Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ministeerium loobus apteegireformi kauaoodatud riskianalüüsiga tegelemast

Foto: Rene Suurkaev/ERR

Riigikogus vastu võetud ravimiseadus, mis kehtestab apteekidele omandipiirangud, millega ravimite hulgimüüjad ei tohi enam apteekide omanikeringi kuuluda, on pälvinud palju kriitikat. Üheks põhjuseks on seaduse vastuvõtmine ilma sellele eelnevalt mõjuanalüüsi koostamata, nagu hea seadusloome tava ette näeb. Sotsiaalministeerium püüdis olukorda päästa tagantjärele riskianalüüsi koostamisega, ent avalikkuse ette see ei jõuagi.

2015. aastal vastu võetud ravimiseadus, mis näeb ette, et apteegid peavad alates 2020. aastast kuuluma proviisoritele, pälvis veel oma vastuvõtmise aastal konkurentsiametilt valju kriitikat. Amet leidis, et omandipiirang halvendab konkurentsiolukorda. Samuti on konkurentsiamet juhtinud tähelepanu sellele, et apteegireformi pole piisavalt analüüsitud.

Sotsiaalministeerium lubas riskianalüüsi koostada pärast seaduse vastuvõtmist. Veel möödunud suve lõpus lubas ministeerium, et kohe-kohe on kauaoodatud analüüs valmimas ja jõuab avalikkuse ette. Ent avalikkusele tutvustati vaid nappi Powerpoint-esitlust.

Kriitikale, et täismahus analüüsi pole avalikkusele kättesaadavaks tehtud, reageeris 27. veebruaril isegi peaminister Jüri Ratas Vikerraadio eetris kõlanud saates „Stuudios on peaminister”: "Ma luban teile, et kui ma siit saatest lahkun, ma palun, et sotsiaalministeerium kogu analüüsi dokumentatsiooni annaks uuesti teile isiklikult välja ja ma küsin seda ka endale."

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse ütleb, et peaminister on asjadest valesti aru saanud ning avalikkusel pole analüüsiga tutvumist loota: "Siin on terminoloogilised segadused, ma arvan lihtsalt, mida ehk peaminister otse-eetris ei väljendanud täiesti korrektselt. Praegu saame väljastada sellised ettekande tabelid, aga väljastamiskujul väljastamist võimaldavat analüüsi ei ole praegu olemas, mistõttu me ei saa seda ka anda, isegi kui peaminister seda lubas."

Kuivõrd pikalt ettevalmistamisel olnud analüüs avaldamiskõlblikuks ei saanudki, on ministeerium loobunud sellega edasi tegelemast ning keskendub hoopis seaduse rakendamise ettevalmistustele, mis ei tõota tulla lihtsad: rahulolematust on mõjuanalüüsita vastu võetud seaduse suhtes väljendanud kõik huvigrupid.

"Üks keerulisemaid on praegu varitehingute võimalus. Siin jäävad paraku sotsiaalministeeriumi haldusala nö käed ja vahendid lühikeseks," ütles Jesse ERR-ile, viidates võimalusele, et ravimifirmad võivad hakata piirangute jõustudes proviisoritest varitehingute kaudu oma tankiste tegema.

Jesse sõnul on apteegireformi vastane lobi tootjate poolt tugev, mistõttu on nad materjalide avalikustamisega topelt ettevaatlikud: "Keda see puudutab, on suured ja väga mõjukad. Meil ei ole mingisugust naiivsust arvamaks, et see riigikogu poolt seadustatud muudatus ei tooks kaasa ka kohtusse pöördumisi."

Apteegi omandipiirang peaks jõustuma 2020. aasta 1. aprillist.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: