Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump viitas Venemaast rääkides lahingule Wagneri palgasõduritega

Plahvatus, arhiivifoto.
Plahvatus, arhiivifoto. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA president Donald Trump ütles kolmapäeval ühisel pressikonverentsil Jaapani peaministri Shinzo Abega, et "mitte keegi pole olnud Venemaaga karmim kui tema" ning muuhulgas kinnitas ta lühidalt ka juhtumit, mille käigus hukkus veebruaris Süürias toimunud USA õhurünnaku tõttu suur hulk Venemaalt pärit palgasõdureid.

Venemaad ja nn kokkumängu-teemalisele küsimusele vastates selgitas Trump taas kord, et mingit kokkumängu tema meeskonna ja Venemaa vahel 2016. aasta presidendivalimiste ajal ei olnud, vahendasid Bloomberg ja Fox News.

Samuti rõhutas ta, et kuigi meedia on teatanud juba kuid sellest, kuidas tal olevat kavas asejustiitsminister Rod Rosenstein ja Venemaa-juurdlust juhtiv eriprokurör Robert Mueller vallandada, on mõlemad endiselt ametis. "Me tahame, et see juurdlus läbi ja tehtud saaks, et saaks selle selja taha jätta. Me peame tööasjade juurde naasma," rääkis Trump.

Lisaks toonitas ta, et keegi polevat olnud läbipaistvam kui tema, ja lisas, et Valge Maja on andnud Muellerile üle rohkem kui 1,4 miljonit lehekülge dokumente.

Laiemalt oma Venemaa-poliitikat kommenteerides ütles Trump, et uued sanktsioonid kehtestatakse Moskva vastu kohe, kui Venemaa valitsus selleks põhjuse annab.

Kommentaarile eelneb USA meedias palju vastukaja saanud juhtum, kus USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley teatas pärast Süüria keemiarelva tõttu tehtud USA-Briti-Prantsuse õhurünnakuid, et Washingtonil on kavas kehtestada Venemaa vastu ka uusi, Süüriaga seotud sanktsioone. Valge Maja aga neid sanktsioone ei kehtestanud ning kogu loo taust seisnevat lühidalt selles, et kuigi uusi õhurünnakule järgnevaid sanktsioone kaaluti, siis nendest hiljem loobuti, kuna Venemaa Süürias paiknev õhutõrje operatsiooni kuidagi ei takistanud. Meelemuutusest polnud Valge Maja aga mingil põhjusel Haley't teavitanud ja see asjaolu jättis suursaadiku ja administratsiooni meedia silmis halba olukorda.

Abe kõrval seistes aga rõhutas Trump, et "mitte keegi pole olnud Venemaaga karmim kui president Trump".

"Meil oli väga-väga tõsine... võitlus Süürias meie üksuste ja Venemaa üksuste vahel ja see on väga kurb. Palju inimesi sai selles lahingus surma," tõi ta näitena esile palju räägitud nn Wagneri üksuse juhtumi, mida hiljuti kinnitas senati kuulamisel ka Luure Keskagentuuri (CIA) juht ja tõenäoline tulevane välisminister Mike Pompeo.

"Ükskõik, mida ma ka ei teeks, leiab meedia ikka, et ma pole [Venemaaga] piisavalt karm, sest see on nende narratiiv," kurtis Trump. "Kuid Venemaa võib teile ka öelda, et keegi pole olnud nendega karmim kui Donald Trump."

Samuti on Trump lükanud tagasi Süüria ja Venemaa riigimeedias esitatud väited, justkui oleks äsjase õhurünnaku ajal osa USA rakette alla tulistatud. "USA relvajõudude ja meie suurepäraste partnerite ning liitlaste võrreldamatut oskust demonstreeriti kogu maailmale," kinnitas ta.

Täismahus video pressikonverentsist. Venemaa-juurdlust puudutav küsimus algab ajal 30.48 ja laiem Venemaa-poliitika küsimus on 38.22.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: