X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Moskva: Trident Juncture ei ole Vene-vastane, kuid arvestame seda sõjalisel planeerimisel

NATO riikide sõjaväemasinad teel Norrasse õppustele Trident Juncture.
NATO riikide sõjaväemasinad teel Norrasse õppustele Trident Juncture. Autor/allikas: Adam Ihse/TT/Scanpix

Venemaa ei pea õppust Trident Juncture Vene-vastasteks, kuid arvestab neid oma sõjalises planeerimises, ütles reedel Vene asevälisminister Aleksandr Gruško.

"Ei, me suhtume neisse kui NATO suurimatesse õppustesse," ütles asevälisminister vastuseks Interfaxi küsimusele, kas ta peab neid Vene-vastasteks.

Küsimusele, kas Venemaa arvestab neid oma sõjalises planeerimises, vastas Gruško: "Sõjalises planeerimises arvestame kõike".

Tema sõnutsi on avalikult teatatud, et õppus toimub neljas lahingudomeenis (maal, veel, õhus ja küberruumis) ning et neis ühenduvad kaitse- ja ründeoperatsioonid võitluses võrdväärse vastasega.

"Seepärast, kui vaadata kaardil, kus õppused toimuvad, ei tohiks olla kahtlust, keda NATO vastaseks peab," rõhutas Gruško.

Tema sõnutsi on iga aasta sagenevad sõjalised õppused "NATO Euroopa ehituse uus element".

"Arvestame samuti NATO muid jõupingutusi oma sõjaliste võimaluste tugevdamiseks Euroopas. Eelkõige puudutab see uusi taristuobjekte, tõkete kõrvaldamist ja väe operatiivse liigutamise kiiruse suurendamist. Kõik need sammud väekontingendi paiskamiseks meie piiri lähedale loovad uue sõjalise tegelikkuse, mida me sõjalises planeerimises arvestame," rõhutas asevälisminister.

NATO korraldab novembris suurima külma sõja järgse õppuse, koondades esimese lumega Põhja-Norrasse 50 000 sõjaväelast, et demonstreerida Venemaale alliansi valmidust mis tahes rünnak tagasi lüüa, ütlesid sõjaväelased teisipäeval.

Ametlikult matkitakse õppustel Trident Juncture tegutsemist väljamõeldud riigi rünnaku korral, kuid selleks viiakse hiiglaslik väekontingent ühte Venemaa naaberriikidest vaevalt mõni kuu pärast Vene sõjamänge Vostok.

NATO väejuhatuse ülem, USA mereväeadmiral James Foggo ütles, et õppused peavad näitama NATO suutlikkust kaitsta end iga vaenlase vastu. "Mitte ühe konkreetse riigi, vaid igaühe vastu."

Foggo märkis, et Norral on Venemaaga piir, ning alliansi väekontingent, mida toetab 150 õhumasinat, 60 laeva ja 10 000 sõidukit, demonstreerib võimet end liitlase kaitseks kiiresti mobiliseerida.

"Õppuste põhiosa on Vene piirist 1000 kilomeetri kaugusel," ütles Norra kindral Rune Jakobsen, kes juhib õppuste peastaapi. "Venelastel ei tohiks olla põhjust hirmu tunda ega näha selles muud kui kaitseõppust."

Manöövritele kutsutud kaks Vene ja kaks Valgevene sõjalist vaatlejat.

Tegemist on suurima NATO sõjaväelaste ja sõjatehnika liikumisega alates Nõukogude Liidu kokkuvarisemisest 1991. aastal, kuigi mahult väiksem, kui Venemaa ja Hiina korraldatud õppus Vostok-18 tänavu septembris.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: