Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Apteegireform võib tuua 70 haruapteegi sulgemise

Apotheka apteek PERHis.
Apotheka apteek PERHis. Autor/allikas: Rene Suurkaev/ERR

Järgmisel aastal võib Eestis lõpetada tegevuse 70 haruapteeki, seetõttu peab riigikogu kaaluma, kas ravimiseadust tuleks muuta. Apteekide Ühendus tahab reformi jõustumisaja edaslükkamist, et omanikud jõuaksid haruapteegid üldapteekideks muuta. Kui haruapteekidele piisavat üleminekuaega ei võimaldata, esitab Apteekide Ühendus riigi vastu kahjunõude, mis ulatub ligi 54 miljoni euroni.

Apteegireformi jõstumise ajaks 2020. aastal said proviisoritele kuuluvad üle 4000 elanikuga linnade haruapteegid üleminekuaja, et ennast üldapteekideks restruktureerida. Kuid mitteproviisoritest omanikele kuuluvad haruapteegid seda teha ei saa. 70 sellist apteeki peab uutele reeglitele vastama juba järgmiseks aastaks. Teisipäeval kuulati riigikogu sotsiaal- ja õiguskomisjoni ühisistungil poolte seisukohti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Riigikogu õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid (KE) ütles, et patsiendi vaatevinkist läheb teenus kehvemaks, siis tuleks ravimiseadust muuta. "Kui on nägemus ja prognoosivõime niisuur, et võime öelda, et selle ravimiseadusega läheb olukord paremaks - konkurents tiheneb ja teenus läheb kvaliteetsemaks, siis me ei peaks midagi muutma," lausus Karilaid.

Proviisoritele kuuluvaid apteeke ühendav Apteekrite Liit leiab, et reformiga peaks praegusel kujul edasi minema ja midagi muuta enam vaja pole.

"Ma ei saa aru praegusest murest. Kui sellest on mitu aastat möödas juba, oleks võinud ju ammu midagi ette võtta, haruapteegid teha täisapteekideks. Miks see probleem praegu välja tuli, et üleminekuaega tahetakse pikendada. Proviisoritena ma ei saa sellega kuidagi nõus olla," rääkis Eesti Apteekrite Liidu esinaine Ülle Rebane.

Rebase sõnul konkurents pärast reformi ainult suureneks ja ravimite kättesaadavus ei halvene. Apteekide Ühendus loodab, et mitteproviisorite haruapteegid saavad seadusemuudatusega üleminekuks teiste apteekidega võrdsed võimalused. Vastasel juhul esitatakse kahjunõue.

"Tegemist on Eestri Apteekide ühenduse nõuetega ja nõue võib ulatuda kuni 54 miljoni euroni. Meil on väga tugevad argumendid meie varasema olemise kohta, täna näiteks haruapateekide osas ei olegi olnud mingit võimalust tegutseda, sest lihtsalt seadusemuudatuse õnnetu koosmõju on olnud selline nagu ta on," sõnas Eesti Apteekide Ühenduse juhatuse liige Timo Danilov.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: