Danske Banki skandaali nn vilepuhuja tahab Eesti ja Taani võimudelt kaitset

Danske Bank
Danske Bank Autor/allikas: ERR

Danske Banki väidetava rahapesu paljastanud Howard Wilkinsoni advokaadid kutsuvad Eesti ja Taani järelevalveameteid üles mehele kaitset pakkuma.

Advokaatide sõnul lekitati Wilkinsoni isik Eesti meediasse tema nõusolekuta, vahendas Financial Times.

Wilkinsoni esindav Stephen Kohn sõnas pressiteates, et Wilkinson paljastas mitme miljardi dollari suuruse rahapesuskeemi Venemaalt läbi Lääne pankade esimest korda viis aastat tagasi ning kogu selle aja jooksul püsis tema isik varjatud.

"2018. aasta 26. septembril avaldati tema identiteet ebaseaduslikult ja mitte vähem kui neli Danske Banki töötajat arutasid tema töösuhet pangaga Wilkinsoni nõusoleku või teadmiseta. Paljud neist paljastustest meediale ei olnud tõesed. See konfidentsiaalsuse rikkumine mõjutab kõiki vilepuhujaid, kel on samasugust julgust ja eetikat nagu Wilkinsonil. Me palume, et Taani ja Eesti võimud astuksid kohe parandava sammu ja kaitseksid Wilkinsoni kättemaksu eest," lisas advokaat.

Danske Bank ei ole esialgu Kohni väiteid kommenteerinud. Samuti pole Financial Times saanud ühendust Taani ja Eesti järelevalveametitega.

Wilkinson teavitas Taanis asuvat Danske Banki peakontorit mitmes e-kirjas Eesti harus toimuvast. 2014. aastal kinnitas Danske siseaudit enamikku Wilkinsoni väidetest, kuid pank ei algatanud täielikku sisejuurdlust enne 2017. aastat, mil ajaleht Berlingske kirjutas pangakontodest, mida väidetavalt rahapesuks kasutati.

Wilkinson juhtis kuni 2014. aastani siinset rahaturgude üksust.

Danske Eesti üksusest liikus perioodil 2007–2015 läbi 201 miljardit eurot võimalike probleemidega raha. Pole selge, kui palju täpselt kahtlaseid tehinguid oli, ent uurimise all olevast 15 000 praegusest suletud pangakontost on vähemal 6200 kahtlased.

Kohn on esindanud varem Bradley Birkenfeldi, kes paljastas suure maksupettuse UBS-is. Birkenfeld veetis oma rolli eest skeemis kaks ja pool aastat vanglas, kuid sai selle paljastamise eest USA võimudelt enam kui 100 miljoni dollari suuruse preemia.

Kohn ei kommenteerinud seda, kas ka Wilkinson soovib Danskes toimuva avalikustamise eest preemiat.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: