Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Proviisorite Koda: katse peatada apteegireformi mõjub külma dušina

Proviisorite Koda ei pea õigeks apteegireformi peatamist.
Proviisorite Koda ei pea õigeks apteegireformi peatamist. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Proviisorite Koda nimetab Reformierakonna katset peatada apteegireform külmaks dušiks. Seda, et apteekide omandiga nii läbinähtavalt skeemitatakse, peavad proviisorid eriti solvavaks.

"Eesti apteekreid tabas täna külma dušina uudis, et Reformierakonna fraktsioon on esitanud riigikogu menetlusse eelnõu, millega soovitakse anda tagasikäik üleminekule proviisoriapteekidel põhinevale apteegisüsteemile. Pole raske taibata, et see on ravimite hulgimüüjatele kuuluvate apteegikettide lobby katse peatada apteegireform, mille eest on aastaid võidelnud Eesti apteekrid," teatas Proviisorite Koda.

Proviisorite Koja juhatuse esimees Karin Alamaa-Aas märkis, et pole raske taibata, kust tuul puhub.

"Kõigepealt näitasid vertikaalselt integreeritud apteegiettevõtted, et kahjuks ei kavatse nad austada Eesti seadust. Eriti solvav on, et nagu ERR-i ajakirjanik ka välja toob, ei vaevuta skeemi varjamiseks isegi vaeva nägema. Varjamatu seadusest üle sõitmine näitab nende suhtumist Eestis tegutsemisse. Kogu aktsioon näib olevat suunatud apteegireformi diskrediteerimisele. Nüüd aga tuleb justkui juhuslikult õigel ajal ka nn Pevkuri seadusemuudatus," märkis Alamaa-Aas. "Ei ole kuigi usutav, et omandipiirangute kaotamise eelnõu sisseandmine pärast eile ERR-is ilmunud halle skeeme valgustanud artiklit on juhus."

Alamaa-Aas nentis, et kartus, et sellised skeemid võivad sündida, on kogu aeg olnud, aga teisalt oli lootus, et hulgimüüjad säilitavad väärikuse ning peavad lugu muutustest, mille teostamist Eesti rahvas on parlamendi kaudu soovinud.

"Praegu on näha, et vähemalt Euroapteegi näitel on proviisorite lootus olnud naiivne ja raha teenimise nimel ollakse valmis kõigeks," ütles Alamaa-Aas.

"Ääretult kummaline on, et Reformierakonna fraktsioon ei taha keskenduda seaduse täiendamisele, et sellised hallid skeemid tõkestada. Tema eelistus on koos pesuveega hoopis lapsuke välja visata. Eelnõu seletuskirjas on mh öeldud, et apteegireformi on kritiseerinud õiguskantsler. See on vale – õiguskantsler Ülle Madise leidis hoopis, et apteekide omandipiirangud on kooskõlas põhiseadusega. Samuti on apteekide omandipiirangud heaks kiitnud Euroopa Kohus," märkis Alamaa-Aas.

Alamaa-Aas tõdes, apteekrite ringkond on väike ning ERR-i artiklis kirjeldatud skeemitamised tulevad lihtsalt välja.

"Praeguste sündmuste valguses saab veelgi selgemaks, kui vajalik on, et apteegid läheksid ärimeeste käest üle meditsiiniharidusega proviisorite kätte. Loodetavasti nähakse PR- ja poliitmängud läbi ja ülejäänud poliitikud ei arva, et apteegireform tuleks pooleli jätta. Vastupidi – reform tuleb korda saata viivitusteta ja seaduse rakendussätteid tuleb tugevdada," leiavad Proviisorite Koja liikmed.

Ka apteekrite liidu liikmed avaldasid arvamust, mille kohaselt asjaolu, et apteegiketid on asunud skeemitama, on riigiametnike tegemata töö uute tegevuslubade väljaandmisel.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: