbipaistev," selgitas Pevkur.

Lisaks omandivormi selgusele on riigil ülesanne tagada ravimite kättesaadavus üle Eesti ja selleks on Reformierakonna hinnangul üheks võimaluseks suurematele, vähemalt kümmet üldapteegi tegevusluba omavatele omanikele kohustus rajada apteeke ka väiksematesse maapiirkondadesse.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: