Lasnamäe, Pirita ja Viimsi eraarstid nõuavad uut eriarstiabi hanget

{{1538493480000 | amCalendar}}
Haigekassa.
Haigekassa. Autor/allikas: Liis Treimann/Eesti Meedia/Scanpix

Rohkem kui 500 Lasnamäe, Pirita ja Viimsi meedikut tegid teisipäeval avaliku pöördumise, kus nimetasid eriarstiabi konkurssi ebaõnnestunuks ja tegid haigekassale ettepaneku korraldada uus hange. Tervise- ja tööminister Riina Sikkut palus haigekassal kaaluda eraldi lahendust, et tagada Lasnamäe, Pirita ja Viimsi inimestele eriarstiabi kättesaadavus kodu lähedal.

Pöördumises juhtisid tervishoiutöötajad tähelepanu sellele, et haigekassa eriarstiabi hanke esmaste tulemuste kohaselt võetakse 150 000 elanikult ära võimalus saada oma kodu lähedal Lasnamäel kõrva-nina-kurguarsti ja silmaarsti ning Pirital ja Viimsis kardioloogi haigekassa poolt tasustatud vastuvõtule.

Samuti vähendatakse mitmete teiste eriarstide nagu näiteks günekoloogi, ortopeedi, gastroenteroloogi ja pulmonoloogi tasuta vastuvõttude mahtu 60-90 protsenti.

"Eriarstiabi valiku konkursiga peab tervishoiuteenus mitte ainult paremaks ja odavamaks muutuma, vaid patsientidele ka lähemale kolima. Taoliste nõuete kehtestamine eriarstiabi osutamise osas on haigekassa kui patsientide esindaja võimuses," ütles Medicum Tervishoiuteenuste tegevjuht Tõnis Allik.

Esimesel päeval, kui oleks pidanud algama uus eriarstiabi lepinguperiood, tuli Medicumil Alliku sõnul teha palju selgitustööd, miks tasuta eriarsti vastuvõtule registreerida ei saa.

"Meil tuli tekkinud olukorda selgitada nii kohale tulnud abivajajatele kui ka telefoni ja meili teel broneeringut teha soovinud inimestele. Meie registratuuri töötajate sõnul tuli igas minutis ära öelda rohkem kui ühele inimesele," lausus ta.

Silmakliiniku Silmalaser juhataja Kai Noor märkis, et eriarstiabi hanke üheks kõige markantsemaks ebaõnnestumiseks see, et abita jäävad paljud vaegnägijad ja pimedad, kes on seni käinud doktor Tiina Pakosta silmakliinikus.

"Jääb mõistmatuks, miks küll pidas haigekassa vajalikuks suunata vaegnägijad ja pimedad uusi teenusepakkujaid otsima, kui neil inimestel on liikumine niigi raskendatud," ütles Noor.

Fertilitase juhataja Ivo Saarma sõnul tuleb tunnistada, et eriarstiabi osutaja konkurss on ebaõnnestunud ja viga tuleb parandada.

"Pole mõtet otsida süüdlasi ja raisata aega tehtu õigustamisele, vaid tunnistame, et tulemused ei olnud rahuldavad. Uue hanke ja selle patsientide vajadusi arvestavate valikukriteeriumite väljatöötamiseks tuleb võtta piisavalt aega ja kaasata erinevaid huvigruppe ja eksperte väljastpoolt haigekassat. Seni on võimalik jätkata olemasolevate lepingupartneritega ning lõpetada tänaseks tekkinud totaalne segadus," lausus Saarma.

Ta lisas, et uued kriteeriumid peavad välistama igasuguse trikitamise ning andma patsiendile kindlustunde, et pakutav teenus on kvaliteetne ja tegemist ei ole arstiabi andmise simuleerimisega.

"Õigustatud on ka idee kuulutada hanked välja erialade kaupa, et vältida tänast segast olukorda," lisas Saarma. 

Pöördumise saatsid arstid nii riigikogu liikmetele kui ka Tallinna linnavalitsusele, Lasnamäe ja Pirita linnaosale ning Viimsi vallavalitsusele.

Haigekassa: Lasnamäel jätkuvad eriarstide vastuvõtud

Haigekassa saatis teisipäeval välja pressiteate, et jätkab ka uuel eriarstiabi lepinguperioodil koostööd Lasnamäel asuva erakliinikuga Medicum, kus hanke tulemusena osal erialadel vastuvõtt kasvab ning osal väheneb.

Haigekassa tõi välja, et Medicumis suureneb vastuvõttude arv kardioloogia ja psühhiaatria erialal ja väheneb kopsuhaiguste, nahaarsti, ortopeedia, uroloogia, günekoloogia ja gastroenteroloogia vastuvõttudel. Samas mahus jätkub Medicumi hoones neuroloogia vastuvõttude arv. Medicum hakkab haigekassa teatel teenust osutama ka uutel erialadel nagu ambulatoorne taastusravi ja günekoloogia päevaravi.

"Osadel erialadel on haigekassa lepingud Medicumile juba saatnud, kus kindlasti on ka uue teenuse osutamisega alustatud. Osadel erialadel on lepingute saatmine vaideperioodi möödumiseni ootel," teatas haigekassa.

"Medicumis on ainult üks eriala, mille teenuse pakkumist haigekassa rahastuse toel ei jätkata, kuid patsientidele on lisavõimalused olemas," kinnitas haigekassa juhatuse liige Maivi Parv, viidates kõrva-nina- ja kurguarsti vastuvõttude ärajäämisele. "Hetkel on käimas läbirääkimised Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Medicumi vahel, mille eesmärk on tuua regionaalhaigla kõrva-nina-kurguarsti teenus Medicumi ruumidesse. See tähendab, et patsiendid saaksid samast majas sama teenust ka edaspidi."

Eriarstiabi hange ei puuduta haiglate ja perearstide teenust, oma perearsti juurde või haiglatesse saavad patsiendid pöörduda samamoodi nagu varem.  

Sikkut kutsub haigekassat eriarstiabi hankeid paremini selgitama

BNS- teatel kirjutas tervise- ja tööminister Riina Sikkut, kes on ka haigekassa nõukogu esimees, haigekassa juhatuse esimehele Rain Laanele, et haigekassa peaks avalikkusele paremini selgitama eriarstiabi riigihangetega seoses kujunenud olukorda ning kiirustama pooleliolevate hangete lõpuleviimisega.

"Kuigi haigekassa ostab erasektorist hankega vaid seitse protsenti kogu raviteenuste mahust, siis hetkel võib avalikkusele olla jäänud mulje, et teatud piirkondades või erialadel teenuseid enam ei osutata ja inimesed jäävad vajaliku abita. Näiteks levivad valeväited Lasnamäel töötava Medicumi kohta. Minule teadaolevalt jätkab Medicum Lasnamäel teenuse osutamist 11 senisel erialal ning lisaks alustab teenuse osutamisega kahel uuel erialal. Vaid üks varasemalt osutatud teenus lõpetatakse," märkis Sikkut kirjas.

"Palun haigekassal teha omalt poolt kõik, et sellised valeväited ümber lükata ja avalikkust piisavalt teavitada, et inimesed ei jää vajaliku abita mitte üheski Eesti piirkonnas, sealhulgas Lasnamäel," rõhutas minister.

Ta lisas, et inimestele tuleb kinnitada, et järgmise poole aasta jooksul kavandatud vastuvõtud ja aasta jooksul tehtavad plaanilised protseduurid saavad nad teenuseosutaja juures, kuhu neil aeg oli kokku lepitud. Samuti palus Sikkut kaaluda eraldi lahendust Lasnamäe, Pirita ja Viimsi piirkonna inimestele eriarstiabi teenuse kättesaadavuse tagamiseks kodu lähedal.

Sikkut kutsus haigekassat ka kiirustama pooleliolevate hangete sõlmimisega.

"Koos rahandusministeeriumiga tuleb juriidilistel küsimustes ja vaietes kiiresti lahendused leida, et nii teenuseosutajatel kui ka patsientidel oleks kindlustunne järgmisteks aastateks," kirjutas sotsiaaldemokraadist tervise- ja tööminister ning soovitas ühtlasi, et haigekassa tulevikus mõtleks hangete varasemale väljakuulutamisele.

Ta märkis, et ootab haigekassalt avatud suhtlemist ja avalikkusele piisava info jagamist, et patsientidel oleks piisavalt infot.

"Koostöös terviseametiga tuleb tagada, et kõik teenuseosutajad, kellega leping sõlmitakse, suudavad kvaliteetset tervishoiuteenust osutada," rõhutas minister.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: