Kaks haigekassa nõukogu liiget tahab eriarstiabi riigihanke tühistamist

{{1539934980000 | amCalendar}}
Foto: Eesti Meedia/ERR

Haigekassa juhatus võiks kaaluda käimasoleva eriarstiabi teenuste riigihange tühistada, kirjutasid haigekassa nõukogu liikmed Toomas Tamsar ja Priit Perens nõukogu esimehele, terviseminister Riina Sikkutile.

"Haigekassa nõukogu võiks teha juhatusele ettepaneku kaaluda käimasoleva eriarstiabi teenuste riigihanke tühistamist ning korrektselt väljatöötatud hankekriteeriumidega uue riigihanke korraldamist, eeldusel, et tühistamine ei too kaasa teenuse osutamise katkemist," kirjutasid haigekassa nõukogu tööandjate esindajad Tamsar ja Perens.

Kuni uue hanke tulemuste selgumiseni soovitavad kaks nõukogu liiget jätkata teenuste osutamist seniste partneritega, kes omasid lepinguid haigekassaga enne riigihanke väljakuulutamist.

Tamsar ja Perens leiavad rahandusministeeriumi hinnangule tuginedes, et haigekassal kui hankijal ei olnud õigust lepinguid sõlmida enne, kui kõik vaidlused on lahendatud, sest keeldu rikkudes on leping tühine.

Nad toovad kirjas Sikkutile esile ka hanketingimuste sisulise nõrkuse. "Leiame, et hanketingimused võimaldasid riigihankel olla edukad pakkujatel, kellel puudub reaalne võimekus ning vastutus teenust osutada. Selline olukord on vastuolus patsiendikeskse tervishoiu ja vaba konkurentsi põhimõtetega."

Tamsari ja Perensi etteheidetega hanketingimustele nõustub ka kolmas Haigekassa nõukogu liige Ulvi Tammer-Jäätes.

"Tegelikult tõesti võis tekkida teatud erialadel selline situatsioon, et hanke võitsid need pakkujad, kellel reaalne võimekus ja vastav sisseseade puudub. Me oleme seda kõike meediast kuulnud, nii et tegelikult peaksime käsitlema seda teemat erialade kaupa ja vaatama ka uusi pakkujaid just nende võimekuse osas," sõnas Tammer-Jäätes ERR-i raadiouudistele.

"Päris nii lihtne see ei ole, et me anname nüüd vanadele teenuseosutajatele lepingud uuesti tagasi. Tekib küsimus, et mille põhjal. Vanad tegijad on teinud kulutusi, uued tegijad teevad kulutusi, nii et kõiki neid aspekte tuleb võtta arvesse," lisas ta.

Samuti nõukogus olev ametiühingujuht Peep Peterson ütles, et ka nõukogul endal oli hanketingimuste kirjutamisel küllalt suur roll.

"Oli teatud punkte, mida ei vaidlustatud. Näiteks see, kas ilma personali ja ilma kabinetita ettevõtted saavad tulla pakkuma. Selles osas ei teinud ka tööandjad toona kriitikat," meenutas Peterson.

Mis aga puudutab riigihanke võimalikku tühistamist, siis usub Peterson, et tänaseks juba küllalt stabiliseerinud olukorda ei tasu praegu kõigutama hakata, kuna kannatajaks jääks patsient.

Sikkut: lepingud vajavad sõltumatut analüüsi

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut teatas ERR-ile, et kõlanud kahtlused haigekassa hankelepingute õiguspärases vajaks sõltumatut õiguslikku hinnangut.

Minister ongi palunud koostada õiguslik analüüs, mis võimaldaks hinnata, kas haigekassa on tegutsenud kehtiva õigusega kooskõlas ning kas sõlmitud hankelepingud on õiguspärased ja kehtivad.

Rahandusministeeriumi hinnangul võivad juba sõlmitud hankelepingud olla tühised, kuna hange ei olnud formaalselt osadeks jaotatud ning hankega seoses on esitatud vaidlustusi, mis veel ei ole lahenenud.

Haigekassa on seisukohal, et kehtivat õigust rikutud ei ole ja hanke formaalselt osadeks mittejaotamine oli põhjendatud ja pakkujate liigset halduskoormust ennetav.

Minister viib teema 2. novembril toimuva haigekassa nõukogu päevakorda.

Selleks ajaks peaks sõltumatu õiguslik hinnang olema koostatud, et nõukogu saaks sellega tutvuda ja oma arvamuse kujundada.

Kuula ka Riina Sikkuti intervjuud Vikerraadio saatele "Uudis+":

Toimetaja: Madis Hindre, Priit Luts

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: