Saarts: juhivahetus võib kahandada sotside edu valimistel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) juhatuse liige Marju Lauristin kinnitas, et erakonnas käivad olukorda puudutavad arutelud, sest sotsid on reitingute pärast mures. Politoloog Tõnis Saarts ei pea juhivahetust selles olukorras heaks mõtteks.

Lauristini sõnul panustab Jevgeni Ossinovski erakonna valimistele viimisele praegu tugevalt ja lisas, et tal on kahju, et erakonna sisearutelu ümber käib meediakära, sest see paneb teenimatult halba valgusesse Indrek Saare, kes endise peasekretärina oli erakonna pärast siiralt mures.

"On täitsa selge, et kui on mitu niisugust võimekat noort poliitikut, siis nende vahel konkurents on ja see on täiesti terve konkurents, see ei ole mingi intriigitsemine, see on täiesti avalik terve konkurents," leidis Lauristin.

"Aga koht, kus seda arutatakse, on tõepoolest üldkogu ja plaaniline üldkogu juhatuse esimeeste valimisteks tõesti toimub, see toimub kevadel pärast valimisi, ja siis näeme. Mina arvan, et Indrek poliitilise liidrina ei ole praegu veel nii tugev, kui ta on kultuuriministrina. Teistes valdkondades peab ta ennast alles näitama. Selge on see, et praegu Jevgeni on palju tugevam liider ja seda ütlesid ka need inimesed, kes seal arutelus osalesid," selgitas Lauristin.

Tallinna Ülikooli võrdleva poliitika dotsent Tõnis Saarts ütles, et sotsiaaldemokraadid vajavad valimistele minekuks juhi väljavahetamise asemel tugevat programmi. Tema hinnangul oleks juhivahetus praegu riskantne.

"Ossinovski vähene populaarsus kahtlemata mõjutab erakonda terviklikult, aga iseküsimus on nüüd see, et kui vahetada erakonna juht välja, siis kas see erakonna uus juht suudab oluliselt seda reitingut tõsta, sest, tõepoolest, sotsiaaldemokraatide poolt, kui me vaatame ajalooliselt, ei ole kunagi hääletatud niivõrd nende esimehe pärast, vaid ikkagi rohkem nende programmi ja üldise kuvandi pärast," arutles Saarts.

"Uue esimehe toomine on parteidel alati seotud riskidega, eriti kui seda tehakse nüüd pool aastat enne valimisi ja eriti, kui see inimene, kes välja käiakse, ei ole ka nii karismaatiline kuju, et ainuüksi sellepärast terve hulk niisuguseid ujuvaid valijaid kohe selle erakonna taha tuleks ja erakonna reitingu väga kõrgeks ajaks," jäi Saarts kahtlevaks, et juhivahetus sotside reitingule imevitsaks kujuneks.

Riskiks juhivahetusel nimetas Saarts asjaolu, et uus juht peab esmalt hakkama ennast kehtestama, tal peab olema tugev meeskond ja selja taga erakonna tugev toetus.

"Kui me täna vaatame sotsiaaldemokraatide hulgas toimuvat, siis kui seal läheb omavaheliseks jõukatsumiseks, Ossinovski versus keegi teine kandidaat, ja tuleb erakonnasisene kodusõda, siis tõesti selle erakonna võimalused valimistel head tulemust teha on madalamad kui täna," ütles Saarts.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: