Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uuring: Saaremaa sillale "jah", tselluloositehasele "ei"

Foto: Allan Rajavee/ERR

Eesti elanikud pooldavad Saaremaa silda ja Helsingi tunnelit, kuid on vastu Tartu lähedale rajatavale puidurafineerimise tehasele. Rail Balticu puhul on pooldajaid veidi enam kui vastaseid.

ERR-i uudistetoimetuse tellimusel viis Turu-uuringute AS veebruaris läbi 1003 vastajaga avaliku arvamuse küsitluse, milles paluti inimestel hinnata oma suhtumist nelja suurde ja palju poleemikat tekitanud infrastruktuuriobjekti.

Ainsana neist on vastaseid rohkem kui toetajaid Tartu lähedale planeeritaval puidurafineerimise tehasel. Selle vastu on 43 protsenti ja poolt 37 protsenti Eesti elanikest. Oma arvamust ei osanud avaldada 20 protsenti.

Kusjuures veel detsembris läbiviidud küsitluses oli puidurafineerimistehase rajamise idee vastaseid vaid 15 protsenti ehk ligi kolm korda vähem. Pooldajaid oli siis 32 protsenti, neutraalselt suhtus 38 protsenti ning 15 protsenti ei osanud oma arvamust öelda. Seega võib öelda, et varem neutraalselt suhtunud vastajad on võtnud senisest kriitilisema hoiaku, kusjuures tehase toetajate osakaal on samaks jäänud.

Kõige positiivsemalt suhtuvad Eesti inimesed Saaremaa silla (täpsemalt küll Muhu ja mandri vahele) ehitusse - 69 protsenti toetab seda, 18 protsenti oli vastu ja 13 protsenti ei osanud arvamust avaldada.

Positiivne on Eesti elanike hoiak ka Tallinna-Helsingi tunnelisse - 63 protsenti on selle ehitamise poolt, 24 protsenti vastu ja 13 ei osanud arvamust avaldada.

Kriitilisemad ollakse Rail Balticu suhtes, ehkki ka siin on pooldajad ülekaalus - uue suure raudteeühenduse rajamist toetab 52 protsenti ja vastu on 38 protsenti Eesti elanikest. 10 protsendil arvamus puudus.

Suhtumine regiooniti

Kui vaadata sotsiaaldemograafilisi näitajaid, siis Saaremaa sillale on suurim vastuseis (38 protsenti) Lääne-Eesti elanike seas, kuhu kuuluvad ka saarlased. Siiski on ka Lääne-Eesti elanike seas silla ehitamise pooldajad ülekaalus - nii arvas 51 protsenti. Ülejäänud Eesti regioonide elanike seas on silla vastaseid vahemikus 15-19 protsenti ning pooldajate hulk jääb vahemikku 68-78 protsenti.

Kui saarlased olid Saaremaa silla suhtes kõige skeptilisemad, on tallinlaste hulgas Tallinna-Helsingi merealuse tunneli vastaseid vaid 19 protsenti. Hoopis rohkem on tunneli vastaseid Ida-Viru (33 protsenti) ja Lääne-Eesti (34 protsenti) elanike seas.

Tallinna elanikest on tunneli poolt 63 protsenti. Kõrgeim on regiooniti tunneli pooldajate osakaal Kesk-Eestis (75 protsenti).

Suhtumises Rail Balticusse on vastaseid selle pooldajatest rohkem Kesk-Eestis (vastaseid 55 protsenti) ja Lääne-Eestis (47 protsenti). Kõige vähem ollakse uuele raudteele vastu Tallinnas (28 protsenti) ja Ida-Virumaal (35 protsenti).

Rail Balticu toetajaid on rohkem Tallinnas (59 protsenti), Põhja- ja Lõuna-Eestis (mõlemas 51 protsenti).

Tartu lähedale planeeritava puidurafineerimise tehase osas on vastased regiooniti ülekaalus Lääne-Eestis (57 protsenti), Kesk-Eestis (54 protsenti), Lõuna-Eestis (52 protsenti) ja Põhja-Eestis (48 protsenti).

Toetajaid on vastastest rohkem vaid Tallinnas (39 protsenti) ja Ida-Virumaal (56 protsenti).

Turu-uuringute AS küsitles ERR-i uudistetoimetuse tellimusel 1003 inimest nende kodudes. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: