Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa pangandusjärelevalve amet võib rahapesu küsimustes võimu juurde saada

Foto: Francisco Seco/AP Photo/Scanpix

Euroopa Komisjoni õigusküsimuste volinik Vera Jourova tahab võimalikult kiiresti Danske Banki rahapesukahtluse juhtumi uurimistest selgust saada - kes milles eksis ja millised finantsjärelevalve augud Euroopa Liidus vajavad parandamist. Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku anda rohkem võimu Euroopa pangandusjärelevalve ametile.

Kuigi ei ole veel tõestatud rahapesu Danske panga Eesti filiaalis, on juba üsna selge, et Taani suurpanga enda kontroll rahapesu küsimustes ei toiminud, samuti on selge, et riiklik järelevalve jäi puudulikuks, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Euroopa Komisjoni õigusküsimuste volinik Vera Jourova kedagi süüdistama ei tõtta, vaid soovib konkreetses juhtumis võimalikult kiiresti selgust saada mitmest algatatud uurimisest.

"Et nii ruttu kui võimalik saada teada, mis juhtus ja saada see õppetund kätte, et saada teada, kes milles eksis, sest ilmselgelt on siin olnud tegu eksimustega mitme aasta jooksul. See on minu jaoks šokeeriv, mitte üksnes selle juhtumi maht, vaid ka sedavõrd pikk periood. Me leppisime kokku tihedas koostöös," rääkis Jourova.

Volinik kohtus Danske küsimuse arutamiseks Euroopa rahandusministrite kohtumisel Luksemburgis nii Eesti kui ka Taani rahandusministriga. Ministrid leiavad, et selle juhtumi valguses tuleb parandada järelevalvet ja rahvusvahelist koostööd. Seadused panevad suurema järelevalvevastutuse panga koduriigile ehk Taanile.

"Palju asju on läinud valesti. Esiteks näib, et pank kukkus täielikult läbi rahapesu tuvastamisel. Seda oleks pidanud kindlaks tegema mitmel tasandil – lokaalselt tütarpangas ja samuti panga tipptasemel ja muidugi ka võimud oleksid pidanud aru saama, mis toimub. Eriti kui tulid hoiatused, siis oleks tulnud jõulisemalt reageerida ja uurida seda põhjalikumalt," rääkis Taani rahandusminister Rasmus Jarlov.

"Eesti Finantsinspektisoon juhtis korduvalt tähelepanu ja lõpuks pidi ka jõulisemalt sekkuma. Need õppetunnid ongi need, rahvusvaheline koostöö on võtmesõnaks," ütles Eesti rahandusminister Toomas Tõniste.

Rahapesuvastane võitlus on Euroopa Liidus liikmesriikide vastutusel. Euroopa Komisjoni värske ettepaneku järgi saaks Euroopa pangandusjärelevalve amet juurde võimu, näiteks nõuda uurimise algatamist ja karistamist. Kas see võib tulevikus viia veel jõulisema ametini, mis ise ka vajadusel järelevalvet teeb, ei ole veel teada.

"Me jääme avatuks ja seda näitas ka tänane arutelu, et on vaja laiemat arutelu rahapesuvastase võitluse üle ja kaalumist, millised võiksid olla järgmised sammud. Me jääme avatuks nendele aruteludele. See, mida me pakume välja täna, on kiire ja pragmaatiline lahendus," sõnas Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: