Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Aktuaalne kaamera" tegi kokkuvõtte haigekassa eriarstiabi hankest

Haigekassa uus riigihange eratervishoiust arstiabi ostmiseks on tekitanud paksu verd. Lennanud on isegi süüdistused lasnamäelaste kodulähedase arstiabita jätmises. Marju Kaasik uuris, kes siis millest ilma jäi ja kui kitsastesse oludesse surutakse nüüd kaotajaks jäänud erahaiglad.

Haigekassa uus riigihange eratervishoiust arstiabi ostmiseks on tekitanud paksu verd. Lennanud on isegi süüdistused lasnamäelaste kodulähedase arstiabita jätmises. Marju Kaasik uuris, kes siis millest ilma jäi ja kui kitsastesse oludesse surutakse nüüd kaotajaks jäänud erahaiglad.

Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane ütles, et see terviseärevus, mis on sellel nädalal olnud ajakirjanduses, on paljuski põhjendamata.

"Jutt käib seitsmest protsendist teenustest, millest umbes pooltega on lepingud sõlmitud, teenus kenasti toimimas ja täiesti loogiline on, et kui hanke maht on 46 miljonit eurot ja teenuspakkujad on nõus osutama teenust, mille eest haigekassa käest loodetakse saada 100 miljonit eurot, siis seal on võitjad kaotajad," ütles Laane.

Reedel tuli teade, et kurgu-nina-kõrvaarstid jätkavad Lansamäe tervisekeskuses Medicum vastuvõttu, tõsi küll nad võtab tööle hoopis Ida-Tallinna keskhaigla, mis hakkab Medicumile ruumide kasutamise eest renti maksma. Sama haigekassa väljapakutud skeemi alusel jätkab Medicum tasuta günekoloogiateenust, silmaarstide osas selgus veel puudub.

Laane sõnul tundus see ainsa võimaliku lahendusena, kuna haigekassa saab lisahanget korraldada vaid nendes piirkondades, kus piirkonna ettenähtud maht ei tulnud täis. Mõnes maakonnas seda ka juhtus, aga Tallinnas ületati see mitmekordselt.

Lasnamäe on selles mõttes eristaatuses, et ühtegi haiglavõrgu arengukava haiglat seal veel ei tegutse ja kui Medicum mingi olulise lepingu kaotab, on Tartu linnast suurem linnaosa kodulähedasest eriarsiabist ilma.

Lasnamäe Medicumi juhatuse esimees Tõnis Alliku ettepanek on taastada enne 2014. aastat kehtinud süsteem. "Tallinn oli jaotatud kaheks piirkonnaks - Lasnamägi, Pirita, Viimsi ja ülejäänud Tallinn. Sellega tagati, et riigihaiglaid siin ei ole ja teenus on siis tagatud läbi erateenuse osutajate," ütles Allik.

See, et kogu Harjumaad tuli riigihanke tingimuste tõttu käsitleda ühe üksusena, oli Rain Laane kinnitusel riigihanke tingimuste tõttu paratamatus. Samas ei plaani haigekassa sellega leppida

"Kui ma mõtlen täna valimisringkondade peale, siis seal Eesti riik suudab eraldada maakondasid, linnaosasid. Miks siis meie ei saa seda teha? Ma usun, et järgmisel korral me oleme jõudnud seadusliku lahenduseni, et seda võimaldada," sõnas Laane.

Haigekassa on uute lepingute eest saanud palju kriitikat. Fakt on, et võitjate väljakuulutamine, vaidlused ja lepingute sõlmimine on jäänud lubamatult venima. Tervise- ja tööminister Riina Sikkut haigekassa tööle otsest hinnangut ei anna, öeldes et tagantjärele on alati tarku palju, hinnates samas positiivselt haigekassa pingutusi lahenduste leidmisel.

Iga halvamaiguline uudis võimendub ja nii ongi haigekassa juht Rain Laane lubanud minna Lasnamäe pensionäre rahustama, et nad ei jää arstiabist ilma.

Laane sõnul üritati lepingute sõlmimise protsessi käigus mõjutada haigekassa nõukogu liikmeid ning kasutada kasutada poliitikuid. "Pandi lauale palju erinevid ettepanekuid, aga näide, et korraldage hange selles piirkonnas, kus ma olen üksinda ja andke meile kõik mahud - no me ei saa ju niimoodi teha," rääkis Laane.

Tõnis Allik omakorda ütleb, et haigekassa seisab teenuseosutajate laia ringi, mitte patsientide huvide eest. Medicum vaatab huviga uute turule tulijate pingutusi ja ei kavatse piltlikult öeldes loovutada Lasnamäel sammukestki maad.

"Pigem me vaatame, kuidas nad hakkama saavad. Püüame hoida oma personali endale, ükskõik mis hinnaga, et meilt kedagi üle ei ostetaks ja vaatame, mis saab," sõnas Allik.

Uute tulijatega sõlmib haigekassa vaid aastased lepingud ja jälgib nende teenuseosutamise kvaliteeti, kättesaadavust ja ettevõtte seaduskuulekust kullipilgul. Vanemad eratervishoiu teenusepakkujad hoiavad kokku ja on valmis üksteist aitama, kinnitab Allik. Kuhu jääb tervendav konkurents, mis lõpptulemusena peaks patsiendile paremat teenust pakkuma?

Minister Sikkuti sõnul näitas see hange, et eraarstid hindavad püsivaid lepinguid.

"See hange selgelt näitas, et erateenuse osutajad, kes seni on rääkinud, et konkurents on oluline, konkurents viib hinnad alla, olles ise konkurentsi olukorras, hindavad nad stabiilsust ja püsivat lepingut," rääkis Sikkut.

Kuigi pärast kaklust rusikatega ei vehita, räägivad lepingutest ilma jäänud või siis tunduvalt väiksema mahuga võitnud erakliinikud halbadest hanketingimustest, mis andsid uutele tulijatele eelised.

"Kuidagi peab mõtlema, et see ei oleks selline Vene rulett, see hange, et need, kes on pikalt turul olnud, nad ei kaotaks täielikult. Täna on tekkinud mitu olukorda, kus võitja võttis kogu lepingu ja ilma jäid 4-5 ettevõtet ja võitja sai kõik lepingud endale. Peab tunnistama, et ka meil läks nii, kuna me tahtsime oma kardioloogia mahtu kasvatada, siis meie saime kogu Harjumaa lepingud endale ja väga paljud head teenuseosutajad jäid ilma," arutles Tõnis Allik.

See pole Meducumile esimene kord teratervishoiu hankel kaotajaks jääda eelmisel perioodil kaotati tasustatud taastusravi lepingud, kuid omavahenditest hoiti teenust elus. Nüüd on põhjust selles vallas jälle rõõmustamiseks. Võitudest hoolimata on tulevik ebakindel.

Eriarstilepingutest ilma jäämine sunnib erahaiglad rahakotti revideerima. Üks, kes oma laienemisplaanid peab ümber vaatama, on Lasnamäe Medicum.

"Meil on perearstikeskuse, kes kuulub ka meie alla, majaehitus ees. Laenuläbirääkimised pankadega, investeeringuteprogramm aparatuuri, mis on erialades kokku lepitud - see kõik läheb praegusel hektel ülevaatamisele," lausus Tõnis Allik.

Patsiendid saavad infot, kas ja kus nende või siis uus selle eriala arst vastu võtma hakkab haigekassa koduleheküljelt või infotelefonilt. 30.septembri seisuga arstijärjekorras ootavad inimesed võetakse vastu ja antakse abi vanas kohas ka siis kui nende arstIaeg jõuab kätte mitme kuu pärast. Laane loodab, et oktoobri lõpuks on selgus majas.

Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane usub, et novembris on vaidlustused suuremas osas läbi ja haigekassa saab viimastega lepingud ära sõlmida. "Kokku on 98 lepingut, tänaseks on üle poolte lepingutes tulnud allkirjadega tagasi."

Järgmise eratervishoiu hanke tingimuste kokkuleppimine algab sisuliselt kohe, kui lepingud on sõlmitud, sest vastasel korral seisavad raviasutused ja haigekassa jälle lõhkise küna ees. Hanketulemused peavad olema selged enne kui vana lõpeb. Siis on aega patsientidele selgitada, kust edaspidi eriarstiabi saab ja ka teenuseosutajatel saavad planeerida oma tulevikku.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: