Armeenia parlament hakkab uut peaministrit valima 1. mail

{{1524729060000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Armeenia parlamendisaadik ja opositsioonijuht Nikol Pašinjan kohtus ööl vastu neljapäeval suurima opositsioonierakonna Õitsev Armeenia juhi Gagik Tsarukjaniga. Parlament aga hakkab uut peaministrit valima 1. mail toimuval erakorralisel istungil.

"Arutasime kujunenud olukorda ja võimalikke lahendusi. Arutelu jätkub," kirjutas Pašinjan Facebookis.

Armeenia endine president ja peaminister Serž Sargsjan teatas esmaspäeval, pärast 11 päeva tema võimu vastu kestnud proteste, et astub peaministri kohalt tagasi. Tema asemel sai peaministri kohusetäitjaks senine asepeaminister Karen Karapetjan.

Meeleavaldusi juhtinud Pašinjan ärgitab oma toetajaid tulema uuesti tänavatele. Jerevani kesklinnas osales kolmapäeval protestirongkäigul umbes 5000 inimest.

"Me ei luba võimudel meie võitu röövida," ütles Pašinjan toetajatele kolmapäeva hommikul. "Iga päev saab meid olema rohkem, kuni võim on meie," lisas ta.

Teisipäeva õhtul ütles Pašinjan videopöördumises toetajatele, et opositsioon ei saa lubada "Vabariikliku Partei võimulejäämist ning probleem ei olnud ainult Serž Sargsjan, vaid kogu Vabariklik Partei".

Opositsioonijuhi hinnangul peab uueks peaministriks saama "rahva kandidaat" ning ta on öelnud, et on valmis rahva nõudmisel hakkama peaministriks.

Karapetjan ütles kolmapäeva hommikul pressikonverentsil, et peaminister tuleb valida seaduse raames parlamendis, mitte tänaval.

Võimupartei teatas valmisolekust tingimusteta läbirääkimisteks

Kolmapäeva hilisõhtul teatas surve all olev võimuerakond Vabariiklik Partei, et on valmis Pašinjaniga arutama kõikidel teemadel ja tegema seda eeltingimusi kehtestamata.

Samuti andis erakond mõista, et peaministri kohalt tagasi astunud Sargsjan vahetatakse välja ka partei esimehe kohalt.

Teate kohaselt oli Sargsjan selgitanud parteikaaslastele põhjalikumalt ka oma otsust peaministri ametist tagasi astuda. Samuti olevat ekspresidendist ekspeaminister kutsunud oma partei rahvasaadikuid üles seadma peamiseks eesmärgiks Armeenia stabiilsuse ja julgeoleku.

Muuhulgas märkis erakond, et parteikoosoleku teine osa toimus juba ilma Sargsjani osavõtuta ning keskendus just valitsuse vastasseisule Pašinjani juhitud protestijatega.

Interfaxi allika kohaselt tegi Sargsjan ettepaneku, et partei uueks juhiks peaks saama praegune peaministri kohusetäitja Karen Karapetjan.

Pašinjan ärgitab loobuma tänavate blokeerimisest

Pašinjan kutsus neljapäeval enda järgijaid üles lõpetama Jerevani tänavate blokeerimine.

"Tänavaid tõkestada ei ole enam vaja. Peab taastama transpordi korrapärase liikumise. Peame hoolikalt seirama korrarikkumisi, takistama numbrimärkideta autode liikumist. Kord on kõige tähtsam," ütles Pašinjan oma pooldajatele, kes tõkestasid ühe Jerevani peatänavatest.

Armeenia parlament valib uue peaministri 1. mail

Armeenia parlament valib uue peaministri 1. mail toimuval erakorralisel istungil, ütles parlamendi esimees neljapäeval.

"Peaministri valimise küsimust arutatakse 1. mail kell 12 parlamendi eriistungil, mis seaduse jõuga kokku kutsutakse," ütles Ara Bablojan avalduses, mida levitas parlamendi pressiteenistus. Bablojani sõnul pandi parlamendi päevakorda ka peaministri valimise hääletus.

Praeguseks on oma peaministrikandidaadi esitanud ainult opositsioonierakond Elk. Nende kandidaat on opositsiooniliider Nikol Pašinjan.

Armeenia võimupartei ei ole peaministrikandidaati esitanud

Valitsev Vabariiklik Partei pole veel peaministrikandidaati esitanud ning on valmis arutama opositsiooniga sisepoliitilist päevakorda eeltingimusteta, ütles erakonna pressiesindaja neljapäeval.

"Vabariiklik erakond on valmis arutama sisepoliitilist päevakorda igasuguste eeltingimusteta. Ootame sedasama oma ametivendadelt," ütles Eduard Šarmazanov neljapäeval.

Tema sõnutsi ei ole Vabariikliku Partei fraktsioon veel otsustanud, kes on nende kandidaat 1. mail parlamendis toimuvatel peaministrivalimistel. "Fraktsioon arutab küsimust seadusega määratud ajal ja langetab otsuse. Oma otsuses lähtume me üheselt ja eranditult riigi stabiilsuse ja julgeoleku vajadusest," märkis Šarmazanov.

Pašinjan: ajutisse valitsusse saab kuuluda ka praegusi ministreid

Armeenia opositsioonijuht Pašinjan peab võimalikuks kaasata uue peaministri valimise järel moodustatavasse valitsusse ka mõningaid praeguseid ministreid.

"Me ei saa lubada korrumpeerunud süsteemil, Vabariiklikul Parteil, Armeeniat edasi valitseda. See on põhimõtteline. Meie jaoks on peaministri koht põhimõtteline, sest võimuhoovad on koondatud tema kätte. Kuid ma ei välista, et mõni senine valitsuse liige võib jätkata ajutises valitsuses," ütles ta teleusutluses.

Samas on opositsioonijuhi sõnutsi ta valmis arutama Vabariikliku Partei esindajatega kohtade jagunemist mitmesugustes komisjonides ja asutistes, mis mõjutavad parlamendivalimiste korraldamist ja läbiviimist.

"Meie ütleme, et põhiasutis on peaminister, kohtade jaotust muudes asutistes oleme valmis arutama," sõnas ta.

Armeenia suurim opositsioonierakond lubab lähtuda rahva tahtest

Armeenia parlamendi suurima opositsioonierakonna Õitsev Armeenia fraktsioon lähtub peaministri valimisel rahva tahtest, ütles erakonna parlamendisaadik neljapäeval.

Õitsev Armeenia peab kõnelusi opositsioonierakonna Elk fraktsiooniga, kes esitas peaministrikandidaadiks oma juhi Nikol Pašinjani.

"Käivad väga tähtsad läbirääkimised. Eile kohtus Pašinjan Õitsva Armeenia esimehe Gagik Tsarukjaniga. Saame oma seisukohast selgemalt rääkida pärast läbirääkimisi. Kuid üks on selge - oma otsustes lähtume rahva häälest, tema tahtest," ütles parlamendisaadik ja Õitsva Armeenia fraktsiooni liige Naira Zograbjan.

Õitsvat Armeeniat juhib Armeenia rikkamaid inimesi Gagik Tsarukjan ning selle fraktsioon on parlamendis Vabariikliku Partei järel suuruselt teine.

Armeenia esimese asepeaministri kohusetäitja suundus Moskvasse

Armeenia esimese asepeaministri kohusetäitja Armen Gevorkjan sõitis neljapäeval Moskvasse, kus tal on kavas rida kohtumisi, teatas Armeenia valitsuse pressiteenistus.

Gevorkjan naaseb õhtul Jerevani.

Gevorkjan on 23. aprillil peaministriameti maha pannud Serž Sargsjani lähikondlane. Kui Sargsjan oli president, siis Gevorkjan oli tema kabinetiülem.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: