Haigekassa juhatuse liige: järgmised hanked teeme paremini

Haigekassa juhatuse liige Maivi Parv.
Haigekassa juhatuse liige Maivi Parv. Autor/allikas: ERR

Haigekassa juhatuse liige Maivi Parv ütles intervjuus ERR-ile, et kui järgmine kord eriarstiabi teenuseid hangitakse, võiks pakkujatelt nõuda suuremat käivet ja kogemust.

Haigekassa nõukogu liikmed Priit Perens ja Toomas Tamsar soovitavad kaaluda "Eriarstiabi teenuste" riigihanke tühistamist ja uue hanke korraldamist. Kas juriidiliselt oleks see võimalik?

Juriidiliselt tähendaks see seda, et kui me täna tühistame hanke, siis kogu Eesti eratervishoid jääb üldse lepinguteta ja rahata. Sest kõik senised lepingud on lõppenud ja neid juba lõppenud lepinguid pole võimalik kehtiva riigihangete seaduse järgi pikendada. Uute lepingute sõlmimiseks oleks vaja korraldada uus hange. Koos arvestatavate vaidlustega võib see võtta aasta või isegi rohkem aega.

Missugune oli nõukogu roll hanketingimuste seadmisel. Kas nõukogu pidi need kinnitama?

Jah, hanke üheks osaks on hindamise alused. Selle hindamise aluse raamistiku kinnitas kevadel haigekassa nõukogu ja sealt juba edasi, et kuidas täpsemalt pakkujaid hinnata, see oli haigekassa juhatuse otsus.

Kui palju on tänaseks raviteenuse lepinguid sõlmitud?

Meil on üheksakümmend kuus hankeosa. Seitsmekümne kolmes hankeosas on otsused tehtud ja lepingud sõlmitud. Kakskümmend kolm hankeosa on erinevas järgus. Näiteks täna on Tartu ambulatoorses kardioloogias viimane päev, mil võib esitada vaidlusi. Ja kui see vaidlustuse ootamise aeg on läbi, siis me saame jälle selle hankeotsusega edasi minna.

Kas kõigile neile teenuseosutajatele, kellega on lepingud sõlmitud, võin ma praegu helistada ja aja arsti juurde kirja panna?

Raviasutusi on käidud kohapeal kontrollimas. Kõik, kes on lepingu allkirjastanud, meile teadaolevalt patsiente järjekorda registreerivad, aga neil on õigus teenuse osutamisega alustada kolmekümne päeva jooksul. Need kolmkümmend päeva on kontrollaeg ka haigekassale, et kui uus teenuseosutaja ei ole teenust osutama asunud, siis on haigekassal õigus lepingust taganeda.

Toomas Tamsar heidab hanke ja lepingute tingimustele ette ka seda, et ette pole nähtud piisavalt suuri sanktsioone, mis pelutaks hankest eemale avantüriste. Mis ootab ees ettevõtet, kes teatab ühel hetkel, et tema enam ravida ei taha?

Täna tegelikult on meil teadmine, et kõik teenuseosutajad alustavad küsitud erialal ja mahus. Järelevalve koht saab olla see, kas ollakse valmis seda teenust osutama ka kohe kokkulepitud mahus. Näiteks, kui teenuseosutaja ei taga lubatud mahtu ravijuhte, siis on haigekassal õigus lepingut ühepoolselt vähendada. Vähendada nii ravijuhtude arvu kui lepingu rahalist mahtu.

Aga kas leppetrahve on ette nähtud?

Täna kehtiva ravirahastamise lepingu kohaselt on õigus nõuda kuni 5000 eurot leppetrahvi, kui on tegu korduva rikkumisega.

Seda on ju piinlikult vähe.

Kindlasti sellest riigihankest, mis on ka järgmiseks korraks meelde jätta, on võib-olla tõesti see sanktsioonide osa, mida tuleb tugevdada. Ja kindlasti nende uute tulijate puhul kvalifitseerimise nõue.

Täna me eeldasime netokäivet eelmise aasta kohta konkreetses summas. See netokäibe nõue võiks olla suurem. Võib-olla võiks olla ka nõue, et mitte ainult ühel eelmisel, vaid eelmistel aastatel oleks töökogemus sellel konkreetsel erialal, kuhu kandideeritakse. Nii et kindlasti järgmiseks hankeks me juba täna teame, missuguseid parandusi me peame tegema.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: