Armeenia protestiliidri ja peaministri kohusetäitja kohtumine jäi ära

{{1524634800000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Armeenia pealinnas Jerevanis kogunesid kolmapäeval pärast peaministri kohusetäitja Karen Karapetjani otsust jätta ära plaanitud kohtumine protestiliider Nikol Pašinjaniga tänavatele taas tuhanded meeleavaldajaid.

Valitsusvastased meeleavaldused jätkuvad kogu Jerevanis. Politsei ei rakenda mingeid meetmeid ega sega meeleavaldajaid.

Otseülekanne Jerevanist:

Armeenia endine president ja peaminister Serž Sargsjan teatas esmaspäeval 11 päeva tema võimu vastu kestnud protestide survel peaministri kohalt tagasiastumisest. Tema asemel sai peaministri kohusetäitjaks senine asepeaminister Karapetjan.

Karapetjan on ekspresident Sargsjani liitlane ning opositsioon nõuab uue peaministri ametissemääramist parlamendis enne erakorraliste valimiste korraldamist. See pidi olema ka kolmapäevale kavandatud kõneluste teemaks.

Karapetjani sõnul tühistati kõnelused Pašinjaniga seoses opositsiooni "ühepoolsete nõudmistega", mida ta ei täpsustanud. "Need ei ole läbirääkimised või dialoog vaid lihtsalt enda agenda edendamine," sõnas valitsusjuhi kohusetäitja avalduses.

Ta kutsus tseremoniaalse võimuga presidenti Armen Sargsjani aitama korraldada läbirääkimisi "parlamendis esindatud ja parlamendiväliste poliitiliste jõudude laiema spektri osalusel".

Protestiliider Pašinjan on kutsunud oma toetajaid tänavatele uutele meeleavaldustele. Jerevani kesklinnas osales kolmapäeval protestirongkäigul umbes 5000 inimest.

"Me ei luba võimudel meie võitu röövida," ütles Pašinjan toetajatele kolmapäeva hommikul. "Iga päev saab meid olema rohkem, kuni võim on meie," lisas ta.

Teisipäeva õhtul ütles Pašinjan videopöördumises toetajatele, et opositsioon ei saa lubada "Vabariikliku Partei võimulejäämist ning probleem ei olnud ainult Serž Sargsjan, vaid kogu Vabariklik Partei".

Opositsioonijuhi hinnangul peab uueks peaministriks saama "rahva kandidaat".

Karapetjan ütles kolmapäeva hommikul pressikonverentsil, et peaminister tuleb valida seaduse raames parlamendis, mitte tänaval.

Sargsjan domineeris Armeenia poliitikas viimased 11 aastat esmalt peaministri, seejärel presidendi ning viimasel nädalal enne tagasiastumist taas peaministrina.

Protestiliider Pašinjani peetakse pärast Sargsjani lahkuma sundimist Armeenia võimalikuks tulevaseks liidriks.

Protestid vallandas Sargsjani otsus jääda presidendiametist lahkumise järel võimule peaministrina pärast Armeenia üleminekut presidentaalselt valitsemissüsteemilt parlamentaarsele süsteemile eesotsas suurte volitustega peaministriga.

Rahvas kiitis põhiseadusmuudatused valitsemisvormi muutmiseks heaks 2015. aastal ning opositsioon nägi selles Sargsjani katset pärast kaht ametiaega presidendina oma võimu põlistada.

Allikas: Vabariiklik erakond esitab Armeenia peaministriks Karapetjani

Valitsev Vabariiklik erakond kavatseb esitada Armeenia peaministri kohale valitsusjuhi kohusetäitja Karen Karapetjani.

"Esitatakse Karapetjan," ütles Interfaxile allikas poliitilistes ringkondades.

Opositsioonifraktsioon Elk teatas varem, et esitab peaministri kohale oma juhi Nikol Pašinjani.

Armeenia opositsioonijuht: Sargsjani ei anta kohtu alla

Armeenia opositsiooniliider Nikol Pašinjan ütles varem teisipäeval, et ametist lahkunud endist presidenti ja peaministrit Serž Sargsjani ei anta kohtu alla.

"Kättemaksu ei tule. Kõik toimub seaduste ning süütuse presumptsiooni seaduse raames," ütles parlamendisaadik Pašinjan Interfaxile. "Seadus peab kohtlema kõiki võrdselt. Keegi meie riigis ei peaks oma süütust tõendama."

2008. aasta 1. märtsi sündmusi, kui presidendivalimiste järel sai vägivallas surma 10 inimest, tuleb uurida ja süüdlasi karistada, sõnas opositsioonijuht Interfaxile.

"Uurimine 1. mai sündmuste suhtes tuleb, kuid ma ei saa öelda, kes on süüdi ja kes mitte. Seadus peab olema 100 protsenti tõhus. Vastasel juhul on muutused mõttetud," ütles Pašinjan.

Pašinjan: Armeenia jääb Venemaa juhitud julgeolekublokki

Pašinjan välistas riigi lahkumise Venemaa juhitavast Kollektiivse Julgeolekulepingu Organisatsioonist (KJLO) ja muudest lõimeliitudest.

"Me ei ole kunagi rääkinud Armeenia lahkumisest KJLO-st. Me ei kavatse teha mingeid järske geopoliitilisi liigutusi," ütles Pašinjan välismeediale antud pressikonverentsil.

Tema sõnutsi saab Armeenia lahkumine lõimeliitudest, näiteks Euraasia majandusliidust "sündida vaid rahvahääletuse teel".

"Kuid kordan taas: me ei kavatse teha mingeid järske geopoliitilisi liigutusi ja teeme kõik Armeenia huvides," ütles Pašinjan.

Armeeniat peavad paljud analüütikud sisuliselt Venemaa protektoraadiks ning riigis asuvad Vene sõjaväebaasid.

KJLO-sse kuuluvad Venemaa, Valgevene, Armeenia, Kasahstan, Kõrgõzstan ja Tadžikistan.

Karapetjan: Armeenia peaministrit ei tohi valida tänaval

Armeenia peaministrit tuleb valida eranditult seaduse raames, ainult parlamendis, ütles Armeenia valitsusjuhi ajutine kohusetäitja Karen Karapetjan kolmapäeval.

"Mida tähendab "rahva kandidaat"? Ma ei tea riiki, kus peaministrit niimoodi valitakse. Selleks on valimised. Keegi tahab Pašinjani (opositsioonijuht Nikol Pašinjan), keegi kedagi teist. Kuidas siis käituda? Seepärast teeme ettepaneku korraldada erakorralised valimised. Kui ta on rahva valitu, siis rahvas hääletab tema poolt," ütles Karapatjan pressikonverentsil.

Armeenia opositsioonijuht, parlamendisaadik Nikol Pašinjan ütles varem, et tema pooldajad kogunevad suurtele meeleavaldustele, kui võimud peaks kuulutama enne peaministrivahetust välja erakorralised valimised. "Peaministriks tuleb määrata rahva kandidaat, Seejärel tuleb moodustada ajutine valitsus, ning juba pärast seda võib korraldada erakorralised parlamendivalimised," rõhutas ta.

Samas märkis Karapetjan, et läbirääkimiste poliitilises päevakorras piiranguid ei ole. "Seepärast teeme kõigile erakondadele ettepaneku kohtuda, arutada olukorda ja langetada otsus. Kui otsustatakse erakorraliste valimiste kasuks, siis tuleb määrata tähtaeg. Ühtlasi palun kodanikke mõelda võimalikult kainelt ja endale selgeks teha, mida me tahame," ütles ta.

Kreml: loodetavasti jõutakse Armeenias lähiajal konsensusele

Venemaa arvestab, et Armeenia võimudel ja opositsioonil õnnestub vaatamata läbirääkimiste katkemisele jõuda lähiajal konsensusele, ütles Kremli pressisekretär Dmitri Peskov kolmapäeval.

"Loodame, et meie Armeenia sõbrad suudavad selle olukorra lahendada ja jõuda stabiilse konstruktsiooni ja konsensusliku otsuseni juba lähiajal," ütles Peskov vastuseks küsimusele, kas Kremli suhtumine Armeenia olukorda on seoses opositsiooni ja valitsuse läbirääkimiste katkemisega muutunud.

"Me jälgime sealseid arenguid suure hoolega," lisas ta.

Peskov on varem öelnud, et Kreml loodab korra ja stabiilsuse säilimisele Armeenias.

Toimetaja: Marek Kuul, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: