Euroopa Parlament kutsub Danske "vilepuhuja" tunnistama

Danske Banki Eesti filiaal Narva maanteel.
Danske Banki Eesti filiaal Narva maanteel. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Euroopa Parlament kutsus 21. novembriks finantskuritegude erikomisjoni kuulamisele tunnistusi andma "vilepuhuja" Howard Wilkinsoni, kes tõi avalikkuse ette Danske Banki rahapesuskandaali.

Danske Balti turuoperatsioonide kunagise juhi Howard Wilkinsoni kui "vilepuhuja" nimi sai meedias avalikuks eelmisel nädalal. Advokaatide sõnul lekitati Wilkinsoni isik meediasse tema nõusolekuta ning seetõttu nõuavad nad nüüd Eesti ja Taani võime üles mehele kaitset pakkuma.

"Howard Wilkinson - nii palju, kui me teame - on põranda alla kadunud. Kuid me oleme loonud temaga kommunikatsioonikanali ning edastame talle ametliku kutse kohe, kui sekretariaat on selle vormistanud," selgitas erikomisjoni pressiesindaja Jeppe Kofod Reutersile.

Wilkinson ei ole kohustatud Euroopa Parlamendi kutset vastu võtma. Tavaliselt oleksid sellised kuulamised ka avalikud ning otseülekandes jälgitavad.

"Ma saan täiesti aru tema murest seoses kättemaksuaktsioonidega. Seetõttu olen ma avatud võimalusele, et tema tunnistused edastataks viisil, mis oleks tema jaoks kindel ja turvaline," lisas Kofod.

Kuulamine võimaldaks erikomisjoni liikmetel täpsustada, milles täpsemalt Danske Bank ning Taani ja Eesti pangandusjärelevalve läbi kukkusid, selgitas pressiesindaja.

"See võimaldaks seaduseandjatel karmistada asjakohaseid EL-i seadusi ning tugevdada pankade ja riiklike institutsioonide järelevalvet nii, et loodetavasti on võimalik tulevikus vältida selliseid tohutuid rahapesuskandaale, mis on hiljuti Euroopat tabanud," rääkis Kofod.

Wilkinsoni USA advokaat pole veel Reutersi kommentaarisoovile vastanud.

Danske Bank tunnistas eelmisel kuul. et aastatel 2007-2015 käis panga Eesti filiaalist läbi umbes 200 miljardi euro ulatuses makseid ning paljud nendest mitteresidentidest klientide poolt tehtud tehingutest tunduvad kahtlased.

Danske on nii Taanis kui ka Eestis silmitsi kriminaaluurimisega ning ka Briti võimud on hakanud teemat võimaliku juurdluse teostamist silmas pidades analüüsima.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: